جستجو
تمام دسته‌ها
  منو بسته
  بازگشت به همه

  آشنایی با جدیدترین تجهیزات و تکنولوژی‌های پوشیدنی حوزه سلامت

  آشنایی با جدیدترین تجهیزات و تکنولوژی‌های پوشیدنی حوزه سلامت

  آشنایی با جدیدترین تجهیزات و تکنولوژی‌های پوشیدنی حوزه سلامت

  تکنولوژی‌های پوشیدنی حوزه تناسب اندام به اندازه‌ای در جامعه رخنه کرده‌اند که حالا فیت بیت و انواع ساعت‌های هوشمند بسیار پرکاربرد شده‌اند و هیچ نشانه‌ای از توقف آینده این تجهیزات مشاهده نمی‌شود. استفاده از تکنولوژی‌های پوشیدنی که تولید آنها به دلیل افزایش تقاضای مصرف کنندگان برای نظارت بر سلامت خودشان افزایش یافته، در چهار سال اخیر بیش از 3 برابر شده است. طبق مطالعه Business Insider Intelligence بیش از 80 درصد مصرف کنندگان تمایل به استفاده از تکنولوژی‌های مخصوص نظارت بر تناسب اندام دارند. افزایش تقاضای تجهیزات پوشیدنی منجر به شکل گیری بازاری پررونق شده و حالا شرکت‌های بیمه و کمپانی‌ها شاهد مزایای تامین تکنولوژی‌های پوشیدنی مخصوص سلامت، برای مشتریان و کارمندانشان هستند. در این مطلب به آشنایی با جدیدترین تجهیزات و تکنولوژی‌های پوشیدنی حوزه سلامت خواهیم پرداخت .

  تکنولوژی‌های پوشیدنی مخصوص مراقبت‌های بهداشتی

  تکنولوژی‌های پوشیدنی در حوزه مراقبت‌های بهداشتی شامل تجهیزات الکترونیکی هستند که مشتریان می‌توانند آنها را بپوشند مثل فیت بیت و ساعت‌های هوشمند که برای جمع آوری داده‌های مربوط به ورزش و سلامت کاربران طراحی شده‌اند. طبق اعلام Accenture، میزان استفاده از تجهیزات پوشیدنی بین مصرف کنندگان آمریکایی از 9 درصد در سال 2014 به 33 درصد در سال 2018 افزایش یافته است.

  نمونه‌هایی از گجت‌های پوشیدنی در حوزه مراقبت‌های بهداشتی

  پیشرفت تکنولوژی‌های پوشیدنی و افزایش تقاضای مصرف کنندگان برای کنترل بر سلامت خودشان بر صنعت پزشکی هم تاثیرگذار بوده از جمله شرکت‌های بیمه، کمپانی‌های حوزه تکنولوژی، تامین کنندگان و غیره که حالا باید دستگاه‌های بیشتری شبیه فیت بیت، ساعت هوشمند و مانیتورهای پوشیدنی طراحی کنند.

  ابزار نظارت بر تناسب اندام

  آشنایی با جدیدترین تجهیزات و تکنولوژی‌های پوشیدنی حوزه سلامت

  ابزارهای نظارت بر تناسب اندام (fitness tracker)، جزء ساده ترین و مهم ترین انواع تکنولوژی‌های پوشیدنی هستند که به شکل دستبندهای هوشمند مجهز به حسگر طراحی شده‌اند تا بر فعالیت فیزیکی و ضربان قلب اشخاص نظارت داشته باشند. این ابزارها توصیه‌هایی برای بهبود وضعیت سلامت و تناسب اندام در اختیار اشخاص قرار می‌دهند که این کار از طریق همگام سازی با اپلیکیشن‌های موبایلی مختلف انجام می‌شود.

  FitBit Flex یکی از اولین گزینه‌های محبوب برای مشتریان تکنولوژی‌های هوشمند بود. کاربران به دلیل ظاهر شیک و امکان نظارت بر پیشرفت خودشان در طی روز به این وسیله جذب شدند که 5 چراغ نشانگر مخصوص دارد.

  ساعت‌های هوشمند مخصوص نظارت بر سلامت

  آشنایی با جدیدترین تجهیزات و تکنولوژی‌های پوشیدنی حوزه سلامت

  ساعت‌های هوشمند که زمانی برای شمارش گام‌ها و نمایش زمان استفاده می‌شدند حالا تبدیل به ابزارهایی شدند که برای مراقبت‌های پزشکی بالینی کاربرد دارند. اپل در سال 2017 اپلیکیشن Apple Heart Study را راه‌اندازی کرد تا بر ریتم قلب کاربران نظارت داشته باشد و به آنهایی که دچار فیبریلاسیون دهلیزی شده‌اند هشدار بدهد.
  همچنین اخیراً این شرکت Movement Disorder API را منتشر کرد که به محققان برای جمع آوری اطلاعات بیشتر درباره بیماری پارکینسون کمک می‌کند.
  ساعت‌های هوشمند امکان انجام کارهایی که معمولاً از طریق گوشی موبایل انجام می‌شود – مثل خواندن اعلان‌ها، ارسال پیام‌های ساده، تماس تلفنی – را فراهم می‌کنند و همزمان بعضی از قابلیت‌ها و امکانات ابزارهای نظارت بر سلامت و تناسب اندام را هم دارند.

  ابزارهای ثبت ECG پوشیدنی

  ابزارهای نظارت بر ECG از جمله تجهیزات پیشرفته‌ای هستند که مزیت آنها نسبت به بعضی ساعت‌های هوشمند، امکان ارزیابی الکتروکاردیوگرام یا به اختصار ECG (نوار قلب) است.
  Move ECG امکان ارزیابی و سنجش الکتروکاردیوگرام و ارسال اطلاعات آن به پزشک کاربر و همچنین تشخیص فیبریلاسیون دهلیزی را دارد. از جمله سایر امکانات این ابزار می‌توان به امکان شمارش گام‌ها، میزان مصاف پیموده شده، ارتفاع، ثبت خودکار میزان پیاده روی، شنا، دو و دوچرخه سواری اشاره کرد.

  ابزارهای پوشیدنی نظارت بر فشار خون

  در سال 2019، Omron Healthcare، اولین ابزار نظارت بر فشار خون به نام HeartGuide را راه‌اندازی کرد. HeartGuide که ظاهری شبیه یک ساعت هوشمند معمولی دارد، یک ابزار سنجش نوسان فشار خون است که می‌تواند فعالیت روزانه – مثل گام‌های سپری شده، مصافت طی شده و کالری‌های مصرف شده – و فشار خون شما را ارزیابی کند.
  HeartGuide می‌تواند تا 100 داده مختلف را در حافظه خود ثبت کند و امکان انتقال تمام این اطلاعات به اپلیکیشن HeartAdvisor برای بازبینی، مقایسه و درمان هر چه بهتر را دارد. کاربران HeartAdvisor امکان ذخیره، نظارت و به اشتراک گذاری اطلاعات خودشان با پزشک معالجشان را هم دارند و همزمان می‌توانند از تاثیر عادات رفتاری خودشان بر فشار خون مطلع شوند.

  حسگر زیستی (Biosensors)

  حسگرهای زیستی از جمله تجهیزات پزشکی پوشیدنی جدیدی هستند که تفاوت زیادی با ساعت‌ها و مچ بندهای هوشمند دارند. حسگر زیستی فیلیپس روی بدن بیمار قرار می‌گیرد و همزمان که بیمار می‌تواند آزادانه به اطراف حرکت کند، اطلاعات ضربان قلب، حرکات، ظرفیت شش‌ها و دمای بدن وی را جمع آوری و ثبت می‌کند.
  محققان مرکز پزشکی دانشگاه آگوستا نشان داده‌اند که این گجت پوشیدنی منجر به کاهش 89 درصدی وخامت حال بیماران مبتلا به مشکلات تنفسی و پیشگیری از ایست قلبی شده است. این موضوع نشان می‌دهد که چنین گجت‌هایی قابلیت بهبود شرایط بیماران و کاهش بار کاری کارمندان را دارند.

  پیشرفت‌ها و آینده دستگاه‌های پزشکی

  بازار تکنولوژی‌های پوشیدنی حوزه سلامت و نظارت‌های بهداشتی رو به رشد است و بلوغ و رشد آن باعث می‌شود مشتریان و کسب و کارهای بیشتری به آن دسترسی داشته باشند. طبق مطالعه Business Insider Intelligence میزان استفاده از ابزارهای نظارت بر تناسب اندام و گجت‌های مبتنی بر سلامت در آمریکا هر سال 10 درصد رشد کرده و تا سال 2023 از 120 میلیون عدد هم فراتر می‌رود.
  روند صعودی استفاده از تکنولوژی‌های پوشیدنی مخصوص نظارت بر تناسب اندام بر تصمیمات بیمه کنندگان، ارائه دهندگان خدمات سلامت و کمپانی‌ها برای بهره برداری از مزایای چنین تجهیزاتی جهت نظارت بر سلامت تاثیرگذار است.
  بیمه کنندگان می‌توانند با استفاده از گجت‌های پوشیدنی به عنوان ابزاری برای افزایش ارزش طول عمر مشتری، هزینه‌های صرف شده برای هر بیمار را کاهش دهند. تکنولوژی پوشیدنی موجب ترویج رفتارهایی می‌شود که به کاهش ویزیت‌های بیمارستانی و بستری شدن اشخاص کمک می‌کنند – 75 درصد از کاربران با این موضوع که گجت‌های پوشیدینی باعث مشارکت بیشتر و توجه آنها بر سلامت خودشان شده، موافق هستند.
  همچنین، ارائه تجهیزات مراقبت بهداشتی پوشیدنی برای کارمندان هم مزایایی دارد. طبق مطالعه Business Insider Intelligence فرهنگ سازمانی سالم تر باعث کاهش چرخش نیروی کار می‌شود – کارفرمایانی که 5 مورد از اصول توصیه شده برای بهبود سلامت کارمندان (یا بیشتر از 5 مورد) را رعایت می‌کنند، به طور میانگین 18 درصد چرخش نیرو دارند که این عدد برای کمپانی‌هایی که از 2 توصیه یا کمتر پیروی می‌کنند، 29 درصد است.
  تنها در عرض 4 سال میزان استفاده از تجهیزات پوشیدنی توسط مصرف کنندگان آمریکایی از 9 درصد به 33 درصد افزایش داشت و این رقم همچنان رو به رشد خواهد بود. بعلاوه، با ایجاد حسگرهای پوشیدنی دقیق تر، میزان اتصال دستگاه‌ها به یکدیگر بیشتر می‌شود و همین امر به کارفرمایان و بیمه کنندگان کمک می‌کند تا سبک زندگی سالم را ترویج داده و سود خودشان را افزایش دهند.

  کسب اطلاعات بیشتر

  گجت‌های پوشیدنی در صنعت مراقبت‌های بهداشتی آمریکا با استقبال زیادی روبرو شدند که دلیل اصلی آن افزایش تقاضای مصرف کنندگان برای نظارت فعالانه بر سلامت خودشان است.
  هدف طرح Insider Intelligence هم فراهم کردن اطلاعات بیشتر درباره چشم‌انداز فعلی و آینده بازار گجت‌های پوشیدنی در حوزه مراقبت‌های بهداشتی در آمریکا است و سعی بر این دارد که عوامل اصلی افزایش استفاده از این گجت‌ها توسط بیمه کنندگان، ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی، کارفرمایان و فرصت‌های فراهم شده برای هر کدام از آنها را مورد بررسی قرار دهد.

   

   

   

  منبع : Businessinsider

  نظرات
  نظر خود را بنویسید بسته