جستجو
تمام دسته‌ها
  منو بسته
  بازگشت به همه

  معرفی بهترین گجت های پوشیدنی برای کودکان

  معرفی بهترین گجت های پوشیدنی برای کودکان

  معرفی بهترین گجت های پوشیدنی برای کودکان

  بازار گجت‌های پوشیدنی مخصوص کودکان به سرعت رشد کرد اما بعد از آن به همان سرعت کوچک و کوچک تر شد. همه ما از این واقعیت مطلع هستیم که کودکان وقتی گجت‌های مورد استفاده والدین را مشاهده می‌کنند دوست دارند که خود آنها هم از این گجت‌ها داشته باشند. اگر یک گجت جذاب خریده باشید، معمولاً خیلی زود یا این وسیله جدید را برمی دارند یا از شما می‌خواهند که برای آنها یک گجت مشابه بخرید. در این مطلب قصد داریم به معرفی بهترین گجت های پوشیدنی برای کودکان خواهیم پرداخت.

  ساعت‌های هوشمند و ردیاب‌های تناسب اندام جدیدترین محصولات تکنولوژیکی هستند که موفق به جذب مخاطبین کم سن تر شده اند – هر چند از طرفی بحث و جنجال زیادی درباره آنها وجود دارد. در آلمان استفاده از ساعت هوشمند مخصوص کودکان به دلیل احتمال هک شدن این ساعت‌ها ممنوع است. همچنین، ابزارهای رهگیری تناسب اندام مخصوص کودکان به این دلیل که باعث می‌شوند بچه‌ها از سن کم شروع به محاسبه کالری مصرفی خودشان کنند، مورد انتقاد قرار گرفته اند. علاوه بر آن گفته می‌شود که برخی والدین سخت گیر از این ساعت‌های هوشمند برای رهگیری و نظارت شبانه روزی بر فرزندشان استفاده می‌کنند.

  با وجود انتقادات مطرح شده این ساعت‌ها طرفداران خاص خود را دارند و برندهای مختلف همچنان به تولید آنها ادامه می‌دهند. بسیاری از این شرکت‌های تولیدی به این انتقادات توجه کرده و سعی می‌کنند راهکارهایی برای رفع نگرانی‌ها پیدا کنند. بهترین ساعت‌های هوشمند مخصوص کودکان با در نظر گرفتن و توجه به خواسته‌های کودکان و والدین آنها طراحی می‌شوند.
  در ادامه محصولاتی به شما معرفی می‌شوند که پس از تست و بررسی گجت‌های مختلف موجود در بازار به عنوان بهترین موارد انتخاب شده اند.

  معرفی بهترین گجت های پوشیدنی برای کودکان

  1. XPLORA GO
  دلیل انتخاب این محصول: این محصول در اصل یک گوشی محسوب می‌شود که روی مچ کودک شما قرار می‌گیرد.
  XPLORA GO امکانات و قابلیت‌های مختلفی دارد اما نه به اندازه‌ای که باعث پرت شدن حواس کودک یا گیج شدن او شود.
  این ساعت ضدآب و زیبا دارای قابلیت‌هایی مثل دوربین، گام شمار، آلارم و یک کرنومتر است. اما ویژگی خاص آن نسبت به سایر ساعت‌های هوشمند امکان برقراری تماس ورودی و خروجی است.
  این ویژگی برای والدینی که به هر دلیلی تمایل ندارند کودکشان موبایل داشته باشند اما نیاز دارند که با او در ارتباط باشند، بسیار مناسب است. بعلاوه والدین می‌توانند از طریق موبایل خودشان بر لیست مخاطبین کودک نظارت داشته باشند (دو نفر می‌توانند به این قابلیت‌ها دسترسی داشته باشند). می‌توانید کانتکت‌ها را به این لیست اضافه کنید اما افرادی که شما تایید نکنید در این لیست درج نمی‌شوند.
  قابلیت تماس این ساعت هم بسیار خوب و کاربردی است، میکروفون و اسپیکر آن صدای شفاف و باکیفیتی دارند. این ساعت دارای فیش هدفون نیست در نتیجه مکالمات آن خصوصی نیستند که این شرایط بسته به دیدگاه شما ممکن است برای شما مطلوب باشد.
  از نظر کنترل‌های والدین، قابلیت‌های این ساعت به این موارد محدود نیستند. از طریق اپلیکیشنی که روی گوشی هوشمند نصب می‌شود می‌توانید زمان مدرسه را مشخص کنید – مثلاً بین 8:30 تا 15:30 روزهای هفته – که در این زمان‌ها ساعت فقط زمان را نمایش داده و می‌توان با آن تماس اضطراری برقرار کرد (البته در این حالت خود شما باز هم می‌توانید با ساعت ارتباط برقرار کنید).
  این ساعت یک رهگیر جی پی اس رمزی هم دارد که دائماً لوکیشن کودک شما را مشخص می‌کند. اگر فرزند شما در خطر بود می‌تواند دکمه روی ساعت را چند ثانیه نگه دارد تا هشدار SOS برای شما ارسال شود. در این حالت صدای آلارم گوشی شما فعال می‌شود. همچنین می‌توانید یک محدوده امن – شعاع 500 متری – تعریف کنید که در صورت خروج کودک از این منطقه یک هشدار برای شما ارسال می‌شود.
  به لطف همکاری این شرکت با سونی، کودکان می‌توانند XPLORA GO را با پلی استیشن خودشان لینک کرده و با رسیدن به اهداف تناسب اندام، در بازی‌ها جایزه بگیرند که روشی جذاب و سرگرم کننده برای تشویق آنها به فعالیت بدنی است.
  یکی از انتقاداتی که برای مدل XPLORA 3S مطرح شده بود مدت کوتاه حفظ شارژ باتری آن بود که به 36 ساعت می‌رسید در نتیجه ممکن بود کودک شما شارژ کردن آن را فراموش کند. اما ماندگاری شارژ باتری این مدل تا یک هفته است که این هم یکی از ویژگی‌های جالب توجه مدل Go محسوب می‌شود.
  یکی دیگر از تغییرات صورت گرفته در مدل GO نسبت به مدل قبلی این است که می‌توانید آن را به کیف، دوچرخه یا لباس کودک آویزان کنید. این ویژگی برای کودکانی که سابقه زیادی برای گم کردن وسایل دارند بسیار مفید است، هر چند ممکن است برخی والدین بیشتر ترجیح بدهند که این گجت را به صورت ساعت هوشمند استفاده کنند.
  این ساعت هوشمند هم برای کودکان کم سن تر که گوشی موبایل مناسب آنها نیست اما علاقه زیادی به آن دارند بسیار مناسب است.
  لازم به ذکر است که مدل XPLORA 3S این ساعت کمی گران تر است اما قابلیت ضدآب بیشتری دارد و بقیه ویژگی‌ها و امکانات آن شبیه مدل GO است.

  معرفی بهترین گجت های پوشیدنی برای کودکان

  2. Gator Watch

  دلیل انتخاب این محصول: یک ردیاب کودک قوی
  Gator Watch که بیشتر یک ردیاب محسوب می‌شود تا یک ساعت هوشمند از نظر قابلیت‌های مدرن چندان هوشمند محسوب نمی‌شود اما بدون تکنولوژی هم نیست.
  این وسیله بیشتر یک ساعت محسوب می‌شود و فاقد قابلیت‌هایی مثل صفحه لمسی یا بازی و سایر امکاناتی است که باعث اختلال در تمرکز و یادگیری کودکان می‌شوند.
  بند این ساعت بسیار نرم است و خود ساعت از طریق سه دکمه‌ای که در سمت راست قرار گرفته و دو دکمه سمت چپ کنترل می‌شود. ترکیب فشردن دکمه‌ها به صورت کوتاه و بلندمدت امکانات آن را فعال می‌کند که شامل ارسال صدا، برقراری تماس با شماره‌های از قبل تایید شده (که والدین آن را در اپلیکیشن همراه تنظیم می‌کنند) و فعال کردن عملکرد SOS است که برای والدین هشدار ارسال می‌کند.
  یکی از نکاتی که والدین باید برای ساعت هوشمند کودک Gator Watch در نظر داشته باشند این است که قبل از باز کردن و تحویل دادن آن به کودک باید یکسری تنظیمات روی آن انجام دهند. همچنین لازم به ذکر است که برای استفاده از امکانات این ساعت نیاز به طرح دیتای موبایل دارید. برای استفاده از ساعت باید اپلیکیشن آن را دانلود کرده و بعد شماره تلفن مربوط به ساعت و همچنین شماره والدین را در آن وارد کنید تا بتوانید در مواقع اضطراری با آن تماس برقرار کنید.
  انجام این تنظیمات به هیچ وجه سخت و پیچیده نیست فقط شامل کارهایی مثل ارسال ایمیل، انتظار برای دریافت کد تایید و موارد این چنینی است.
  پس از انجام این کارها، موقعیت مکانی فرزندتان روی اپلیکیشن نمایش داده می‌شود. سیستم رهگیری این ساعت دقت خیلی خوبی دارد و می‌توان محدوده امن را به راحتی تنظیم کرد. کافیست علامت روی نقشه را انتخاب کرده و سپس شعاع مورد نظر از 200 تا 2000 متر را مشخص کنید. در صورت خروج ساعت از این منطقه یک هشدار برای شما ارسال می‌شود.
  تماس گرفتن با این ساعت کمی پیچیده است. برای تماس باید یکی از دکمه‌ها را برای مدتی طولانی نگه داشت اما ممکن است در ابتدا به یاد آوردن اینکه کدام دکمه برای تماس و کدام برای ارسال پیام صوتی است و اینکه باید دکمه‌ها را برای مدتی طولانی نگه داشت یا کوتاه، کار سختی باشد. در هر صورت مشکل فنی خاصی در این ساعت مشاهده نمی‌شود و می‌توان صدای طرف مقابل را به صورت واضح و شفاف شنید (هرچند صدای اسپیکرهای خود ساعت تقریباً کم است). با توجه به این نکات بهتر است در ابتدا چند باری ساعت را با فرزندتان امتحان کنید تا مطمئن شوید که عملکرد دکمه‌ها را به خاطر بسپارد.
  نکته آخر مربوط به دکمه SOS است. سه بار فشردن این دکمه باعث فعال شدن آن شده و بلافاصله یک هشدار به همراه اطلاعات لوکیشن به اپلیکیشن ارسال می‌کند و چون صرفاً یک اعلان ساده به اپلیکیشن ارسال نمی‌شود احتمال اینکه در آن لحظه توجه شما به ساعت جلب شود بیشتر است.
  در مجموع هر چند برخی از قابلیت‌های Gator Watch جای پیشرفت و بهبود دارند اما این ساعت برای والدینی که می‌خواهند مراقب فرزندانشان باشند، ابزار بسیار مناسبی است.

   معرفی بهترین گجت های پوشیدنی برای کودکان

  3. Garmin Vívofit Jr 2

  دلیل انتخاب این محصول: جذاب تر شدن ورزش برای کودکان و فراهم کردن انگیزه‌ای برای انجام کارهای سنگین
  می توان Vívofit Jr 2 را با انواع بند و النگو به صورت دلخواه تنظیم کرد که قطعاً منجر به تغییر و تحول قابلیت‌ها و ظاهر ابزار رهگیری تناسب اندام می‌شود.
  در رابطه با رهگیری تناسب اندام برای کودکان بحث‌های زیادی وجود دارد. نگرانی در رابطه با ورزش و تمرین و محاسبه و شمارش کالری‌ها جزء دغدغه‌های بزرگسالان محسوب می‌شود که پیامدهای زیادی برای تصور آنها نسبت به بدن خودشان دارد و قرار نیست کودکان چنین دغدغه‌هایی داشته باشند.
  اما لازم به ذکر است که Garmin یک ردیاب فعالیت است که بیشتر تمرکز آن بر سرگرمی و تفریح کودکان است تا تناسب اندام. هدف Vívofit Jr 2 بیشتر این است که کودکان را وادار به حرکت کند تا اینکه به آنها برای کاهش مقدار وزن مشخصی کمک کند. این گجت زمان، تاریخ، تعداد گام‌ها، تعداد دقایق فعالیت، میزان کارهای انجام شده، سکه‌ها و پاداش‌های جمع آوری شده را نشان می‌دهد.
  اما قبل از پرداختن به این موارد کمی در رابطه با طراحی این محصول صحبت می‌کنیم که ویژگی مشخصه آن محسوب می‌شود. می‌توانید بند ساعت را با تم‌های مختلفی که بر اساس شخصیت‌های دیزنی طراحی شده اند تغییر دهید. بعلاوه برای هر کدام از این طرح‌ها و شخصیت‌ها یک داستان و ماجرای خاص در اپلیکیشن Vívofit Jr نمایش داده می‌شود. هر داستان به شکل یک بازی کوچک در حالت Adventure اپلیکیشن نمایش داده می‌شود.
  این صفحه‌ی بازی، با پاداش دادن به فعالیت‌های کودک در زندگی واقعی کار می‌کند. اگر ساعت 60 دقیقه فعالیت از کودک ضبط کند، او می‌تواند به حرکت در بازی ادامه دهد (هر روز فقط یک بار می‌توان به سمت جلو حرکت کرد در نتیجه نیازی نیست که نگران صرف وقت زیاد برای رد کردن مراحل توسط کودکتان باشید. این قابلیت باعث شده که تکمیل بازی و درخواست کردن یک بند جدید توسط کودک مدتی زمان ببرد).
  به غیر از این بازی‌ها، Vívofit Jr در زمینه قابلیت‌های پایه هم عملکرد خیلی خوبی دارد. اپلیکیشن مربوطه برای کودکان طراحی شده و بدون اینکه تاکید زیادی به بحث کالری یا اهداف تمرینی وجود داشته باشد، بر فعالیت‌ها و خواب کودک نظارت می‌کند. همچنین یک حالت چالش هم در این ساعت وجود دارد که کودکان در آن می‌توانند گام‌های طی شده را با دوستان و اعضای خانواده شان مقایسه کنند.
  یکی از جذابترین قابلیت‌های اپلیکیشن این است که والدین می‌توانند اهدافی برای کودکان تعریف کنند و پس از تکمیل هر هدف تعدادی سکه دیجیتال به آنها پاداش بدهند؛ مثلاً برای مسواک زدن دندان‌ها، کمک به چیدن میز شام، جمع کردن اسباب بازی‌های و غیره.
  این روش برای انگیزه دادن به کودک بسیار موثر و خوب است – هر چند بدون شک کودک شما تمایل دارد که این سکه‌های دیجیتال به پاداش واقعی تبدیل شود. می‌توانید در ازای دریافت این سکه‌ها به کودک پاداش نقدی یا جایزه واقعی بدهید.
  این روش کمک می‌کند که فرزند شما با مفاهیم پس انداز کردن آشنا شده و در عین حال تلاش کند کارهای خوب و پسندیده بیشتری انجام دهد. همچنین از آنجا که خود شما می‌توانید پاداش‌ها و قیمت آنها را مشخص کنید، این ابزار برای هر خانواده‌ای با هر سطح درآمدی مناسب است.
  در مجموع Garmin Vívofit Jr. 2 یک محصول بسیار جذاب است که توازن بسیار خوبی بین انگیزه دادن به کودکان و سرگرم و فعال نگه داشتن آنها ایجاد کرده است.

  معرفی بهترین گجت های پوشیدنی برای کودکان

  4. Kidizoom DX2

  دلیل انتخاب این محصول: سرگرم کننده بودن بسیار زیاد
  Kiddiezoom DX2 مجهز به انواع امکانات و قابلیت‌هاست و با قیمت مناسبی عرضه می‌شود در نتیجه یک اسباب بازی هوشمند خوب برای کودکان کم سن و سال محسوب می‌شود.
  بین همه گجت‌های تست شده Kidizoom DX2 بیشتر از بقیه به اسباب بازی شباهت دارد و برای بازی، عکس گرفتن، تماس گرفتن یا رهگیری کودکان قابلیت‌های بسیار خوبی دارد.
  این ساعت دو دوربین دارد که یکی روی صفحه ساعت و دیگری بالای آن قرار گرفته و هر دو کیفیت فیلمبرداری و عکسبرداری خیلی خوبی دارند. مسلماً نمی‌توان از چنین محصولی انتظار کیفیتی در حد آیفون داشت اما با توجه به اینکه بیشتر ساعت‌های هوشمند بزرگسالان حتی یک دوربین هم ندارند، در نتیجه وجود این قابلیت در این ساعت هوشمند نکته مهم و قابل توجهی محسوب می‌شود.
  از نظر نرم‌افزاری هم قابلیت‌های مختلفی در این گجت مشاهده می‌شود. یکی از بازی‌های این ساعت بازی واقعیت افزوده به سبک Pokémon Go است که در آن از همه قابلیت‌های ساعت برای پیدا کردن موجودات مختلف توسط کودک استفاده می‌شود. در این بازی کودک باید تعداد گام‌های لازم را طی کرده، بعد یک آیتم با رنگی درست و مشخص را اسکن کند تا در نهایت یک موجود خاص روی صفحه ظاهر شود.
  سایر بازی‌های این ساعت شامل بازی‌های زمان دار، بازی‌های فکر و بازی‌های فعالیتی هستند. هیچ کدام از این بازی‌ها چالش برانگیز نیستند اما کودک شما را به فعالیت وادار می‌کنند. همچنین می‌توانید با دانلود بازی‌های مختلف از وبسایت V-Tech در حالیکه ساعت به کامپیوتر متصل است، آنها را روی ساعت نصب کنید.
  اگر شما هم از جمله والدینی هستید که بازی‌های ویدیویی را مناسب کودکان نمی‌دانید، حتما حالت جلوه‌های صوتی این ساعت را می‌پسندید. در این حالت، کودک جلوه صوتی مورد نظرش را انتخاب می‌کند (مثل چوب جادو یا شمشیر لیزری) و دستگاه هر زمان که احساس کند کودک دستش را حرکت می‌دهد این صداها را پخش می‌کند که برای تقویت قوه تخیل کودکان بسیار مناسب است.
  احتمالاً شما هم متوجه شدید که این گجت بیشتر یک وسیله سرگرم کننده است تا یک وسیله کاربردی اما طبق سلیقه برخی کاربران نیازی نیست که همه وسایل جدی و کاربردی باشند. می‌توانید مدت زمان بازی کردن توسط کودک را محدود کنید اما نمی‌توانید برخی بازی‌ها را غیرفعال کنید یا دسترسی به دوربین را محدود و یا زمان‌های مدرسه را تعریف کنید.
  در هر صورت این ساعت با این قیمت مناسب امکانات مختلفی دارد و حتی اگر کودک شما روزی آن را کنار بگذارد با توجه به اینکه هزینه زیادی برای آن پرداخت نکردید از خرید آن پشیمان نخواهید شد.

  معرفی بهترین گجت های پوشیدنی برای کودکان

  5. Vodafone V-Kids watch

  دلیل انتخاب این محصول: یک ساعت خیلی خوب با قابلیت‌های مناسب برای کودکان
  لازم به ذکر است که برای دسترسی به بیشتر قابلیت‌های هوشمند ساعت V-Kids باید هزینه اشتراک ماهیانه پرداخت کنید.
  هدف اصلی این ابزار کمک به والدین برای نظارت دائم بر فرزندشان است.
  خود ساعت دارای طراحی کودک پسند و رنگی با بند سیلیکونی نرم و صفحه پلاستیکی است. در تست صورت گرفته حتی با پرت کردن ساعت روی زمین، پریدن کودک روی آن و حتی پرت کردن ساعت از روی بالکن کوچکترین آسیبی به آن وارد نشد.
  لازم به ذکر است که این ساعت با در نظر گرفتن بحث امنیت کودک طراحی شده است. در بدنه ساعت سیم کارت Vodafone قرار می‌گیرد که داده‌های مربوط به لوکیشن جی پی اس را همواره پخش می‌کند. همچنین یک دکمه SOS هم کنار آن قرار گرفته که اگر کودک آن را برای 5 ثانیه نگه دارد یک هشدار به همراه اطلاعات مربوط به محل تقریبی کودک برای تمام اعضای خانواده ارسال می‌شود.
  خود این ساعت چند قابلیت هوشمند دارد. کودک شما می‌تواند زمان، وضعیت آب و هوا و یادآوری‌هایی که شما برای او تنظیم کردید را مشاهده کرده و با ماشین حساب ساعت کار کند و از ابزارهایی مثل تغییر صدا و بازی‌های بسیار ابتدایی و معمولی استفاده کند (امکان غیرفعال کردن تمام این قابلیت‌ها از طریق اپلیکیشن همراه برای حفظ تمرکز کودک در مدرسه وجود دارد).
  همچنین یک قابلیت چت بسیار ساده هم در این ساعت وجود دارد که کودک شما با استفاده از آن می‌تواند ویس‌های 30 ثانیه‌ای برای دوستان و خانواده ارسال کند و با کمک مجموعه‌ای از ایموجی‌های انتخابی و کودک پسند با دیگران ارتباط برقرار کند. کیفیت صدای ساعت چندان خیره کننده نیست اما در هر صورت می‌توانید صداهای لازم را بشنوید.
  یکی از نکات قابل توجه در این ساعت این است که می‌توانید در حالت مدرسه قابلیت چت با دوستان را غیرفعال کنید اما چت با اعضای خانواده را خیر. طبق تجربه، بعضی اعضای خانواده بخصوص پدربزرگ یا مادربزرگ‌ها وقتی دلتنگ کودک هستند زمان زیادی را صرف گفتگو با آنها می‌کنند که باید مراقب این نکته باشید.
  یکی دیگر از نقطه ضعف‌های این ساعت مربوط به حالت SOS است که ممکن است گاهی اوقات متوجه هشدارهای آن نشوید. وقتی کودک دکمه SOS را فشار دهد فقط یک اعلان برای شما ارسال می‌شود که معمولاً انتظار می‌رود در چنین شرایطی آلارم گوشی با صدای بلندی فعال شود.
  در مجموع با وجود هزینه اشتراک ماهیانه‌ای که باید پرداخت کنید، V-Kids یک ابزار خیلی خوب برای مراقبت از کودکان محسوب می‌شود. این ساعت طراحی بسیار خوب و کودک پسندی دارد و قابلیت‌های رهگیری مکان و حالت مدرسه آن برای نظارت بر کودکان و حفظ توجه آنها حین درس و مدرسه بسیار مناسب هستند.

  معرفی بهترین گجت های پوشیدنی برای کودکان

  6. Fitbit Ace

  Fitbit Ace ابزار بسیار خوبی برای رهگیری تناسب اندام است که تقریباً تمام قابلیت‌های نسخه مخصوص والدین را دارد اما فاقد قابلیت‌های مربوط به سرگرمی و بازی است.
  اولین نکته‌ای که پس از خرید Fitbit Ace با آن روبرو می‌شوید سخت بودن فرایند تنظیم آن است. ابتدا باید یک حساب مخصوص بزرگسالان و بعد یک حساب مخصوص کودک ایجاد کنید و سپس آنها را از طریق اپلیکیشن تنظیم و هماهنگ کنید.
  این ساعت هم مثل Garmin Device بیشتر از هر چیزی یک ابزار رهگیری تناسب اندام محسوب می‌شود. Fitbit Ace شباهت زیادی به Fitbit Alta دارد و یک گجت بسیار ظریف است که می‌توانید بند آن را به راحتی تعویض کنید. صفحه این گجت تقریباً لمسی محسوب می‌شود اما برای جابجایی بین ساعت، گام شمار و شمارنده تعداد دقایق فعالیت باید ضربه نسبتاً محکمی به آن وارد کنید.
  اپلیکیشن همراه این ساعت شبیه اپلیکیشن Fitbit بزرگسالان است اما قابلیت‌های محدودتری دارد از جمله شمارش گام‌ها، نظارت بر خواب و شمارش تعداد دقایق فعالیت کودک. در مجموع این ساعت فقط دارای قابلیت‌های رهگیری و نظارت بر تناسب اندام است و فاقد امکانات سرگرم کننده است.

  معرفی بهترین گجت های پوشیدنی برای کودکان

  7. dokiWatch S

  هر چند گفته شده که dokiWatch S عملکردهای زیادی دارد اما متاسفانه در واقعیت قابلیت‌های خاصی در آن مشاهده نمی‌شود.
  برای شروع کار با این ساعت باید یک سیم کارت نانو در آن نصب کنید و فرایند نصب و راه اندازی آن پیچیدگی‌های زیادی دارد و ممکن است هنگام نصب سیم کارت با مشکلات مختلفی روبرو شوید.
  طبق توضیحات شرکت تولیدکننده، این ساعت امکان گرفتن عکس، برقراری تماس ویدیویی، مدیریت زمانبندی کلاسها، برقراری تماس و رهگیری فعالیت‌ها را دارد.
  اما متاسفانه نظرات کاربران درباره این ساعت چندان مثبت نیستند و طبق تجربه کاربران ساعت گاهی اوقات کار نمی‌کند یا روشن نمی‌شود و یا کانکشن آن برقرار نمی‌شود.

   

  منبع : Telegraph

   

   

  نظرات
  نظر خود را بنویسید بسته