جستجو
تمام دسته‌ها
  منو بسته
  بازگشت به همه

  هوش مصنوعی چه تحولاتی در صنایع مختلف ایجاد می کند؟!

  هوش مصنوعی چه تحولاتی در صنایع مختلف ایجاد می کند؟!

  در این مطلب تحولاتی که هوش مصنوعی در صنایع مختلف ایجاد می‌کند را بررسی می‌کنیم
  می‌توان با قاطعیت گفت که در آینده، قابلیت پیش بینی هوش مصنوعی به ما کمک می‌کند تا از قبل اطلاع داشته باشیم که احتمالاً با چه کسی ازدواج می‌کنیم، کجا زندگی می‌کنیم و شغل بعدی ما چیست. همه این پیشگویی‌ها مبتنی بر دانش و اطلاعاتی هستند که الگوریتم‌ها در رابطه با عادات، محل زندگی، موقعیت خانواده و شخصیت ما دارند.
  در واقعیت، کمتر کسی تمایل دارد که زندگیش توسط یک الگوریتم خودآموز هدایت شود. اما برای اکثر کسب و کارهایی که با مصرف کننده‌ها در تماس هستند، هوش مصنوعی (یک اصطلاح کلی که پردازش زبان طبیعی و یادگیری ماشینی را هم در بر می‌گیرد) می‌تواند یک نیروی انقلابی عظیم باشد و اطلاعات مهمی در رابطه با اتفاقات در جریان و آنچه ممکن است اتفاق بیفتد، فراهم می‌کند. پیشرفت هوش مصنوعی باعث تغییرات چشمگیری در دیدگاه مشتریان نسبت به برندها و کمپانی‌ها می‌شود؛ بنابراین هر کسب و کاری که با مشتری سروکار دارد، نمی‌تواند پتانسیل‌های این پیشرفت‌ها را برای پیروزی در عرصه رقابت کاری نادیده بگیرد.
  کسب و کارها از این موضوع مطلع هستند اما از طرفی از کمبودهای تکنولوژیکی خودشان هم آگاه هستند. محققین دریافتند که بیشتر از نصف (53 درصد ) تصمیم گیرندگان حوزه IT  تمایل دارند که از قابلیت‌های پیش بینی هوش مصنوعی برای پیش بینی نیازهای مشتریان استفاده کنند؛ با این وجود 81 درصد آنها اعلام کرده اند که در زمینه هوش مصنوعی نیاز به کمک دارند.

  هوش مصنوعی

  هوش مصنوعی چیست؟ هر آنچه که باید درباره هوش مصنوعی بدانید

  هوش مصنوعی از احساسات و اقدامات مشتریان اطلاع دارد
  تکنولوژی امکان استخراج اطلاعات مفید و الگوهای مخفی را از یک دریاچه داده (یا data lake که ترکیبی از تمام داده‌های مربوط به مشتری است) به صورت بلادرنگ و لحظه‌ای فراهم می‌کند.
  اما معمولاً یکی از عناصر مهم و حیاتی یعنی احساسات مشتری نادیده گرفته می‌شود. هر روزه میلیون‌ها مشتری نظرشان را درباره خدمات و محصولات می‌نویسند و اگر این داده‌ها به صورت مناسب تحلیل شوند، اطلاعات بسیار ارزشمندی درباره عملکرد شرکت‌ها و اینکه آیا مسیر درستی را طی می‌کنند یا خیر، فراهم می‌شود. همین حالا هم پلتفرم‌های نظرسنجیِ مجهز به هوش مصنوعی، جذابیت زیادی برای مشتریان دارند و سعی دارند با تحلیل بازخوردهای سایر مشتریان، جنبه‌هایی از سرویس یا محصول مورد نظر را به مشتریان آینده عرضه کنند که برایشان جذاب تر باشد.
  هوش مصنوعی این احساسات را با توجه به حجم انبوهی از اطلاعاتی که درباره مشتریان جمع آوری شده از جمله اطلاعات مربوط به عادات و تراکنش‌های آنها، موجودی انبار و اطلاعات مربوط به ویژگی‌های محصول، تحلیل می‌کند. پلتفرم‌های نظرسنجی هوشمند یکی از مهم ترین منابع تحلیل احساسات مشتریان هستند که هوش مصنوعی می‌تواند از آنها استفاده کند. به هر حال همین حالا هم اپلیکیشن‌های دوست یابی از هوش مصنوعی برای یافتن بهترین و مناسب ترین افرادی که با ویژگی‌های کاربر مورد نظر تناسب داشته باشد، استفاده می‌کنند.

  شناسایی گرایشات و الگوها قبل از اینکه دیگران آنها را شناسایی کنند
  هوش مصنوعی سعی دارد با سرعت هر چه بیشتر، اطلاعات را تحلیل کند تا گرایشات روز را به محض شکل گیری شناسایی کند. یک فروشگاه آنلاین را در نظر بگیرید که ماشین لباسشویی می‌فروشد. ممکن است مثلاً مشتریان شهر دورهام انگلیس مشکلاتی برای دریافت محصول داشته باشند اما مشتریانی که در شمال شرقی این کشور هستند، کاملاً راضی باشند. هوش مصنوعی می‌تواند به کشف علت این نارضایتی کمک کند. ممکن است دو فروشنده‌ای که یک مدل ماشین لباسشویی یکسان را می‌فروشند، سطح رضایت متفاوتی در مشتریان ایجاد کرده باشند. هوش مصنوعی می‌تواند به سرعت با تحلیل و بررسی تمام داده‌هایی که در دسترس دارد، محتمل ترین دلایل این مشکلات را شناسایی کند.
  عمل کردن بر اساس بینش به دست آمده از طریق این تحلیل‌ها برای کسب و کارهایی که با مشتری سروکار دارند، مزیت رقابتی مهمی است. دسترسی به این داده‌ها به صورت لحظه‌ای و بلادرنگ به مدیران زنجیره تامین، پشتیبان‌های آنلاین و راهنمایان فروشگاه‌ها امکان می‌دهد به سرعت و قبل از از دست دادن مشتریان، تقاضاهای متغیر مشتریان را رفع کرده و مشکلات آنها را حل کنند.

  اطلاعات مفید و کاربردی درباره صنعت گردشگری
  در صنعت سفر و گردشگری، احساسات اهمیت فوق العاده زیادی دارند. وجود چند نظر بد درباره یک پکیج، هتل یا مقصد در فضای آنلاین می‌تواند تاثیرات بسیار بدی برای آنها داشته باشد.
  با توجه به اهمیت تعطیلات و هزینه بالای آن، احتمال خواندن این نظرات توسط مشتریان بسیار زیاد است. هوش مصنوعی به شرکت‌های گردشگری و برگزارکننده‌های تورهای مسافرتی امکان می‌دهد عناصر کلیدی و مهم را از دل هزاران نظری که توسط مشتریان نوشته شده، استخراج کنند و این داده‌ها را با داده‌های تراکنشی مربوط به مقصد سفر افراد و تعداد افرادی که به این مقصدها سفر می‌کنند، مقایسه کنند و از این طریق اطلاعات ارزشمندی درباره نقاط قوت و ضعف کمپانی مورد نظر به دست خواهد آمد.
  همچنین برگزارکننده‌های تورهای مسافرتی متوجه می‌شوند که مثلاً سطح رضایت مشتریان درباره یک هتل خاص چقدر بوده یا آیا احتمال نارضایتی مشتریان جوان از یک پکیج خاص بیشتر است یا خیر.

  تحول بخش خدمات
  وقتی هوش مصنوعی به اطلاعاتی مثل احساسات افراد و سایر جزئیات مربوط به تعاملات مشتریان دسترسی دارد، کارایی بسیار بیشتری خواهد داشت. برای مثال در حوزه استخدام، پلتفرم‌های نظرسنجی هوشمند کارایی بالایی در بیان عملکرد موسسات مختلف برای جویندگان کار دارند. همچنین می‌توانند اطلاعات مفیدی را در اختیار کسب و کارها قرار دهند از جمله اطلاعات تحلیلی مربوط به شعب مختلف و عملکرد مشاوران یک شرکت که با استفاده از بازخورد مشتریان معتبر به دست می‌آیند.
  اما پلتفرم‌های نظرسنجی هوشمند اطلاعات ارزشمندی درباره مسیر حرکت جویندگان کار دارند و مشخص می‌کنند این افراد از کجا آمده اند، برای چه محل‌هایی درخواست کار داده اند و با توجه به اطلاعات آماری، احتمال موفقیت فرد مورد نظر در چه بخش‌هایی بیشتر است.
  به این ترتیب، کسب و کارهایی که در حوزه استخدام کار می‌کنند می‌توانند به سرعت خدماتی که به افراد یا گروه‌ها ارائه می‌دهند را بهبود ببخشند. اما از طرفی هوش مصنوعی می‌تواند اطلاعات مفید دیگری را هم جمع آوری کند از جمله اینکه مثلاً یک شرکت یا بیزنس خاص در حال مشاوره درباره نیروی مازاد خود است و شرکت‌های استخدامی که به این اطلاعات دسترسی دارند، مزیت رقابتی بیشتری نسبت به سایر رقبا خواهند داشت.
  در حال حاضر هوش مصنوعی می‌تواند داده‌های به دست آمده از طریق کانال‌های مختلف را تحلیل کرده و به کمپانی‌ها جهت شناختن هر چه بیشتر مشتریانشان و هدفگیری مخاطبین کمک کند. پلتفرم‌های نظرسنجی آنلاین در این زمینه اهمیت زیادی دارند و می‌توانند بازخوردهای مفیدی را از مشتریان واقعی دریافت کنند.
  مدتهاست که بسیاری از ما با قابلیت پیش بینی فروشگاه‌های آنلاین آشنایی داریم که محصولات مورد پسندمان را به ما توصیه می‌کنند. هوش مصنوعی می‌تواند این قابلیت را بشدت تقویت کند و تغییرات مثبت مهمی را ایجاد کند.

   

   

  منبع : Techradar

  نظرات
  نظر خود را بنویسید بسته