بسته
(0) کالا
هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
دسته بندی محصولات
  فیلترها
  ترجیحات
  جستجو

  آشنایی با رتبه‌های بهره‌وری انرژی پاور کامپیوتر

  آشنایی با رتبه‌های بهره‌وری انرژی پاور کامپیوتر

  آشنایی با رتبه‌های بهره‌وری انرژی پاور کامپیوتر

  وقتی قرار است یک کامپیوتر جدید تهیه کنید، منبع برق (یا پاور کامپیوتر) اولین قطعه‌ای نیست که به آن فکر می‌کنید اما بدون شک یکی از مهم ترین قطعات کامپیوتر است. برای انتخاب پاور کامپیوتر باید چند فاکتور را در نظر داشته باشید از جمله ولتاژ کلی، درجه ماژولار بودن و کانکتورهای همراه آن اما یکی از مهم ترین نکات میزان بهره‌وری انرژی پاور کامپیوتر است. برای آشنایی با رتبه‌های بهره‌وری انرژی پاور کامپیوتر با ما همراه باشید تا پاسخ همه سوالات خودتان درباره بهره‌وری انرژی پاور کامپیوتر را پیدا کنید از جمله میزان بهره‌وری که باید به دنبال آن باشید و اینکه اصلاً توجه به این نکته توجیه منطقی خاصی دارد یا خیر؟

  رتبه بهره‌وری انرژی منبع تغذیه کامپیوتر

   آشنایی با رتبه‌های بهره‌وری انرژی پاور کامپیوتر

  کار منبع تغذیه کامپیوتر مشخص است، تامین برق برای همه قطعات کامپیوتر و هر چند میزان وات آن مشخص کننده مقدار کلی برقی است که یک پاور می‌تواند تامین کند، رتبه بهره‌وری انرژی نشان می‌دهد که چقدر از برقی که پاور از پریز برق استخراج می‌کند، به قطعات کامپیوتر می‌رسد.
  به عنوان مثال اگر قرار باشد یک منبع تغذیه ارزان قیمت که بهره‌وری انرژی آن 50 درصد است، 100 وات برق به یک قطعه برساند، باید 2 برابر آن – یعنی 200 وات – از پریز برق نیرو دریافت کند و در این حالت نیمی از برق دریافتی پاور به صورت انرژی گرمایی اتلاف می‌شود.
  البته امروزه حتی ارزان ترین مدل‌هایی که می‌توانید از یک شرکت قابل اطمینان بخرید، بهره‌وری 70 الی 80 درصدی دارند و بهره‌وری مدل‌های بهتر به راحتی تا 90 درصد هم می‌رسند.

  رتبه‌های مختلف بهره‌وری انرژی منبع برق کامپیوتر

  آشنایی با رتبه‌های بهره‌وری انرژی پاور کامپیوتر

  معمولاً مدل‌هایی که بهره‌وری انرژی بیشتری دارند، دارای برچسب 80 Plus هستند. طرح صدور گواهینامه 80 Plus در سال 2004 معرفی شد و نشان می‌دهد که یک منبع تغذیه در بارهای مختلف حداقل 80 درصد بهره‌وری دارد یعنی نسبت به یک منبع بدون گواهینامه انرژی کمتری مصرف می‌کند و گرمای کمتری تولید می‌کند.
  علاوه بر استاندارد 80 Plus، پنج رتبه دیگر هم به مرور زمان ارائه شده اند که نام آنها بر حسب فلزات مختلف انتخاب شده که شامل برنز، نقره ای، طلایی، پلاتینیوم و تیتانیوم هستند. همانطور که احتمالاً انتظار دارید، هر رده نسبت به رده قبلی بهره‌وری انرژی بیشتر و البته قیمت بالاتری دارد.

  دلیل خرید منبع تغذیه دارای بهره‌وری انرژی بالا

  آشنایی با رتبه‌های بهره‌وری انرژی پاور کامپیوتر

  داشتن پاوری با بهره‌وری انرژی بالا جذاب به نظر می‌رسد بخصوص از نظر سازگاری با محیط زیست. اما آیا منبع گران تر، ارزش پرداخت هزینه بیشتر را دارد و چقدر به صرفه جویی در هزینه‌ها کمک می‌کند؟
  همانطور که قبلاً اشاره شد، هر چه رتبه بهره‌وری انرژی بالاتر باشد، قیمت محصول بیشتر است. مسلماً تعیین یک قیمت دقیق امکان پذیری نیست چون صدها مدل با گواهینامه 80 Plus در بازار موجود هستند اما هر چه بهره‌وری انرژی بیشتر باشد، قیمت محصول هم بیشتر است.
  برای مثال، ممکن است قیمت مدل 80 Plus یا 80 Plusبرنز 600 واتی نسبت به مدل بدون گواهینامه چندان زیاد نباشد اما مدل 600 وات پلاتینیوم یا تیتانیوم نسبت به یک 600 وات 80 Plus معمولی بیشتر از 2 برابر قیمت دارد.

  آشنایی با رتبه‌های بهره‌وری انرژی پاور کامپیوتر
  اینکه پاوری با بهره‌وری انرژی بیشتر از نظر کاهش میزان مصرف انرژی ارزشمند است یا خیر، بستگی به وسیله‌ای دارد که قرار است این پاور، برق آن را تامین کند.
  اگر قرار باشد دو پاور با بهره‌وری انرژی 80 و 90 درصد را مقایسه کنید که قرار است برق یک کامپیوتر گیمینگ معمولی را تامین کنند، پاوری که بهره‌وری انرژی بیشتری دارد تفاوت خیلی کمی در صرفه جویی برق ایجاد می‌کند که حتی ممکن است در کل چرخه استفاده از کامپیوتر هزینه خرید پاور را پوشش ندهد.
  و هر چند پاور 80 Plus پلاتینیوم یا تیتانیوم می‌توانند به صرفه جویی در هزینه‌های برق یک سیستم پر مصرف که قرار است ساعت‌ها کار کند، کمک کنند اما خرید آنها برای کامپیوترهای گیمینگ معمولی توجیه چندانی ندارد.
  با این حال اگر صرفه جویی در مصرف برق برای شما اهمیت دارد، بهترین کار این است که وقتی از کامپیوتر استفاده نمی کنید آن را خاموش یا وارد حالت Sleep کنید.

  سایر مزایای خرید پاوری با بهره‌وری انرژی بالا

  آشنایی با رتبه‌های بهره‌وری انرژی پاور کامپیوتر

  با توجه به این نکات، آیا خرید پاوری با گواهینامه 80 Plus به جای یک پاور بدون گواهینامه از نظر صرفه جویی در مصرف برق مزیت خاصی دارد؟
  همانطور که پیش از این اشاره شد، پاوری که بهره‌وری انرژی بیشتری داشته باشد علاوه بر کاهش مصرف برق، گرمای کمتری تولید می‌کند. در نتیجه طول عمر آن هم بیشتر می‌شود چون چنین پاوری نسبت به یک پاور معمولی دیرتر فرسوده می‌شود.
  پس به خاطر داشته باشید که بر خلاف پاورهای 80 Plus گران قیمت، مدل‌های ارزان تر آن مثل 80 Plus معمولی یا 80 Plus برنز ارزش پرداخت هزینه مازاد (که نسبت به پاور معمولی چندان زیاد نیست) را دارند. به هر حال قطعاً تمایل ندارید که پاور ارزان قیمت باعث آسیب رسیدن به قطعات کامپیوتر شما شود.
  در نهایت اگر قصد خرید پاور برای کامپیوترتان را دارید، لیست بهترین پاورهای مخصوص کامپیوترهای گیمینگ در سایت ما را بررسی کنید چون به احتمال زیاد محصول مناسب خودتان را در این لیست پیدا می‌کنید.

   

   

  منبع : Gamingscan

   

  نظر خود را وارد نمایید.