بسته
(0) کالا
هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
دسته بندی محصولات
  فیلترها
  ترجیحات
  جستجو

  راهنمای خرید کی‌پد گیمینگ

  راهنمای خرید کی‌پد گیمینگ

  راهنمای خرید کی‌پد گیمینگ

  کی‌پدهای مختلفی در بازار وجود دارد که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند. در این مطلب شما را برای خرید بهترین کی‌پدهای گیمینگ راهنمایی می‌کنیم. پس با راهنمای خرید کی‌پد گیمینگ همراه باشید.

  مقایسه کیبورد و کی‌پد

  امروزه کیبوردهای مکانیکی در حوزه گیمینگ محبوبیت زیادی دارند بنابراین طبیعی است که ساختار این کیبوردها به مرور تغییر پیدا کند. نیاز بیشتر بازی‌ها به استفاده از کیبورد کامل کم کم کاهش پیدا می‌کند. بعضی از کیبوردها جای زیادی را اشغال می‌کنند در حالیکه گیمرها تعداد کمی از کلیدهای آنها را استفاده می‌کنند. از طرفی در طراحی کیبوردهای کوچک مثل کیبورد لپ‌تاپ تعداد زیادی کلید در یک فرم فاکتور کوچک درج شده و استفاده از آنها برای گیمینگ سخت است. تعداد خیلی کمی از بازی‌ها از همه کلیدهای منتهی الیه سمت چپ کیبورد استفاده می‌کنند و معمولاً این کلیدها نادیده گرفته می‌شوند چون فشردن کلیدهای مختلف در یک بازی رقابتی پرسرعت کار سختی است.
  کی‌پد گیمینگ برای رفع این مشکلات ابداع شده و به مرور زمان تغییراتی در طراحی آن صورت گرفته که باعث افزایش میزان راحتی، قابلیت برنامه نویسی، بازخورد و واکنش سریع آنها شده در نتیجه این کی‌پدها به تدریج تبدیل به جایگزینی مناسب برای کیبوردها گیمینگ معمولی شدند. پلتفرم Steam هم ماه پیش اپلیکیشن جالبی را معرفی کرد که امکان استریم کردن بازی‌های کامپیوتری بر روی دستگاه‌هایی با سیستم عامل اندروید و iOS را فراهم می‌کند. اما بعضی از این بازی‌ها بدون دسته بازی کار نمی‌کنند. برای رفع این مشکل می‌توانید از یک کی‌پد قابل حمل استفاده کنید تا بازی‌های مختلف را مثل کامپیوتر روی گوشی یا تبلت اجرا کنید.

  ویژگی‌های مهم کی‌پد گیمینگ

  تنظیم دکمه‌ها

  تعداد دکمه‌های روی کی‌پدهای گیمینگ بسیار متفاوت و متغیر است و از حدود 15-25 به بالاست. این دکمه‌ها لزوماً همیشه دکمه‌های معمولی نیستند و ممکن است شامل دکمه‌های تخصصی مخصوص گیمینگ باشند. یک کیبورد معمولی 80 الی 100 دکمه دارد بنابراین حتی تعداد کلیدهای بزرگترین کی‌پد هم در حد کیبورد معمولی نیست اما اضافه شدن کلیدهای قابل برنامه نویسی باعث جبران این کمبود می‌شود. ممکن است طراحی کی‌پد خاص و متفاوت یا کاملاً شبیه کلیدهای نیمه چپ صفحه کلید معمولی باشد. همچنین توجه داشته باشید که همه کی‌پدها کلید قابل برنامه نویسی نیستند پس این نکته هم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

  طراحی

  کی‌پدهای گیمینگ طراحی‌های مختلفی دارند و حتی ممکن است مخصوص یک ژانر یا یک بازی خاص طراحی شده باشند. به همین دلیل حتماً باید در جریان باشید که برای بازی مورد نظر شما چه تنظیماتی بهتر عمل می‌کند. معمولاً در طراحی کی‌پد یکسری از دکمه‌های بی استفاده که فقط باعث شلوغی آن می‌شوند حذف می‌شود از جمله دکمه capslock. در عوض دکمه‌های بهتر با کاربرد بیشتر به آن اضافه می‌شوند. اشخاصی که فقط به دنبال یک تکه از صفحه کلید معمولی هستند هم می‌توانند از کی‌پد استفاده کنند.

  سایز

  برای کی‌پد یک سایز مشخص که توسط همه مورد پذیرش باشد وجود ندارد بنابراین تنوع کی‌پدهای گیمینگ از این نظر زیاد است. برای مثال بعضی از کاربران کلیدهایی با سایز کوچک شبیه کیبورد لپ‌تاپ را ترجیح می‌دهند و بیشتر به دنبال کی‌پد گیمینگی هستند که برای دست‌های کوچک طراحی شده باشد. از نظر دیگران هم کی‌پدهای کوچک چندان راحت نیستند و به دنبال بزرگترین گزینه موجود در بازار هستند. توصیه می‌کنیم قبل از تصمیم گیری به این نکته توجه داشته باشید تا بتوانید مناسب ترین گزینه را برای خودتان انتخاب کنید.

  راحتی

  یک کی‌پد خوب استراحتگاه خوبی هم برای مچ دارد به همراه قابلیت‌های دیگری که باعث می‌شوند استفاده از آن برای ساعات‌های طولانی لذت بخش شده و حداقل درد و ناراحتی را برای شما ایجاد می‌کند. بعضی از این کی‌پدها استراحتگاه مچ هم دارند.

  نوع کلید

  یکی از مهم ترین نکات در هنگام تایپ حس و حال و نوع بازخورد واکنشی خود کلیدهاست. کلیدها در مجموع جزء یکی از دو دسته مکانیکی و ممبرین (غشای نازک) قرار دارند. در کیبورد یا کی‌پد ممبرین از یک ورقه پلاستیک بزرگ استفاده می‌شود که ضربه‌های وارد شده به بخش‌های مختلف کیبورد را ثبت می‌کند. بیشتر کیبوردهای ارزان قیمت که از نظر تکنیکی هم عملکرد چندان خوبی ندارند جزء این دسته هستند. در کیبورد یا کی‌پد مکانیکی از یک مکانیزم منحصربفرد برای هر کلید از صفحه کلید استفاده می‌شود. در این روش برای هر کلید یک پایه قرار گرفته و یک سرپوش که روی پایه نصب می‌شود و با فشردن آن روی یک فنر فشار وارد شده و باعث وارد شدن ضربه به یک سوئیچ می‌شود. کیبورد مکانیکی حالت شفاف تر، دقیق تر و صدایی بلندتر از کیبورد ممبرین دارد. جدا بودن و منحصربفرد بودن این قطعات باعث ایجاد یک صدای کلیک می‌شود. همچنین باعث می‌شود که برای ثبت کلیدها نیاز به نیروی زیادی نباشد چون خود کیبورد فشارهای سنگین لازم را وارد می‌کند.

  نوع سوئیچ

  کلیدهای مکانیکی که به نام سوئیچ هم از آنها یاد می‌شود در سه گروه قرار می‌گیرند. گروه اول خطی است که یک حس روان و منسجم ایجاد می‌کند. گروه دوم لمسی است که یک برجستگی دارد که در اطراف نقطه تحریک آن را حس می‌کنید و مدل آخر کلیکی است که به محض رسیدن سوئیچ به یک نقطه خاص، یک صدای کلیک خشک شنیده می‌شود.
  سوئیچ‌ها بر اساس نوع تقسیم می‌شوند و هر نوع آنها رنگ‌های خاصی دارد. بنابراین یک کی‌پد Cherry MX Red بر خلاف Cherry MX Blue، حس و حال و کاربرد خاص خود را دارد. سوئیچ‌ها هم برندها و مدل‌های مختلفی دارند بنابراین قبل از تصمیم گیری برای خرید حتماً مطالعه و تحقیقات لازم را انجام دهید. بعضی از این مدل‌ها مخصوص بازی‌های سبک FPS طراحی شده اند و بعضی دیگر فقط باعث ایجاد حس و حالی بهتر در هنگام تایپ کردن می‌شوند. برای کی‌پد مخصوص گیمینگ معمولاً تایپ کردن در اولویت نیست بنابراین توصیه ما به شما سوئیچ‌های سریع با کمترین سطح مقاومت است.

  راهنمای خرید کی‌پد گیمینگ

  نورپردازی RGB

  برای انتخاب کی‌پد گیمینگ هم مثل بیشتر فناوری‌های مدرن نورپردازی RGB نقش مهمی دارد. تعداد خیلی کمی از این محصولات قابلیت تنظیم و کنترل در حد هر کلید را دارند اما بیشتر آنها تنظیمات آماده خوبی دارند. نورپردازی RGB برای مواقعی که نور محیط به اندازه کافی نیست و نیاز به دیدن کلیدها دارید مفید است. کی‌پدهای RGB خوب به شما امکان می‌دهند که رنگ هر دکمه را تنظیم کنید و می‌توانید از این ویژگی در هنگام بازی استفاده کنید تا کلیدهای مهم تر را بهتر ببینید.

  نرم افزار

  یکی از مهم ترین ویژگی‌های کی‌پد گیمینگ قابلیت برنامه ریزی کلیدها و تنظیم آنها مطابق با نیاز و میل خودتان است. حتماً گزینه‌ای را انتخاب کنید که نرم‌افزار باکیفیتی همراه آن باشد چون وجود این نرم‌افزار باعث ساده تر شدن کار شما شده و سازگاری با محصولات مختلف را تضمین می‌کند. یکی از ویژگی‌های مهم دیگر این کیبوردها این است که با استفاده از آنها می‌توانید عملکرد کلیدها را در بازی‌هایی که تعریف خوبی از کلیدها ندارند، تغییر دهید. مثلاً اگر یک بازی به شما امکان نداده که برای انجام یک کار خاص به جای حرف E از حرف F استفاده کنید، می‌توانید این دکمه‌ها را طوری برنامه ریزی کنید که فشردن کلید مورد نظر شما باعث تولید مقدار E در آن بازی شود. کار با بعضی از نرم‌افزارها راحت تر است و در هر سیستم عاملی به خوبی کار می‌کنند اما بعضی دیگر از این نرم‌افزارها محدود به ویندوز هستند یا نیاز به نصب نرم‌افزارهای جانبی خاصی از اینترنت دارند. معمولاً برندهایی مثل لاجستیک و ریزر در این زمینه عملکرد بهتری دارند.

  چه بازی‌هایی با کی‌پد گیمینگ بهتر کار می‌کنند؟

  معمولاً کی‌پد گیمینگ برای بازی‌های سبک MOBA و MMORPG مناسب تر است چون این بازی‌ها نیاز به دکمه‌های تخصصی زیادی دارند. بعضی از کی‌پدهای گیمینگ طوری طراحی شده اند تا فرایند فعال کردن آتش و استفاده از قابلیت‌های کاراکتر بازی بسیار طبیعی تر و راحت تر باشد. می‌توان یکسری از کلیدهای کی‌پد را طوری برنامه ریزی کرد تا یک کار تعریف شده (که به آن ماکرو گفته می‌شود) را انجام دهند. فرض کنید که معمولاً برای حمله در بازی World of Warcraft چندین کلید را به ترتیبی خاص با زمانبندی خاص فشار می‌دهید. دکمه‌های قابل برنامه ریزی به ساده تر شدن این فرایند کمک می‌کنند. این ویژگی کاربردهای زیادی دارد. بعضی از دکمه‌های قابل برنامه ریزی باعث تغییر جنبه‌های داخلی مثل میزان حساسیت موس بر حسب نیاز می‌شوند (مثلاً در بعضی از بازی‌ها ممکن است یک ماکرو هنگام نشانه گیری با اسلحه تک نیرانداز، شدت حساسیت را کمتر کند). بعضی دیگر ممکن است از فرمان‌های تکراری مثل خرید در CS:GO استفاده کنند و این فرمان‌های پیچیده را با یک ماکروی تنظیم شده برای خرید جابجا کنند. کی‌پدها طرح‌های مختلفی هم دارند که ممکن است باعث ساده تر شدن انجام یکسری کارها مثل استفاده از یک معجون یا خم شدن شوند. جنبه بعدی قابلیت تخصیص متن به ماکروها برای راحت تر شدن برقراری ارتباط یا غیرفعال کردن کلیدهایی است که ممکن است حین نبرد تصادفاً آنها را فشار دهید. استفاده از یک کلید خاص برای ارسال یک پیام تکراری (اسپم) ممکن است باعث اذیت و آزار دیگران شود اما در بعضی از شرایط یا محیط‌های گیمینگ می‌تواند مفید باشد.

  آیا کم بودن تعداد دکمه‌ها مشکلی ایجاد می‌کند؟

  این ویژگی به ندرت باعث ایجاد مشکل می‌شود اما بازی‌های محدودی مثل Deus Ex هستند که در آنها برای کنترل شخصیت بازی نیاز به کلیدهای F1 تا F12 دارید. شاید استفاده از کی‌پد برای بازی‌هایی با طرح‌های کنترلی پیچیده یا بازی‌های قدیمی تری که همیشه جذابیت دارند، مناسب نباشد. این نقطه ضعف چندان بزرگ نیست چون بیشتر بازی‌های قدیمی محبوب حالت‌های خاصی برای رفع این مشکل دارند که توسط طرفداران بازی طراحی شده اند یا اینکه این دکمه‌ها آنقدر مهم نیستند که باعث تخریب تجربه گیمینگ شوند. یک کی‌پد گیمینگ خوب به شما امکان می‌دهد که با تغییر مقدار کلیدها هم بتوانید کنترل‌های داخلی آن را بازنویسی کرده و تغییر دهید.

  مکانیکی و ممبرین

  یکی از عوامل مهم در انتخاب کیبورد، مکانیکی بودن یا نبودن آن است. هر چند تردیدهایی درباره مزایای عملی کیبورد مکانیکی برای بازی وجود دارد اما بیشتر مردم بر این باورند که حس و حال و بازخوردی که هنگام کار با کیبورد مکانیکی وجود دارد بهتر است. توصیف این مسئله سخت است اما از آنجایی که کیبوردهای مکانیکی واکنش بهتری دارند، برای گرفتن نتیجه نیاز به فشردن کامل یک کلید ندارید. عده‌ای بر این باورند که این ویژگی باعث سرعت بخشیدن به گیم پلی و تایپ می‌شود چون نیازی به فشردن شدید کلیدها ندارند و حساسیت این کلیدها بیشتر است. مهم ترین نقطه ضعف این کیبوردها سروصدای زیاد آنهاست. در رابطه با این موضوع که نرم‌افزار اضافه شده و ساختار مکانیکی پیچیده این کیبوردها باعث ایجاد تأخیر در ورودی می‌شود هم دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد. اما در واقعیت تفاوت چندانی مشاهده نمی‌شود و این تأخیر در حدی نیست که باعث شکست خوردن یک گیمر شود.

  پیشگیری از اشتباهات مهم

  شاید برای شما هم پیش آمده باشد که مثلاً هنگام خرید در شروع یک دور جدید از بازی Mirage به اشتباه یک کلید دیگر را فشار دهید که باعث شود به جای اسلحه مورد نظرتان یک اسلحه دیگر بخرید. همین یک اشتباه کوچک می‌تواند کل زحمت و درآمدی که در 2 یا 3 دور از بازی داشتید از بین ببرد. بازی با شکست شما تمام می‌شود و این فکر که اگر این کلید را به اشتباه فشار نداده بودید شما برنده بازی بودید، از ذهنتان دور نمی‌شود.
  یا مثلاً ممکن است قصد فشردن ترکیبی از چند کلید که زیاد در بازی از آنها استفاده می‌کنید را داشته باشید اما به اشتباه یک جادوی سطح بالا را فعال کنید. حدود 30 ثانیه طول می‌کشد تا دوباره بتوانید این کار را انجام دهید و این اشتباه تأثیر قابل توجهی در عقب ماندن شما از نبرد دارد.
  جابجایی بین چندین بازی که حالا حرف E در بازی جدید با F جابجا شده و یا حرف C کار CTRL را انجام می‌دهد تاثیر چشمگیری در عملکرد شما حین بازی‌های رقابتی دارد. شاید شکست خوردن در چنین بازی از نظر مادی هزینه‌ای نداشته باشد اما در بازی‌هایی مثل Dota 2 که یک اشتباه ناشیانه هزینه زیادی برای شما و دیگران در پی دارد، بسیار سنگین است. علاوه بر این موضوع و ناشیانه به نظر رسیدن چنین حرکتی در بعضی از بازی‌ها مثل Dota سرنوشت بازی در حدود 15 دقیقه رقم می‌خورد اما در صورت بروز خطا باید یک ساعت وقت صرف تلاش برای آرام کردن هم گروهی‌های ناراحت خودتان بکنید.
  کی‌پد گیمینگ به کم کردن چنین اشتباهاتی کمک می‌کند بخصوص اگر با کیبورد لپ‌تاپ کار می‌کنید که کلیدهای آن نسبت به کیبورد معمولی کوچک تر و فشرده تر هستند.

  تاثیر استفاده از کی‌پد برای پیشی گرفتن در بازی‌های رقابتی

  استفاده از ماکروها و تعریف کلیدها در بازی‌ها می‌تواند قابلیت شما برای پیروزی را به میزان چشمگیری افزایش دهد. همچنین در کی‌پد گیمینگ کلیدهای بی استفاده مثل Num Lock هم حذف می‌شود که ممکن است فعال بودن آنها باعث خطا در تأمین ورودی‌های بازی شود. یکی از مزایای کی‌پد و قابلیت تعریف کلیدها این است که می‌توانید طوری بازی کنید که رقبای شما قادر به انجام آن نیستند.

  ایکس باکس وان

  در گذشته ایکس باکس برای کار با لوازم جانبی مثل کیبورد و کی‌پد مشکل داشت اما اطلاعات به دست آمده نشان می‌دهد که مایکروسافت ظرف چند ماه آینده دستگاه‌های سازگار و آپدیت‌های درایور را برای رفع این مشکل در ایکس باکس وان منتشر می‌کند؛ باید منتظر ماند و دید که واقعاً این تغییر عملی می‌شود یا خیر. اما PS4 قابلیت بسیار مفیدی دارد که پیش از این به آن اشاره شد.

  نتیجه گیری

  امیدواریم که این راهنما به شما برای آشنایی با کی‌پد گیمینگ و انتخاب گزینه مناسب کمک کند. اگر نیاز به یک وسیله جانبی قابل حمل دارید یا به بازی‌هایی علاقمند هستید که ماکروها می‌توانند برای آنها مفید باشند، توصیه ما به شما این است که به فروشگاه اینترنتی تکین مال مراجعه کنید و انواع لوازم جانبی مورد نیاز خود را در کمترین زمان ممکن خریداری فرمایید.

   

  منبع : Gameauthority

  نظر خود را وارد نمایید.