بسته
(0) کالا
هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
دسته بندی محصولات
  فیلترها
  ترجیحات
  جستجو

  آیا باید پردازنده را اورکلاک کنیم؟

  آیا باید پردازنده را اورکلاک کنیم؟

  آیا باید پردازنده را اورکلاک کنیم؟

  دو بخش از کامپیوتر هستند که می‌توان با اطمینان آنها را اورکلاک کرد: GPU و CPU. معمولاً کاربران سی‌پی‌یو را زیاد اورکلاک می‌کنند اما آیا باید پردازنده را اورکلاک کنیم؟ آیا واقعاً باید این کار را انجام داد؟ ، با ما همراه باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم .
  به هر حال اورکلاک کردن وسایل جنبه‌های منفی خاص خود را دارد مثل بالا رفتن دمای قطعات و امکان ایجاد آسیب‌های طولانی مدت. در متن زیر مزایا و معایب اورکلاک کردن سی‌پی‌یو را بررسی می‌کنیم. در انتهای این مطلب می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا برای کامپیوترتان به اورکلاک کردن نیاز دارید یا خیر.

  مزایای اورکلاک کردن سی‌پی‌یو

  آیا باید پردازنده را اورکلاک کنیم؟

  اورکلاک کردن سی‌پی‌یو یکی از کارهای متداول کاربران است اما این موضوع دلیلی بر انجام آن توسط همه نیست. به عنوان یک قانون کلی، سی‌پی‌یوهایی که اورکلاک می‌شوند، داغ تر می‌شوند، برق بیشتری مصرف می‌کنند و در طولانی مدت سریع تر فرسوده می‌شوند.
  اما اگر این کار را درست انجام دهید، می‌توانید سرعت و کارایی بیشتری از سی‌پی‌یو دریافت کنید. اگر فرایند اورکلاک کردن را درست انجام دهید، ممکن است حتی بتوانید سی‌پی‌یوی ارزان تری بخرید و سرعت آن را مطابق با نیاز خودتان تنظیم کنید. بسته به اینکه سی‌پی‌یوی اورکلاک شده شما چقدر دوام می‌آورد (که ممکن است این موضوع قابل پیش بینی نباشد) ممکن است بتوانید در بلندمدت صرفه جویی بیشتری در هزینه‌ها صورت دهید. هر چند این کار بدون ریسک نیست.
  ممکن است خیلی سریع بیشتر از مبلغ صرفه جویی شده متحمل خسارت شوید. اگر به سی‌پی‌یو آسیب برسانید، امکان رفع مشکل پیش آمده وجود نخواهد داشت.
  اورکلاک کردن یک فرایند اختصاصی است که ممکن است خیلی زود عواقب بدی ایجاد نکند ولی درست انجام دادن آن به خودی خود یک دستاورد محسوب می‌شود.

  اشکالات اورکلاک کردن سی‌پی‌یو

  آیا باید پردازنده را اورکلاک کنیم؟

  تا اینجا با چند مورد از اشکالات اورکلاک کردن سی‌پی‌یو آشنا شدید. اگر یک کاربر بی تجربه سی‌پی‌یوی کامپیوترش را بیش از حد اورکلاک کند، ممکن است نتایج فاجعه باری ایجاد شود.
  در بهترین حالت ممکن است کامپیوترتان وارد چرخه بوت بی پایان شود که رفع این مشکل به آسانی انجام می‌شود. اما در بدترین حالت ممکن است آسیب دائمی به برخی از قطعات کامپیوتر وارد شود.
  علاوه بر این، اورکلاک کردن کار ساده ای نیست. هر چند برخی مادربوردها همراه نرم‌افزارهایی ارائه می‌شوند که به آسان تر شدن این فرایند کمک می‌کنند اما همیشه افزایش سرعت پردازنده کار ساده ای نیست. اغلب مواقع باید به میزان مصرف برق، سرعت فن و سایر معیارها توجه داشته باشید.
  بعلاوه، ممکن است اورکلاک کردن سی‌پی‌یو مزایای مد نظر شما را فراهم نکند. اگر سی‌پی‌یوی شما قدیمی و ضعیف باشد یا اگر برنامه‌های سنگینی اجرا می‌کنید، ممکن است اورکلاک کردن مزایای قابل توجهی داشته باشد اما بیشتر کامپیوترهای مدرن برای اجرای بازی‌های جدید نیازی به افزایش توان سی‌پی‌یو ندارند. این کامپیوترها بیشتر از اورکلاک کردن جی پی یو بهره می‌برند تا سی‌پی‌یو.
  توجه داشته باشید که اورکلاک کردن سی‌پی‌یو بلافاصله باعث لغو گارانتی آن می‌شود.

  آیا اورکلاک را انجام دهیم یا خیر؟

  آیا باید پردازنده را اورکلاک کنیم؟

  پاسخ این سوال برای بیشتر کامپیوترهای مدرن منفی است. احتمالاً کامپیوتر شما هم برای خوب کار کردن نیازی به اورکلاک ندارد و توصیه می‌شود که ریسک و زحمت این کار را تقبل نکنید مگر اینکه صرفاً بخواهید توانایی خودتان برای انجام این کار را ثابت کنید. اما اگر دقت داشته باشید و این کار را با جدیت انجام دهید، ممکن است طی کردن این فرایند برای شما مزایایی داشته باشد پس در نهایت تصمیم با شماست.
  در صورتی که انجام این کار باعث کمتر شدن طول عمر پردازنده نشود و آسیب دائمی به آن وارد نکند، مشکلی نیست اما اگر قرار است در آینده سی‌پی‌یو را بفروشید، بهتر است ریسک نکنید.

  آیا باید پردازنده را اورکلاک کنیم؟
  تا وقتی که اورکلاک کردن را امتحان نکنید نمی توانید طرز انجام آن را یاد بگیرید.
  می توانید این کار را با کامپیوتری قدیمی تر انجام دهید یا تغییراتی جزئی روی سی‌پی‌یوی خودتان صورت دهید اما توصیه نمی کنیم که با سیستم اصلی خودتان ریسک کنید چون ممکن است پشیمان شوید.
  به خاطر داشته باشید که اگر قصد اورکلاک کردن را دارید، سی‌پی‌یوهایی هستند که مخصوص این کار طراحی شده اند و سری K اینتل جزء آنهاست.
  بعلاوه، بهتر است قبل از شروع این کار یک فن خوب برای سی‌پی‌یو نصب کنید تا دمای آن پایین بماند. اورکلاک کردن دمای سی‌پی‌یو را بالا می‌برد و بالا رفتن دمای سی‌پی‌یو هم خطرات خاصی را به همراه خواهد داشت.
  شما چه تجربه‌ای از اورکلاک کردن دارید؟ تا به حال موفق به انجام این کار شده اید یا خیر؟ لطفاً در کامنت‌ها تجربیات خودتان از این موضوع را با ما در میان بگذارید.

   

   

  منبع : Gamingscan

  نظر خود را وارد نمایید.