جستجو
تمام دسته‌ها
  منو بسته
  بازگشت به همه

  تدوین یک استراتژی موفق برای اینترنت اشیاء

  تدوین یک استراتژی موفق برای اینترنت اشیاء

  بانک‌ها چگونه می‌توانند یک استراتژی موفق برای اینترنت اشیاء تدوین کنند؟
  در این مطلب به بررسی این موضوع می‌پردازیم که چرا گفته می‌شود اینترنت اشیاء می‌تواند سطح ابداعات و نوآوری‌ها را افزایش دهد.

  اینترنت اشیا
  بیشتر از یک قرن است که سعی شده با ابتکارات مرحله‌ای و تدریجی، خودروها پیشرفته تر و مدرن تر شوند که چند نمونه از این ابتکارات و راهکارها عبارتند از: بهبود خطوط تولید شاسی خودرو، طراحی آینه‌های بغل خودرو به بهترین و کارآمدترین شکل ممکن، پیاده سازی تکنولوژی‌های نو مثل جی‌پی‌اس و مهندسی پیشرفته داشبورد.
  ارتباطات میدان نزدیک (NFC)، افزایش دستگاه‌ها و تجهیزات متحرک، تحلیل داده‌ها و بهم پیوستن اشیاء همگی پتانسیل‌های خانه هوشمند را تقویت می‌کنند و امکان کنترل دسترسی، کنترل چراغ‌ها و تهویه هوا را از راه دور برای صاحبان منازل فراهم می‌کنند بدون اینکه نیاز به حضور آنها در منزل وجود داشته باشد.

  اینترنت اشیا
  بله، این دنیای به هم پیوسته اینترنت اشیا است؛ دنیایی که محدود به ابزارها یا دستگاه‌ها نیست بلکه سرتاسر شهرها را دستخوش تحولی بزرگ می‌کند. شهر دوبلین یکی از اولین شهرهایی است که مفهوم شهر هوشمند در آن پیاده سازی شد. این شهر یک شبکه گسترده از حسگرها دارد که می‌توانند در هر لحظه از زمان یک دید جامع از آنچه در سطح شهر در جریان است، فراهم کنند.
  یکی از جنبه‌های این تحول، اینترنت اشیای صنعتی (IIOT) است که در آن اپلیکیشن‌هایی مثل ردیابی و نظارت خودکار بر موجودی انبار منجر به افزایش بهره وری خواهند شد. شرکت GE که یکی از بزرگترین شرکت‌های مهندسی جهان است تخمین می‌زند که بهره وری صنعتی طی 15 سال آینده منجر به ایجاد 10 الی 15 تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی در کل کشورهای جهان می‌شود. اینترنت اشیاء باعث شده که مشاغل درباره مدل کسب و کار، نوع محصولات، روش‌های عرضه محصولات و نحوه قیمت گذاری آنها تجدید نظر کنند.
  در هر تراکنشی که از جانب تامین کننده و مشتری بین اشیاء انجام می‌شود، نیاز به تبادلات مالی وجود دارد. بنابراین سیستم پرداخت و بانک‌ها در مرکزیت هر اکوسیستمی قرار دارند. در آینده، ماشین‌های خودران عوارض راه و هزینه سوخت را پرداخت می‌کنند و برای برقراری ارتباط با خودروهای هوشمند باید سیستم‌های پرداخت هم تکامل پیدا کنند. در منازل هوشمند، کنتورهای هوشمند به پیشگیری از هدر رفت آب توسط مشترکین پرمصرف و به مدیریت مصرف انرژی کمک می‌کنند. در یک شهر هوشمند، بانک‌ها علاوه بر تبادل اطلاعات مالی، تبادل اطلاعات مشتریان بین بخش‌های مختلف اکوسیستم هوشمند را تسهیل می‌کنند تا خدماتی متناسب با نیازهای شهروندان عرضه کنند.
  جهت تدوین یک استراتژی موفق برای بانک‌ها در اکوسیستم اینترنت اشیاء باید سه مرحله از زنجیره‌ی اطلاعات را در نظر داشت:
  دسترسی – به جای مراجعه مشتریان به بانک، بانک‌های آینده خودشان همه جا در خدمت مشتریان خواهند بود. بانک‌ها باید این اطمینان را حاصل کنند که در تمام مواقع در کانال‌های انتخابی مشتریان در دسترس آنها باشد. چند نمونه از چنین کانال‌هایی در عصر اینترنت اشیاء عبارتند از: خودروی هوشمند، یخچال هوشمند، چت بات، دستیار صوتی یا هر نوع دستگاه دیگر. علاوه بر قرار داشتن در دسترسی مشتریان، بانک‌ها باید اطمینان حاصل کنند که امکان دسترسی به دیتااستریم‌ها از طریق این دستگاه‌های متصل وجود دارد. برای موفق شدن استراتژی یک بانک در زمینه اینترنت اشیاء، داشتن یک رویکرد اومنی چنل جامع جهت اطمینان از حضور در کانال‌های مختلف و وجود یک استراتژی داده‌ای جامع جهت تامین ورودی‌های مورد نیاز سیستم‌های تحلیلگر ضروری است.
  درک و بینش – تبدیل داده‌های جمع آوری شده به اطلاعات و بینش، گام بعدی برای ایجاد یک استراتژی موفق در زمینه اینترنت اشیاء است. بانک‌ها باید یک موتور تحلیل قوی داشته باشند تا به آنها جهت تصمیم گیری بر اساس درک و بینش کمک کند. این داده‌ها طیف وسیعی دارند و چند نمونه از آن عبارتند از: اطلاعات مربوط به سطح فعالیت مشتری که از طریق ابزارهای ردیاب تناسب اندام جمع‌آوری می‌شوند، عادات خرید مشتری که در حساب بانکی او ثبت شده اند یا اطلاعات موقعیتی او که از طریق گوشی به دست آمده اند.
  اقدام – آخرین نکته جهت تضمین موفقیت استراتژی اینترنت اشیای بانک‌ها، تنظیم و پیکربندی دستگاه‌های IoT جهت تسهیل اجرای اقدامات مبتنی بر بینش است. برای مثال در زمینه تحویل محصولات، می‌توان دستگاه‌ها و تجهیزات مختلف را طوری تنظیم کرد که اگر یک محصول فاسد شدنی در معرض آسیب و خرابی قرار داشته باشد، هشدار لازم ارسال شود تا اقدامات مورد نیاز در اسرع وقت انجام شوند.

  اینترنت اشیا
  با افزایش میزان به هم پیوستگی و اتصال اشیاء، خطر حملات مخرب و افشای داده‌های حساس هم بیشتر می‌شود.
  شرکت Gartner تخمین می‌زند که تا سال 2020 حدود 25 درصد از حملاتی که علیه شرکت‌ها و سازمان‌ها اجرا می‌شوند، IoT را هم درگیر می‌کنند. مسلماً با افزایش حجم داده‌ها و دستگاه‌ها تاثیر آسیب پذیری‌های موجود در یک سیستم هم بیشتر می‌شود.
  برای مقابله با این خطرات بانک‌ها باید از راهکارهایی استفاده کنند که از قدرت هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی، بیومتریک و سایر تکنولوژی‌های نوظهور استفاده کنند. تجربیاتی که ما از طریق پلتفرم‌هایی مثل Infosys Quality Assurance و Infosys DevOps کسب کردیم، ثابت کردند که بزودی شاهد افزایش چشمگیر میزان استفاده از هوش مصنوعی و اتوماسیون در حوزه امنیت خواهیم بود.
  اینترنت اشیاء به کسب و کارهای مختلف کمک می‌کند تا سرویس‌های خودشان را با سرویس‌ها و پلتفرم‌های سایر صنایع ادغام کنند. ارائه دهندگان سرویس‌های مختلف سعی دارند از پتانسیل‌های اینترنت اشیاء برای ارائه خدمات مالی استفاده کنند. اگر بانک‌ها هم سرعت پیشرفت و حرکت رو به جلوی خودشان را افزایش ندهند، این ریسک برای آنها وجود دارد که تبدیل به موجودیت‌هایی شوند که کار آنها فقط اجرای پردازش‌های back-end است.
  اما خبر خوب این است که سال‌هاست مشتریان دارایی‌های خودشان را در اختیار بانک‌ها قرار می‌دهند و از این جهت به بانک‌ها اعتماد دارند. بنابراین اگر بانک‌ها بتوانند قابلیت خودشان در اجرای امن تراکنش‌های بانکی از طریق دستگاه‌ها و تجهیزات مختلف را به مشتریان ثابت کنند، قادر به افزایش سطح اعتماد مشتریان خواهند بود. به این ترتیب نه تنها از دایره تحول و پیشرفت خارج نمی شوند بلکه می‌توانند تقدم و برتری خودشان را برای ارائه خدمات مالی و پرداختی حفظ کنند.

   

   

  منبع : Techradar

  نظرات
  نظر خود را بنویسید بسته