بسته
(0) کالا
هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
دسته بندی محصولات
  فیلترها
  ترجیحات
  جستجو

  آیا شارژ کردن با پاوربانک به باتری گوشی آسیب می‌رساند؟

  آیا شارژ کردن با پاوربانک به باتری گوشی آسیب می‌رساند؟

  آیا شارژ کردن با پاوربانک به باتری گوشی آسیب می‌رساند؟

  آیا شارژ کردن با پاوربانک به باتری گوشی آسیب می‌رساند؟ به طور کلی نباید نگران آسیب رسیدن به باتری گوشی در اثر استفاده از پاوربانک باشید. پاوربانک و موبایل هر دو سیستم‌های ایمنی دارند که برای پیشگیری از ایجاد تاثیرات نامطلوب بر روی باتری حین شارژ طراحی شده اند. از جمله این راهکارها می‌توان به پیشگیری از شارژ بیش از حد، محافظت از باتری در برابر تخلیه بیش از حد و محافظت در برابر اتصال کوتاه اشاره کرد. در مجموع پاوربانک برای گوشی مثل هر منبع برق دیگری عمل می‌کند. از این جهت شارژ کردن گوشی با برق معمولی تفاوتی با شارژ از طریق پاوربانک ندارد. 

  اما، در بعضی از موارد خیلی خاص ممکن است اتفاقات نادری رخ دهند. مثلاً همانطور که وجود نقص در پریز برق و نقص عملکرد گوشی می‌تواند باعث ایجاد حادثه شود، این احتمال در رابطه با پاوربانک هم وجود دارد. معمولاً چنین اتفاقاتی با پاوربانک‌های بی کیفیت رخ می‌دهد درست مثل اتفاقاتی که ممکن است برای یک گوشی بی کیفیت رخ دهد.

  برای مثال، گوشی‌ها برای کار با برق بین 5.1 ولت و 5.4 ولت طراحی شده اند. در شرایط معمول، مکانیزم‌های ایمنی گوشی و پاوربانک میزان ولتاژ را در همین محدوده حفظ می‌کنند اما اگر این مکانیزم‌ها با مشکل روبرو شوند، ممکن است برقی که به باتری گوشی می‌رسد بیشتر از حد نیاز باشد و در نتیجه باتری آسیب ببیند.

  به غیر از مناسب نبودن منبع برق، عامل دیگری که ممکن است بر ماندگاری باتری تاثیرگذار باشد، گرما است. اگر گوشی حین شارژ بیش از حد گرم شود، این حرارت اضافه منجر به افزایش مقاومت داخلی باتری خواهد شد که باعث طولانی تر شدن زمان شارژ شده و تاثیر مستقیمی بر طول عمر باتری دارد. بنابراین اگر حین شارژ با یک پاوربانک متوجه شدید که دمای گوشی بیش از حد افزایش پیدا می‌کند، بهتر است آن را تعویض کنید.

  توجه داشته باشید که ممکن است عوامل دیگری باعث افزایش حرارت شده باشند. مثلاً استفاده از گوشی حین شارژ یا قرار داشتن کاور روی گوشی حین شارژ می‌توانند باعث تشدید این مسئله شوند. در چنین شرایطی دمای گوشی بیشتر از حد معمول افزایش پیدا می‌کند. بنابراین قبل از اینکه پاوربانک را مقصر داغ شدن گوشی بدانید، به سایر عوامل توجه داشته باشید.

  آیا شارژ کردن با پاوربانک به باتری گوشی آسیب می‌رساند؟

  نکاتی برای پیشگیری از آسیب رسیدن به باتری

  هر چند بسیار بعید است که پاوربانک به باتری آسیب برساند، اما باز هم باید نکات امنیتی را رعایت کرد:

  • از خرید پاوربانک‌های ارزان قیمت و بی نام نشان خودداری کنید حتی اگر مقرون به صرفه و مناسب به نظر برسند. مثل همیشه اگر پیشنهادی به قدری خوب است که نمی توان آن را باور کرد، پس نباید آن را باور کنید. بعلاوه معمولاً در بیان ظرفیت چنین پاوربانک‌هایی اغراق می‌شود.

  • از به کار بردن پاوربانک‌های آسیب دیده خودداری کنید. اگر پاوربانک شما ضربه خورد و متوجه علائمی مثل فرورفتگی، ورم کردن، دود کردن یا هر نوع بویی شدید از استفاده از آن برای شارژ گوشی یا هر وسیله دیگری خودداری کنید.

  • از به کار بردن کابل شارژ ارزان قیمت خودداری کنید. هر چند این کابل شارژ تاثیر مستقیمی بر باتری گوشی ندارد اما مقاومت چنین کابل‌هایی بیشتر است در نتیجه برق کمتری به گوشی می‌رسد و زمان شارژ هم طولانی تر می‌شود.

  • مراقب علائم خرابی باشید. اگر به هر شکل و فرمی متوجه نقص در عملکرد پاوربانک شدید، بهتر است در اسرع وقت مشکل را حل کنید. گرم شدن بیش از حد یا طولانی شدن زمان شارژ همگی جزء علائم خراب شدن پاوربانک هستند که باید مراقب آنها باشید.

  • حین شارژ پاوربانک و گوشی را نپوشانید. همچنین آنها را در محفظه‌های بسته مثل داشبورد ماشین قرار ندهید.

  • مراقب باشید که باتری گوشی و پاوربانک دائماً به صورت کامل تخلیه نشوند. این تخلیه کامل می‌تواند باعث آسیب رسیدن به چرخه عمر باتری شده و عمر آن را کمتر کند. معمولاً باتری‌ها طوری طراحی می‌شوند که بین 300 تا 800 چرخه کار کنند اما شارژ نادرست می‌تواند باعث کاهش این اعداد شود.

  • در صورت امکان حین شارژ از گوشی استفاده نکنید. بخصوص اگر از قابلیت passthrough پاوربانک استفاده می‌کنید (شارژ/دشارژ همزمان). هر دوی این فرایندها منجر به ایجاد حرارت زیاد، افزایش مقاومت و کمتر شدن سطح کارایی شارژ می‌شود.

  با این حال به خاطر داشته باشید که به ندرت ممکن است پاوربانک به باتری آسیب برساند بنابراین نیازی نیست بیش از حد به فکر این شرایط نادر باشید.

   

   

   

  منبع : Powerbankexpert

  نظر خود را وارد نمایید.