جستجو
تمام دسته‌ها
  منو بسته
  بازگشت به همه

  آشنایی با 6 نوع تکنولوژی پوشیدنی مهم

  آشنایی با 6 نوع تکنولوژی پوشیدنی مهم

  آشنایی با 6 نوع تکنولوژی پوشیدنی مهم

  طی 10 سال اخیر تجهیزات هوشمند یا گجت‌های پوشیدنی طرفداران زیادی پیدا کرده اند. ساعت‌های هوشمند مثل اپل واچ از جمله بهترین گجت‌های هوشمند هستند اما به غیر از این ساعت‌ها گجت‌های دیگری هم ساخته شده یا در دست ساخت هستند. این گجت‌ها انواع مختلفی دارند از نمایشگر سربند (HMD) گرفته تا لباس و جواهرات و می‌توانند مثل لپ تاپ و گوشی پردازش‌های ساده‌ای انجام دهند یا در اثر تماس با بدن انسان کارهایی منحصربفرد برای نظارت بر سلامت انجام دهند (مثل نظارت بر کالری مصرفی و یا نظارت بر خواب). قطعاً در آینده نزدیک شرکت‌ها شاهد ظهور هر چه بیشتر این گجت‌های هوشمند در محیط کار خواهند بود؛ بنابراین باید بررسی کنند که آیا امکان استفاده از این تکنولوژی‌ها برای ایجاد محیط کاری متصل تر و با بهره وری بیشتر وجود دارد یا خیر. برای آشنایی با 6 نوع تکنولوژی پوشیدنی مهم که احتمالاً در سال‌های آینده بین نیروی کار بسیار متدوال خواهد شد با ما همراه باشید .

  آشنایی با 6 نوع تکنولوژی پوشیدنی مهم

  ساعت‌های هوشمند

  ساعت‌های هوشمند جز متداول ترین و پرکاربردترین گجت‌های هوشمند حال حاضر محسوب می‌شوند. اتصال ساعت هوشمند به گوشی هوشمند به کاربر امکان ارسال و دریافت پیام از طریق ساعت را می‌دهد و به این ترتیب نیازی به همراه داشتن گوشی نخواهد بود. طراحان ساعت‌های هوشمند در حال پیدا کردن روش‌هایی برای ابتکار و نوآوری هستند. اپل واچ از سری 4 امکان گرفتن نوار قلب بدون نیاز به تجهیزات اضافه را فراهم کرد و Matrix PowerWatch Series 2 هم می‌تواند با انرژی خورشیدی و گرمای بدن شارژ شود.
  چرا باید درباره ساعت‌های هوشمند اطلاعات کسب کنید: ساعت‌های هوشمند به عنوان گجت‌هایی که روزبروز بر محبوبیت آنها افزوده می‌شوند، می‌توانند باعث پرت شدن حواس کارمندان شوند حتی اگر کارمندان در جلسات مهم از گوشی موبایل دور باشند با استفاده از این ساعت‌ها امکان خواندن اخبار و برقراری ارتباط با دیگران حین کار را دارند. بعلاوه با توجه به اینکه این ساعت‌ها با سیستم عامل خاص خودشان کار می‌کنند، مشاغل باید چگونگی مدیریت نرم‌افزار این ساعت‌ها در شبکه‌های خودشان را هم در نظر داشته باشند.

  جواهرات هوشمند

  جواهرات هوشمند حاصل تحقیقات مستمر برای درج قابلیت‌های نظارت در پوشیدنی‌های کوچکتر هستند. مهم ترین نوع جواهرات هوشمند (تا سال 2020) حلقه‌های هوشمند هستند. حلقه‌های هوشمند برندهایی مثل Oura مانند حلقه معمولی پوشیده می‌شوند و همزمان داده‌های مربوط به سلامت را جمع آوری می‌کنند که کاربر می‌تواند بعداً این اطلاعات را در گوشی موبایل مشاهده کند. مدل‌های دیگری از این جواهرات هوشمند هم وجود دارند از جمله النگو و دستبند که طراحی بعضی از آنها توسط برندهای شناخته شده در حوزه مد انجام شده است. در آینده نزدیک Joule طیف جواهرات هوشمند خودش را گسترش خواهد داد و یک گوشواره هوشمند طراحی می‌کند که پشتی این گوشواره قابلیت‌های نظارت بر سلامت را دارد و می‌تواند هر گوشواره‌ای را تبدیل به یک گجت هوشمند کند.
  چرا باید درباره جواهرات هوشمند اطلاعات کسب کنید: جواهرات هوشمند نسبت به ساعت‌های هوشمند ابزاری راحت تر و بدون مزاحمت هستند که می‌توانند وضعیت سلامت شخص را در محیط کار بررسی کنند. شرکت‌هایی که به دنبال ترویج سبک زندگی فعال و سالم هستند می‌توانند به جای ساعت هوشمند حلقه‌های هوشمند یا سایر جواهرات هوشمند را در اختیار کارمندان قرار دهند.

  گجت نظارت بر تناسب اندام

  گجت‌های نظارت بر تناسب اندام که نسخه جدید گام شمار محسوب می‌شوند، امکان نظارت بر گام‌های سپری شده، ضربان قلب، میزان کالری مصرف شده و انواع معیارهای سلامت دیگر را فراهم می‌کنند. امروزه فاصله بین این گجت‌ها و ساعت‌های هوشمند بسیار کمتر از قبل شده و محصولات مبتنی بر تناسب اندام (مثل لاین دستبندهای فیت بیت) حالا دارای امکانات ساعت‌های هوشمند همچون اعلان‌های موبایلی هستند و ساعت‌های هوشمند هم خیلی از قابلیت‌های این گجت‌ها را دارند از جمله تکنولوژی‌های مختلف برای نظارت بر سلامت و تناسب اندام. البته این دستبندهای هوشمند ارزان تر از ساعت هوشمند هستند چون امکانات کمتری دارند و به جای ظاهر و طراحی بیشتر متمرکز بر کاربرد هستند.
  چرا باید درباره گجت‌های نظارت بر سلامت اطلاعات کسب کنید: این ابزارها خیلی از امکانات ساعت‌های هوشمند که باعث بر هم زدن تمرکز کارمندان می‌شوند را ندارند. با توجه به اینکه این ابزارها هر روز بیشتر شبیه ساعت‌های هوشمند می‌شوند، شرکت‌ها باید بر استفاده از این ابزارها هم نظارت داشته باشند و مراقب بر هم زدن تمرکز کارمندان توسط چنین ابزارهایی باشند.

  لباس‌های هوشمند

  لباس‌های هوشمند از طریق برقراری تماس با سطح بیشتری از بدن می‌توانند نسبت به تجهیزات کوچکتر اطلاعات بیشتری درباره وضعیت بدن فراهم کرده و امکان نظارت پیشرفته را هم برای مراقبت‌های پزشکی و هم برای بهبود سبک زندگی فراهم کنند. شرکت سامسونگ تحقیقات وسیعی در این زمینه انجام داده و اختراعات امیدبخشی را ثبت کرده است. اگر این اختراعات وارد بازار شوند، این شرکت به زودی تی شرت‌های هوشمندی تولید می‌کند که قادر به تشخیص بیماری‌های تنفسی هستند و یا کفش‌های هوشمندی که می‌توانند بر نوع دویدن نظارت کنند. همین حالا امکان خرید Siren Socks (جوراب هوشمندی که امکان تشخیص زخم‌های پا را دارد)، شلوار هوشمند Nadi X از Wearable X(شلوار یوگایی که برای بهبود فرم بدن هنگام تمرینات یوگا از ارتعاشات استفاده می‌کند) و لباس شنای هوشمند Naviano (که وقتی کاربر باید از ضدآفتاب استفاده کند، به او هشدار می‌دهد) وجود دارد.
  همچنین بعضی شرکت‌ها از لباس‌های هوشمند به عنوان روشی برای ایجاد وفاداری نسبت به برندشان استفاده می‌کنند. به عنوان مثال Tommy Hilfiger قابلیت‌های ردیابی لوکیشن را به لاین لباس‌های Tommy Jeans Xplore خودش اضافه کرده است. حالا این لباس‌ها امکان نظارت بر اینکه کاربر چقدر آن‌ها را می‌پوشد دارند در نتیجه شرکت می‌تواند به اشخاصی که بیشتر از محصولاتش استفاده می‌کنند، پاداش بدهد.
  چرا باید درباره لباس‌های هوشمند اطلاعات کسب کنید: در سال‌های آینده کسب و کارها باید کدهای پوشش خودشان را بازبینی کرده و تصمیم بگیرند که آیا کارمندانشان اجازه پوشیدن چنین لباس‌هایی را در قرارهای ملاقات، رویدادهای مهم و محیط‌های دیگر دارند یا خیر. پیش بینی سوالات احتمالی کارمندان و بروزرسانی کد لباس قبل از ترند شدن این موضوع کمک می‌کند تا پیش از بروز مشکلات آنها را حل کنید.

  ایمپلنت‌ها

  ایمپلنت‌ها از داخل با بدن کاربر در تماس هستند و نه از روی پوست. به عنوان مثال شرکت Proteus قرص‌هایی حاوی یکسری حسگر تولید می‌کند که امکان نظارت بر فشار خون و سایر شاخص‌های سلامت را دارند. بعد از اینکه کاربر قرص را می‌بلعد، می‌تواند با پوشیدن یک وسیله بیرونی بر داده‌های جمع آوری شده از داخل بدن نظارت داشته باشد. در آینده‌ای نزدیک تتوهای هوشمند هم برای بیماران قابل استفاده هستند و به آنها کمک می‌کنند تا به همراه داشتن تجهیزات نظارتی هوشمند را فراموش نکنند.
  چرا باید درباره ایمپلنت‌ها اطلاعات کسب کنید: برای کارهایی که با اجزای حساس به تکنولوژی (مثل آهنربا) سروکار دارند، شرکت‌ها باید سیاست‌های استفاده از ایمپلنت‌هایی مثل تنظیم کننده‌های ضربان قلب را مشخص کنند. تکنولوژی‌های قابل کاشت جدید می‌توانند چالش‌هایی جدید برای دستورالعمل‌های ایمنی ایجاد کنند و به این ترتیب کسب و کارها باید درباره این تجهیزات قابل کاشت جدید تحقیق کرده و پروتکل‌های ایمنی خودشان را طبق این تحقیقات بروزرسانی کنند.

  نمایشگرهای سربند

  همانطور که از نام نمایشگر سربند (HMD) پیداست، این نمایشگرها روی سر قرار می‌گیرند و در میدان دید کاربر یک صفحه نمایش قرار می‌دهند. کاربر می‌تواند بدون نیاز به نگاه کردن صفحه نمایش گوشی یا ساعت هوشمند از این دستگاه‌ها استفاده کند. HMD می‌تواند انواع تجربیات را برای کاربران فراهم کند مثلاً این ابزارها می‌توانند نقش مانیتور را داشته باشند و اطلاعات لازم را از طریق واقعیت افزوده در معرض دید آنها قرار دهند یا کاربران را کاملاً در محیط واقعیت مجازی غرق کنند.
  بعضی از این نمایشگرهای مفید کاملاً مجزا از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده هستند. به عنوان مثال Vufine عینک‌های هوشمندی تولید می‌کند که امکان مشاهده خروجی ویدیویی دستگاه‌هایی مثل پهپادها را به صورت بلادرنگ و لحظه‌ای به کاربران می‌دهند.
  نمایشگرهای سربند مجهز به واقعیت افزوده به کاربران امکان می‌دهند که همزمان با اطلاعات دیجیتال و محیط واقعی اطراف خودشان در تعامل باشند. در واقع اطلاعات دیجیتال نمایش داده شده امکان تعامل با محیط را دارند. در حال حاضر محبوبیت کاربردهای ساده این تکنولوژی بین کاربران موبایلی اثبات شده که از جمله آنها می‌توان به بازی Pokémon Go اشاره کرد. بعضی از پروژه‌های امیدبخش HMD واقعیت افزوده شامل Magic Leap One و HoloLens 2 هستند که هر دو می‌توانند کاربردهای مفیدی هم در محیط سازمانی و هم برای مصرف کننده‌ها داشته باشند. البته هر دو دستگاه در حال حاضر بیشتر برای برنامه نویسان طراحی شده و هزاران دلار قیمت دارند. در حال حاضر عینک‌های واقعیت افزوده مثل Vuzix با قیمتی کمتری برای مشتریان عرضه شده اند.
  در نهایت نمایشگرهای سربند مجهز به واقعیت مجازی (VR HMD) کاربران را کاملاً در دنیایی مجازی غرق می‌کنند. این دستگاه‌ها که زمانی متصل به هدست‌های بزرگ و ریگ‌های کامپیوتری بودند حالا با طراحی‌های کوچک تر قابل خرید هستند. Google Cardboard و محصولات مشابه مثل Gear VR سامسونگ از گوشی کاربران برای ارائه تجربه واقعیت مجازی استفاده می‌کنند و دستگاه‌های دیگری مثل Oculus Go نمایشگرهای سربند اختصاصی هستند که تمام قطعات لازم داخل خود این دستگاه‌ها تعبیه شده است.
  چرا باید درباره نمایشگرهای سربند اطلاعات کسب کنید: امروزه کاربرد تکنولوژی‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده هم برای کارهای حرفه‌ای و هم کارهای تفریحی که می‌توانند باعث برهم زدن تمرکز کارمندان شوند، رو به افزایش است. از جمله این کاربردها می‌توان به آموزش کارمندان و گیمینگ اشاره کرد. در صورتی که کسب و کارها HMDهایی در اختیار کارمندان قرار می‌دهند که امکان استفاده از آنها برای سرگرمی وجود دارد، باید به خوبی به این موضوع فکر کرده و با طرح و برنامه ریزی پیش بروند.

  نتیجه‌گیری

  همچنان که کاربران استفاده از این تجهیزات پوشیدنی در محیط کار را افزایش می‌دهند، کمپانی‌ها باید راه‌هایی برای ادغام این تجهیزات در شبکه‌های خودشان فراهم کرده و اطمینان حاصل کنند که این دستگاه‌ها آسیبی در بهره وری نیروی کار ایجاد نمی‌کنند.

   

   

   

  منبع : 42gears

  نظرات
  نظر خود را بنویسید بسته