بسته
(0) کالا
هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
دسته بندی محصولات
  فیلترها
  ترجیحات
  جستجو

  راهنمای انتخاب سرور مناسب برای کسب و کار

  راهنمای انتخاب سرور مناسب برای کسب و کار

  راهنمای انتخاب سرور مناسب برای کسب و کار

  تقریباً در چرخه حیات هر کسب و کار مدرنی زمانی فرا می‌رسد که در آن نیاز به انتخاب سرور حس خواهد شد. با رشد شرکت‌ها نیازهای آنها هم افزایش پیدا می‌کند و مسائلی مثل به اشتراک گذاری فایل تبدیل به یک مسئله مهم می‌شوند. معمولاً بهترین راهکار تهیه یک سرور است اما چطور می‌توان مناسب ترین سرور را انتخاب کرد؟ با مقاله راهنمای انتخاب سرور مناسب برای کسب و کار همراه باشید تا یک سرور مناسب برای کمپانی خودتان انتخاب کنید.

  این یکی از تصمیم گیری‌های مهمی است که نباید آن را دست کم گرفت. قطعاً شما هم تمایلی ندارید برای خرید سرور پرقدرتی هزینه کنید که کسب و کارتان به آن نیاز ندارد یا مدل آن وقتی کسب و کار شما رشد کرد متناسب با نیاز آن نباشد چون در هر دو حالت پول و زمان شما بیهوده مصرف شده است.

   راهنمای انتخاب سرور مناسب برای کسب و کار

  برای اینکه بهترین تصمیم گیری را انجام دهید، نگاهی به مراحل زیر داشته باشید. انتظار می‌رود که در نظر گرفتن این نکات به شما برای انتخاب مناسب ترین سرور برای کسب و کارتان کمک کند.

  فیزیکی یا مبتنی بر کلود؟

  یکی از اولین نکاتی که باید به آن توجه کنید این است که آیا قرار است سرور انتخابی شما در همان محل اداره نصب شود یا بیرون از آن بوده و از طریق کلود به آن دسترسی داشته باشید. همانطور که Roger Keenan مدیر دیتاسنتر City Lifeline لندن خاطر نشان شده، نکته تعیین کننده در رابطه با این تصمیم بحث هزینه است. او می‌گوید: "برای کسب و کارهایی که در لندن مستقر هستند، فضای سرور و هزینه محافظت امنیتی از آن بسیار پرهزینه است. بستر کلود فرصت صرفه جویی در این هزینه‌ها را فراهم کرده است." این موضوع برای سایر نقاطی که در آن هزینه فضا بالا است نیز صدق می‌کند اما ممکن است هزینه‌های ماهیانه یک سرور کلود بیشتر از این مقدار باشد.

  داشتن سرور فیزیکی در محیط خود اداره هم مزایای خاص خود را دارد. در اختیار داشتن کنترل سخت‌افزار و اپلیکیشن‌هایی که اجرا می‌کنید، امکان افزایش سطح سفارشی سازی را فراهم می‌کند و به این ترتیب شما به صورت شبانه روزی به هر چیزی که نیاز به تنظیم مجدد داشته باشد دسترسی خواهید داشت.

  سیسکو پیش بینی کرده تا سال 2020 92 درصد از حجم کاری شرکت‌ها توسط دیتاسنترهای کلود انجام می‌شود. اما این شرایط لزوماً به معنای مناسب بودن این گزینه برای کسب و کار شما نیست. Tom Collins از موسسه Atlantech Online می‌گوید: "درک کامل نیازهای کمپانی خودتان از نظر امنیت، صرفه جویی در هزینه‌ها و سایر عوامل" جهت تصمیم گیری درست برای کسب و کارتان ضروری است.

  شکل فیزیکی

  سرورهای فیزیکی سه شکل کلی دارند: ایستاده، قفسه ای و تیغه ای. انتخاب نوع سرور کار نسبتاً ساده ای است چون بستگی به اندازه کمپانی شما دارد. مثلاً برای یک کسب و کار کوچک با حدود 15 کارمند چند سرور ایستاده مناسب خواهد بود چون ارزان ترین مدل است و نیاز به سیستم‌های خنک کننده تخصصی ندارد.

  به گفته Tom Jolly مدیر Jolly IT سرورهای ایستاده به نوبه خود قدرتمند هستند اما قابلیت مقیاس پذیری را هم دارند و می‌توانند تا مدت‌ها برای یک کسب و کار کوچک کار کنند. او می‌گوید: "این سرورها به راحتی قابل گسترش هستند و مدل‌های پیشرفته آنها امکان پشتیبانی از مجازی سازی را هم دارند."

  اما وقتی کسب و کار شما رشد کرده و نیاز به تجهیزات قدرتمندتری داشته باشید ممکن است بخواهید به سمت سرور قفسه ای حرکت کنید. این سرورها نسبت به سرورهای ایستاده با تعداد مشابه جای کمتری اشغال می‌کنند اما نیاز به تجهیزات خنک کننده خاصی دارند. در نهایت سرورهای تیغه ای قرار دارند که از نظر صرفه جویی در فضا از دو گزینه قبلی بهتر هستند اما نیاز به خنک کنندگی بیشتری دارند.

  مجازی سازی

  یکی دیگر از جوانب تکنولوژی سرور که باید به آن توجه داشت، بحث مجازی سازی است. در این سیستم یک سرور خاص به عنوان ناظر ماشین مجازی عمل می‌کند و چندین ماشین مجازی مختلف ایجاد شده و حافظه، قدرت پردازشی و ظرفیت ذخیره اطلاعات بین آنها تقسیم می‌شود.

  به این ترتیب بخش IT انعطاف پذیری بیشتری برای تخصیص منابع سرور خواهد داشت. از نظر تئوری می‌توانید از این تنظیمات برای ایجاد یک سرور مجازی جدید در عرض چند دقیقه و کپی کردن یک سرور موجود استفاده کنید. به این ترتیب انعطاف پذیری شما برای خرید، دریافت و نصب یک سرور فیزیکی بیشتر می‌شود.
  این تکنیک از نظر مصرف انرژی هم مزایای خاص خود را دارد. Sandeep Mishra مدیر راهکارهای شرکت Tyrone Systems مجازی سازی را عاملی

  برای کاهش تعداد سرورهای فیزیکی و نیاز به سیستم‌های خنک کننده می‌داند که علاوه بر مصرف برق باعث کاهش مصرف فضا هم می‌شوند. او می‌گوید: "ابداع این راهکار یک موفقیت مهم برای فروشندگان خدمات مجازی سازی سرور در ابتدای دهه 2000 بود و این شرایط هنوز هم باپرجاست."

  پیش ساخته یا آماده سازی توسط خود شرکت

  آیا ترجیح می‌دهید که یک سرور آماده تهیه کنید یا خود شما قطعات آن را خریداری کنید؟ قطعاً تهیه سرور توسط خود شما مزایای خاصی دارد از جمله اینکه بخش IT در جریان خواهد بود که از چه تکنولوژی‌هایی استفاده شده اما در نهایت این تصمیم گیری به الویت‌های کمپانی شما و انتخاب بین دو موضوع هزینه و کنترل بستگی دارد.
  Newegg Business یک تحقیق در رابطه با این موضوع انجام داده و قیمت سرورهای ایستاده متوسط و هزینه ساخت آن توسط خود کمپانی را مقایسه کرده است. طبق یافته‌های این تحقیق هزینه سرورهای پیش ساخته کمتر از 1400 دلار است اما سرورهایی که خود کمپانی به صورت سفارشی تهیه می‌کند حدود 930 دلار هزینه در پی دارند.

  البته این برآوردها بدون توجه به نرم‌افزار، گارانتی و پشتیبانی انجام شده و فقط قیمت سخت‌افزار در نظر گرفته شده است. با توجه به این مورد هزینه این دو حالت نزدیک تر می‌شود. در نهایت سیستم از پیش ساخته ایمنی و قابلیت اعتماد بیشتری دارد و سیستمی که خود شما به صورت سفارشی تهیه می‌کنید انعطاف پذیری، مقیاس پذیری و قابلیت تنظیم بیشتری دارد. انتخاب بین این دو حالت بستگی به اولویت‌های شما دارد.

  چک لیست

  حالا که متوجه شدید چه نوع سروری برای شما مناسب است، به بحث مشخصات فنی می‌رسیم. برای تشخیص سرور موردنیاز خودتان که با خواسته‌هایتان همخوانی داشته باشد، این چک لیست را در نظر داشته باشید:

  • دقیقاً مشخص کنید که قرار است روی سرور چه برنامه‌هایی اجرا شود و هر کدام به چه میزان قدرت پردازش، حافظه و فضای ذخیره اطلاعات نیاز خواهند داشت.
  • این مقادیر را با هم جمع کنید تا به حداقل امکانات لازم برای سرور برسید.
  • میزان رشد احتمالی سرور در سال‌های آینده را تخمین بزنید. اگر فکر می‌کنید این رشد 2 برابری باشد، اعداد مربوط به الزامات را دو برابر کنید.
  • مشخص کنید در صورت بروز مشکل، سیستم چطور به کار خود ادامه می‌دهد. هر سروری باید برای ادامه فعالیت در چنین شرایطی، یک سطح افزونگی داشته باشد.

  با تعیین موارد ذکر شده می‌توانید قطعات سرور موردنظرتان را انتخاب یا یک سرور از پیش ساخته متناسب با نیازتان تهیه کنید.

   

   

  منبع : IFP

  نظر خود را وارد نمایید.