جستجو
تمام دسته‌ها
  منو بسته
  بازگشت به همه

  نحوه استفاده از گجت‌های پوشیدنی

  نحوه استفاده از گجت‌های پوشیدنی

   نحوه استفاده از گجت‌های پوشیدنی 

  اپل واچ سری 6، فیت‌بیت، Oura ring و هر نوع ساعت یا گجت هوشمند دستورالعمل‌های خاص خود را دارد – که می‌توانید از طریق اینترنت یا با دفترچه راهنما به آنها دسترسی پیدا کنید. این دستورالعمل‌ها به شما برای شروع به کار با این دستگاه‌ها کمک می‌کنند. باید اپلیکیشن همراه را دانلود کرده، دستگاه را با گوشی جفت کرده، آن را شارژ کنید و نحوه استفاده از کنترل‌های پایه آن را یاد بگیرید. نحوه انجام این کار در هر گجتی متفاوت است و توصیه می‌کنیم اول از همه همین دستورالعمل‌ها را دنبال کرده و کارهای لازم برای تنظیم گجت را انجام دهید.
  اما بیشتر این دستورالعمل‌ها فقط برای شروع به شما کمک می‌کنند در حالیکه به غیر از این مراحل ابتدایی نکات بسیار زیاد دیگری هم هستند که باید برای استفاده حداکثری از دستگاه با آنها آشنا باشید تا بتوانید با کمک این گجت‌ها تأثیر خوبی در زندگی و کار خودتان ایجاد کنید. قطعاً تمایلی ندارید که خرید چنین وسیله‌ای باعث دور ریختن پول شما شود و تبدیل به یکی از وسایل اضافه و بی استفاده شما شود.
  در این مطلب نحوه استفاده از گجت‌های پوشیدنی را آموزش خواهیم داد و نکاتی برای استفاده حداکثری از ساعت و یا مچ بند هوشمند بیان خواهیم کرد، همچنین اهمیت تنظیم این گجت‌ها برای راحتی هر چه بیشتر، توصیه‌هایی برای تنظیم عادت‌ها، دلایل اهمیت تنظیم و سفارشی سازی، نکاتی درباره تنظیم اهداف و غیره را به شما خواهیم گفت.
  البته شرایط هر دستگاهی متفاوت است درست مثل ویژگی‌ها و شرایط کاربرانی که از این گجت‌ها استفاده می‌کنند اما انتظار می‌رود که این نکات به بیشتر افراد برای استفاده مناسب و کارآمد از گجت‌های خودشان کمک کنند.

  نحوه استفاده از گجت‌های پوشیدنی

  می‌توانید بندهای مختلف با سبک‌های متفاوتی را برای اپل واچ سری 6 بخرید که بعضی از آنها برای راحتی هر چه بیشتر شما طراحی شده اند.

  1. تنظیم درست بند

  شاید اینطور تصور کنید که کافیست بند دلخواه را برای گجت انتخاب کرده و ببندید. هر چند بستن بند هر گجتی و شروع استفاده از آن کار ساده‌ای است اما باید به تنظیمات و تناسب آن توجه داشته باشید. مثلاً اینکه آیا سگک‌ها به مچ دستتان فشار ایجاد می‌کنند؟ آیا به مواد بند حساسیت دارید؟ اگر این بند برای شما مناسب نباشد و حس خوبی نسبت به آن نداشته باشید، قطعاً در آینده از آن استفاده نخواهید کرد.
  باید برای گجت خودتان بندی تهیه کنید که خیلی محکم نباشد تا مچ شما را اذیت کنید اما از طرفی به اندازه‌ای به مچ شما بچسبد که حسگرهای آن خوب کار کنند. مثلاً امروزه بیشتر گجت‌ها یک حسگر ضربان قلب دارند که در پشت آنها قرار گرفته است. برای اینکه این حسگر جریان قلب شما را به درستی ارزیابی کند، باید نزدیک پوست باشد.
  کمی با بند ساعت یا گجت هوشمند خودتان کار کنید و در صورت نیاز و امکان بند اصلی ساعت هوشمند را با بند بهتری که مناسب مچ شما بوده و از مواد بهتری ساخته شده است جابجا کنید.

  نحوه استفاده از گجت‌های پوشیدنی

  اپلیکیشن فیت‌بیت امکان انتخاب اولویت‌های کاربر از نظر ارزیابی علائم و شرایط بدن را فراهم می‌کند.

  2. تغییر داشبورد اپلیکیشن

  نکته کلیدی که باید هنگام خرید یک گجت جدید در نظر داشته باشید تنظیم آن طبق شرایط و میل خودتان است. این یعنی ده‌ها گجت مختلف هستند که می‌توانند کارهای مختلفی انجام دهند. بعضی از اشخاص این ویژگی را دوست دارند و به دنبال کسب اطلاعات درباره وضعیت خواب، شرایط تناسب اندام، سطح استرس و غیره هستند. بعضی دیگر فقط به دنبال شمردن تعداد گام‌های طی شده هستند و اینکه هر از گاهی نگاهی به ضربان قلب خودشان داشته باشند. اینکه ساعت شما قادر به انجام کارهای مختلف است به این معنا نیست که به همه آنها نیاز دارید یا همه آنها باید برای شما مهم باشند. ممکن است این کار باعث شود انبوه این قابلیت‌ها باعث سردرگمی شما شده و در نهایت روی مواردی تمرکز کنید که به آنها نیاز ندارید.
  یک نقطه خوب برای شروع، تعریف قابلیت‌ها و اطلاعاتی است که به آنها نیاز دارید یا ندارید تا در داشبورد اپلیکیشن فقط آیتم‌های ضروری را ببینید. انجام این کار برای هر گجتی ممکن نیست اما بعضی از گجت‌ها مثل فیت‌بیت امکان ویرایش کردن آیتم‌هایی که حین باز کردن اپلیکیشن نمایش داده می‌شوند را دارند. برای مثال در اپلیکیشن فیت‌بیت می‌توانید داشبورد را به نحوی تنظیم کنید که اطلاعات مربوط به کالری‌های مصرفی نمایش داده نشود. این قابلیت برای اشخاصی که به دنبال زندگی سالم تر هستند اما تمایلی به تمرکز روی کاهش وزن ندارند مفید است – اما از طرفی ممکن است برای عده دیگری مشکل آفرین باشد.

  3. تنظیم منوهای روی صفحه

  یکی از ورزش‌هایی که خیلی از ما در حال حاضر انجام می‌دهیم، اسپینینگ یا کار با دوچرخه ثابت است اما برای مدتها این ورزش در منوی تمرین‌های فیت‌بیت ورسای مورد بررسی ما وجود نداشت. البته امکان اسکرول کردن صفحه برای انتخاب آن وجود داشت اما انتقال آن به بالای صفحه با استفاده از اپلیکیشن فیت‌بیت تنها یکی دو دقیقه زمان می‌برد و به ساده تر شدن کارها کمک زیادی می‌کند. اگر گجتی دارید که دارای صفحه نمایش است و امکان سفارشی سازی یا تنظیم و جابجایی منوها را دارید، کمی وقت صرف کنید تا آن را به بهترین وضعیت مطابق با نیاز و شرایط خودتان تنظیم کنید.
  شاید انجام این کار خیلی مهم به نظر نرسد اما همین ساده تر شدن کار می‌تواند حس بهتری از کار با این تکنولوژی برای شما ایجاد کند پس حتماً کمی وقت برای تغییر این تنظیمات صرف کنید تا گجت شما در بلندمدت به بهترین شکل ممکن طبق نیاز شما کار کند.

  4. انتخاب زمان و محل مناسب برای شارژ

  همه ما در این سال‌ها با گجت‌های مختلفی کار کردیم. گاهی اوقات باید این گجت‌ها را در آوریم تا شارژ کنیم و بعد به محض رسیدن سطح باتری به صدرصد دوباره آنها را شارژ کنیم. بعضی از کاربران هم به خاطر مشغله زیاد فراموش می‌کنند که گجت خودشان را شارژ کنند در نتیجه ممکن است چند روزی را بدون آن سپری کنند. اینکه گجت را کجا شارژ می‌کنید اهمیت زیادی دارد.
  مثلاً قرار دادن دستگاه زیر میز، جایی که دور از چشم شما باشد ایده خوبی نیست؛ بهتر است آن را در محلی قرار دهید که هر زمان از آنجا عبور می‌کنید، گجتتان را ببینید. چنین محلی برای هر شخصی متفاوت است اما باز هم همانطور که اشاره شد، هدف نهایی این است که تبدیل کردن استفاده از این دستگاه به یکی از عادات روزمره آسان تر شود چون شور و اشتیاقی که اوایل برای کار کردن با آن دارید به مرور کم رنگ تر می‌شود.

  5. عادت به استفاده از گجت

  انتخاب محل مناسب برای وسیله طوری که آن را فراموش نکنید تنها یکی از ملاحظات مربوط به این وسایل برای تبدیل کردن آن به یکی از عادات همیشگی و وسایل پرکاربرد و عادی روزمره است.
  به همین دلیل در ادامه توصیه‌هایی مطرح می‌کنیم که برای ایجاد عادت مفید و مناسب هستند و چندان سخت و گیج کننده نیستند.
  BJ Fogg دانشمند علوم اجتماعی و محقق دانشگاه استنفورد باور زیادی به قدرت اعلان و یادآوری دارد. او در کتاب خودش به نام عادات کوچک توضیح می‌دهد که هیچ رفتاری بدون این هشدارها رخ نمی‌دهد. این اعلان‌ها و هشدارها در اصل هر چیزی را شامل می‌شوند که انجام کاری را به شما گوشزد می‌کنند. او از مثال زنی استفاده می‌کند که اول یک ورزش صبحگاهی انجام داده و بعد اولویت‌ها و کارهای مهم خودش را روی کاغذ یادداشت می‌نویسد.
  این اعلان‌ها می‌توانند مانند مثال ذکر شده فیزیکی باشند و مثلاً شما هم می‌توانید کنار قهوه ساز یا آینه چنین یادداشتی نصب کنید که روی آن عبارت "فیت‌بیت" نوشته شده باشد. یا اینکه از روشی به اسم اعلان زمینه‌ای استفاده کنید. در این حالت انجام یک کار خاص یا دیدن یک شی باعث یادآوری برای انجام کار دیگری می‌شود چون بین آنها ارتباط برقرار کردید. در مثال ذکر شده ما بین قهوه ساز و استفاده از گجت هوشمند یک ارتباط برقرار کردیم.
  سایر روش‌های توصیه شده توسط Fogg عبارتند از: ارسال یک پیامک به خودتان، یادداشت نوشتن روی آینه حمام، تنظیم هشدار با دستیار هوشمند و چسباندن یک یادآور روی یخچال. همه این روش‌ها می‌توانند به شما برای یادآوری استفاده از گجت جدید خودتان کمک کنند.
  خبر خوب اینکه، همین هشدارهای ساده برای انجام یک کار یا رفتار ساده می‌تواند تأثیر مثبتی روی سایر رفتارهای شما داشته باشد. Fogg می‌نویسد: "آنچه که با یک یادداشت ساده شروع می‌شود می‌تواند تبدیل به بهمنی از نوآوری‌ها شود."

  6. ارتباط با سایر اپلیکیشن‌ها و سرویس‌ها

  بیشتر گجت‌های پوشیدنی قادر به انجام کارهای زیادی هستند اما نمی‌توانند هر آنچه درباره سلامت و تناسب اندام نیاز دارید را به شما بگویند. برای مثال، خیلی از این گجت‌ها می‌توانند میزان فعالیت و ضربان قلب شما را دنبال کنند اما تعداد کمی از آنها قابلیت‌های نظارت و پیگیری اپلیکیشن‌هایی مثل Clue و Glow را دارند. بعلاوه، بعضی از آنها دیتابیس‌هایی برای ثبت و نظارت بر تغذیه دارند اما به اندازه MyFitnessPal وسیع و گسترده نیستند. این یعنی شاید بهتر باشد اپلیکیشن‌های مورد علاقه و کاربردی خودتان را با گجت جدید همگام کنید. به زبان ساده، باید بین اپلیکیشن‌ها ارتباط برقرار کنید تا بتوانید از هر کدام بیشتر و بهتر استفاده کنید – و اطلاعات بیشتری درباره خودتان کسب کنید.
  روش انجام این کار برای هر گجتی متفاوت است اما بیشتر آنها در تنظیماتشان بخشی به نام apps یا connections دارند. معمولاً در این قسمت فهرستی از اپلیکیشن‌های تحت پشتیبانی وجود دارد و می‌توانید اپلیکیشن‌های مورد نظرتان را انتخاب کنید تا به اطلاعات سلامت و تناسب اندام شما دسترسی داشته باشند.
  همچنین همیشه امکان لغو دسترسی اپلیکیشن‌ها به اطلاعات سلامت و تناسب اندام خودتان را هم دارید. همیشه از خودتان بپرسید که آیا یک اپلیکیشن واقعاً نیازی به دانستن تعداد گام‌هایی که طی می‌کنید یا لوکیشن شما دارد؟ اگر دلیل نیاز به چنین اطلاعاتی مشخص نیست این دسترسی‌ها را به آن اپلیکیشن ندهید.

  نحوه استفاده از گجت‌های پوشیدنی

  7. انتخاب تنظیمات مناسب برای اعلان‌ها

  اگر گجت شما دارای صفحه نمایش است، ممکن است بتوانید اعلان‌های ساعتتان را با آن مشاهده کنید. بعضی از این گجت‌ها تنها امکان نمایش پیامک و تماس‌های صوتی را دارند. بعضی دیگر می‌توانند اعلان اپلیکیشن‌ها مثل واتساپ، ایمیل یا Ring را روی صفحه نمایش دهند.
  سوال اینجاست که آیا انجام این کار برای شما مناسب است یا خیر. پاسخ این سوال هم به میزان زیادی به الویت‌های شما بستگی دارد. من به شخصه تمایل دارم همه اعلان‌های گوشی روی ساعتم هم نمایش داده شوند. به این دلیل که به احتمال زیاد وقتی برای انجام کاری به گوشی سر می‌زنیم احتمال اینکه سرگرم کار دیگری شویم زیاد است. بنابراین معمولاً بررسی اعلان اصلی و انجام کار مورد نظر زیاد زمان می‌برد.
  اما اینکه چنین روشی برای ما خوب کار می‌کند به این معنا نیست که برای شما هم مناسب است. بعضی از کاربران به هر دلیلی تمایل به دریافت اعلان‌ها با گجت هوشمند ندارند و سعی دارند آن را یک فضای بدون پیام و آرام نگه دارند. می‌توانید در اپلیکیشن گجت خودتان تنظیمات لازم برای این کار را انجام دهید که معمولاً خیلی ساده است به همین دلیل توصیه می‌کنیم که کمی برای انجام این کار وقت صرف کنید.

  نحوه استفاده از گجت‌های پوشیدنی

  8. تنظیم اهداف

  اگر برای رسیدن به هدف خاصی و انجام کار خاصی گجت هوشمند تهیه می‌کنید (که اکثر مواقع هم همینطور است) می‌توانید از قابلیت تنظیم اهداف استفاده کنید. معمولاً امکان تنظیم هدف برای کل روز یا مثلاً تنظیم اهداف زمانی یا دستاوردهای خاص وجود دارد. اگر به صورت کلی به دنبال ارتقای شرایط جسمانی خودتان هستید، می‌توانید هدف خودتان را 5 روز تمرین کلی در هفته تنظیم کنید.
  معمولاً ما علاقه داریم که از این گجت‌ها استفاده کنیم حتی وقتی هدف خاصی در ذهن نداریم اما قطعاً هر شخصی به انجام کار خاصی علاقمند است – مثلاً 8 ساعت خواب، 8 هزار گام و ... کلید کار این است که هر بار روی یک هدف خاص تمرکز کنید. تکنولوژی‌های پوشیدنی قادر به انجام کارهای زیادی هستند اما اگر هر بار یک هدف را مشخص کنید، احتمال موفقیت شما بیشتر می‌شود.
  این هم یکی از مفروضات کتاب ذات‌باوری از Greg McKeow است. ایده کلی این است که برای رسیدن به دستاوردهای بزرگ باید متمرکز بر کارهای کوچکتر شده و آنها را بهتر انجام دهیم. در رابطه با دیدگاه McKeow نسبت به زندگی حرف‌های زیادی می‌توان زد اما از نظر کاری که گجت‌های هوشمند انجام می‌دهند، چند نکته کلیدی وجود دارد: آنچه که تمایل دارید توجه خودتان را بر آن متمرکز کنید انتخاب کنید (این طور حس نکنید که باید همه کارها را همزمان انجام دهید)، موانع را از بین ببرید تا دستیابی به هدف آسان تر شده و بهتر بتوانید از این مسیر لذت ببرید.
  اما برای عملی کردن این صحبت‌ها باید هر بار یک هدف داشته باشید و متمرکز بر آن شوید. صفحه گجت خودتان را طوری تنظیم کنید که به انجام این کار کمک کند. همچنین باید صفحه اپلیکیشن‌ها و گجت‌های پوشیدنی را هم تنظیم کنید – تا حداقل موانع سر راه شما وجود داشته باشد. در نهایت، با استفاده از المان‌های جذاب و سرگرمی این تجربه را برای خودتان لذت بخش تر کنید.

  9. هر از گاهی، گجت‌های هوشمند را کنار بگذارید

  خیلی از گجت‌های هوشمند برای استفاده شبانه روزی طراحی شده اند و فقط باید هر چند روز یا چند هفته یک بار آنها را باز کرده و برای چند ساعتی شارژ کنید. به همین دلیل شاید چنین توصیه‌ای بخصوص از سمت یک سایت تکنولوژیکی عجیب به نظر برسد اما هر از گاهی کار و زندگی بدون آنها لازم است.
  اول اینکه، انجام این کار باعث می‌شود احتمال بروز حساسیت پوستی کمتر شود. بیشتر گجت‌های هوشمند طوری طراحی شده اند که حساسیت پوستی ایجاد نکنند – مثلاً برای بند یا بدنه ساعت یا گجت و قسمتی که روی مچ قرار می‌گیرد – اما باز هم گاهی اوقات ممکن است منجر به ایجاد خارش و حساسیت ملایم روی پوست شوند. به خصوص درباره گجت‌های ضدآبی که ممکن است زیر دوش هم آنها را با خودتان داشته باشید و احتمال جمع شدن صابون و مواد شوینده زیر آنها وجود دارد.
  دلیل دوم این است که با انجام این کار احتمال وابستگی شما به گجت‌های پوشیدنی کمتر می‌شود. شاید این نکته با آنچه که قبلاً برای عادت کردن به استفاده از این گجت‌ها مطرح شد در تضاد باشد اما هدف، برقراری یک تعادل است. اکثر اشخاص مشکلی درباره تمرکز بیش از حد روی گجت‌های پوشیدنی و داده‌هایی که جمع آوری می‌کنند، ندارند اما این احتمال وجود دارد که کاربران بیش از حد به داده‌های جمع آوری شده درباره خواب توجه کنند (که به این پدیده orthosomnia گفته می‌شود) همچنین به خاطر فراهم شدن امکان دسترسی به اطلاعات کالری و فعالیت‌های بدن به این موضوعات حساسیت پیدا کنند.
  دکتر Carolyn Plateau استاد روانشناسی دانشگاه لافبورو توصیه می‌کند که با درآوردن و کنار گذاشتن این گجت‌ها هر از گاهی به خودتان استراحت دهید. مثلاً می‌توانید روزهای تعطیل این کار را انجام دهید. زمان انجام این کار مهم نیست بلکه هدف اثبات کردن این نکته است که می‌توانید همیشه این گجت‌ها را همراه داشته باشید اما نیازی به انجام این کار وجود ندارد.

  نحوه استفاده از گجت‌های پوشیدنی

  10. دلیل و هدف استفاده از این گجت‌ها را مشخص کنید

  دکتر Carolyn Plateau بر این باور است که وقتی کاربران از گجت‌های پوشیدنی برای بهبود رفاه و سلامت جسمی خودشان و دستیابی به یک هدف مثبت به جای اهدافی با حس و حال منفی (مثل کاهش وزن) استفاده می‌کنند، احتمال اینکه رابطه آنها با این گجت‌ها مشکل آفرین شود کمتر خواهد بود. اگر حس می‌کنید که نیاز به کاهش وزن دارید و از طرفی به حمایت و ذهنیتی مثبت نیاز دارید، ما شما را از انجام این کار منع نمی‌کنیم اما هدف این است که آنچه مناسب شماست انجام دهید، مواردی را انتخاب کنید که در بلند مدت به نفع شما باشند و منجر به ایجاد مشکل نشوند پس از همان ابتدا دلیل استفاده از این گجت‌ها را برای خودتان مشخص کنید.
  لازم به ذکر است که می‌توانید از گجت‌های هوشمند برای به دست آوردن اطلاعات هم استفاده کنید چون شاید در ابتدا اطلاع نداشته باشید که باید کار را از کجا شروع کنید یا چه هدفی داشته باشید.
  توصیه می‌کنیم که یک ماهی از گجت خودتان استفاده کنید تا موقعیت فعلی خودتان، کارهای قابل انجام و دستاوردهایی که می‌توانید در آینده داشته باشید را مشخص کنید. شاید هدف شما فقط قرار گرفتن در جریان وضعیت کلی شرایط جسمی خودتان باشد. نمی‌توان تعیین کرد که چه روشی برای استفاده از این فناوری‌ها درست یا غلط است.

   

   

   

   

  منبع : Techradar

   

   

  نظرات
  نظر خود را بنویسید بسته