بسته
(0) کالا
هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
دسته بندی محصولات
  فیلترها
  ترجیحات
  جستجو

  آشنایی با کیبورد یک دستی (کی پد)

  آشنایی با کیبورد یک دستی (کی پد)

  آشنایی با کیبورد یک دستی (کی پد)

  در رابطه با کامپیوتر گزینه‌های زیادی برای کنترل کردن بازی وجود دارد. کیبورد و ماوس مهم ترین این گزینه‌ها هستند اما امکان استفاده از گیم پد و کنترلر VR هم وجود دارد، همچنین کیبورد گیمینگ یک دستی ( کی پد ). شاید چنین کیبوردی از نظر ظاهری کمی عجیب به نظر برسد اما می‌تواند گزینه خوبی برای گیمرها باشد. در این مطلب به آشنایی با کیبورد یک دست (کی پد) و بررسی مزایا و کاربردهای این کیبوردها می‌پردازیم.

  کیبورد یک دستی (کی پد) چیست؟

  مفهوم استفاده از کیبورد یک دستی (کی پد) برای گیمینگ کاملاً ساده است. در واقع این کیبورد فقط شامل کلیدهای مخصوص یک دست است. هر چند نمی‌توان آن را جایگزینی برای یک کیبورد کامل معمولی دانست اما این مفهوم می‌تواند بسیار مفید باشد.

  آشنایی با کیبورد یک دستی (کی پد)
  کی پد از نظر هزینه، کارایی و میزان استفاده از فضا مزایای خاصی دارد. قبل از بررسی مزایا و معایب این کیبورد اول به مرور انواع کیبوردهای یک دستی می‌پردازیم که در بازار وجود دارد.

  انواع کی پد

  برای طراحی کیبورد یک دستی دو روش وجود دارد. ساده ترین و ارزان ترین روش، طراحی کی پدی است که شبیه نیمی از یک کیبورد کامل به نظر می‌رسد. در این حالت برچسب و طرح کلیدها شبیه کلیدهای سمت چپ یک کیبورد معمولی است در نتیجه استفاده از این کیبوردها برای کاربرانی که به کیبورد معمولی عادت دارند، کاملاً راحت است.

  آشنایی با کیبورد یک دستی (کی پد)
  روش بعدی، استفاده از یک پد تخصصی با کنترل‌های مخصوص است که شامل چرخ‌های اسکرول، پد دکمه‌های جهت، دکمه‌های شست و غیره است. این پدها معمولاً ارگونومیک تر هستند و کار با آنها شباهت زیادی با کیبورد معمولی ندارد. چنین پدی مزایای زیادی دارد اما عادت کردن به آن بیشتر زمان می‌برد. در حال حاضر بهترین مثال از این کیبوردها Razer Tartarus است. Tartarus v2 و Pro هم طبق تجربه جزء گزینه‌های خیلی خوب محسوب می‌شوند.

  انواع سوئیچ

  مثل هر کیبورد گیمینگی، کیبوردهای یک دستی هم از نظر نوع سوئیچ مدل‌های مختلفی دارند. در ارزان ترین محصولات از کلیدهای ممبرین استفاده می‌شود. مدل بعدی مکا – ممبرین است که حس و حالی شبیه سوئیچ‌های مکانیکی دارد اما در طراحی آنها از فناوری سوئیچ‌های ممبرین هم استفاده می‌شود.

  آشنایی با کیبورد یک دستی (کی پد)
  سوئیچ‌های آپتو – مکانیکال هم محبوبیت زیادی پیدا کرده اند اما استاندارد فعلی، سوئیچ‌های کاملاً مکانیکی است. در حوزه کیبوردهای مکانیکی مدل‌های بیشتری وجود دارد. می‌توانید کیبوردهایی با سوئیچ‌های مختلف تهیه کنید که هر یک حس و حال خاص خود را دارند.
  در ادامه به بررسی مزایا و معایب این کیبوردها می‌پردازیم.

  مزایا

  مهم ترین مزیت کی پدها ، قیمت آن است. اگر در کیبوردی از فناوری پیشرفته و سرپوش‌های باکیفیتی برای کلیدها استفاده شده باشد، طراحی آن برای 101 کلید پرهزینه تر است. در خیلی از کیبوردهای گیمینگ برای حل این مشکل فقط از کلیدهایی استفاده می‌شود که کاربرد زیادی برای گیمینگ دارند.
  مشکل این کیبوردها اینجاست که طراحی آنها متقارن نیست. در نتیجه برای کارهایی مثل نویسندگی یا کارهای معمولی چندان مناسب نیستند. این، یکی از دلایل خرید کی پد است چون می‌تواند به راحتی کنار کیبورد معمولی قرار بگیرد و می‌توان به راحتی در هر زمانی از آن استفاده کرد.

  آشنایی با کیبورد یک دستی (کی پد)

  طراحی ارگونومیک

  مزیت بعدی این کیبوردها، طراحی ارگونومیک آنهاست. در مجموع نیازی نیست که دستتان را خیلی جابجا کنید و این پدها طوری طراحی شده اند که حین گیمینگ از دست شما حمایت کنند. پدهایی مثل Razer Tartarus کنترل شستی دارند همچنین کلیدهایی با سطح منحنی شکل و یک پد مچ بزرگ قابل تنظیم. مسلماً اگر کیبورد شما از نوعی باشد که شباهت زیادی به طراحی کیبورد استاندارد دارد، این مزیت از بین می‌رود.

  ابعاد کوچک

  مزیت بعدی ابعاد است. می‌توانید به راحتی کیبورد بزرگ را کنار گذاشته و از فضای میز فقط برای پد و ماوس استفاده کنید. این حالت برای گیمینگ راحت تر است چون می‌توانید ساعد و بازو را در هر زاویه‌ای که راحت هستید قرار دهید.

  کارایی گیمینگ

  در نهایت، این پدها برای گیمینگ کارایی بیشتری دارند. ابعاد و شکل این پدها باعث شده که نیازی به حرکت بیش از حد دست، نگاه کردن به پایین یا فکر کردن درباره کیبورد نداشته باشید. بعد از عادت کردن ماهیچه‌های دستتان به این حالت، راحتی کار با این کیبوردها بیشتر هم می‌شود.

  معایب

  مهم ترین عیب این نوع کیبورد گیمینگ این است که استفاده از آنها برای بازی‌هایی که دائماً از میانبرهای صفحه کلید استفاده می‌کنند راحت نیست. بازی‌هایی که در این حالت به ذهن می‌رسند شامل بعضی بازی‌های سبک استراتژیک لحظه‌ای و بازی‌های نقش آفرینی آنلاین چند نفره (به اختصار MMORPG) هستند.

  آشنایی با کیبورد یک دستی (کی پد)
  کی پدها کلیدهای زیادی ندارند. البته می‌توانید در کنار کیبورد معمولی از کیبورد یک دستی برای گیمینگ استفاده کنید. اما ممکن است عادت کردن و یادگرفتن کار با این کیبوردها زمان ببرد چون سالهاست که همه ما به استفاده از ماوس و کیبورد معمولی خو گرفتیم.
  اگر از کیبوردی مثل Tartarus استفاده می‌کنید که فقط کلیدهای قابل تنظیم دارد، باید زمان بیشتری صرف تنظیم کیبورد کنید تا کار با آن برای شما راحت باشد. هر چند می‌توانید از الگوهای آماده هم استفاده کنید اما برای رسیدن به بهترین نتیجه باید خودتان امکان تنظیم کیبورد را داشته باشید.

  چه اشخاصی باید کی پد بخرند؟

  حالا که با کی پدها آشنا شدید، این سوال ایجاد شده که آیا باید از چنین کیبوردهایی استفاده کنید یا خیر. با توجه به مزایا و معایب این کیبوردها، می‌توان آنها را برای این کاربران مناسب دانست:

  • افرادی که تمایلی به پرداخت هزینه خرید کیبوردهای گیمینگ باکیفیت ندارند.
  • کاربران لپ تاپ‌های گیمینگ
  • کاربرانی که با کیبوردهای معمولی برای گیمینگ مشکل ارگونومیک دارند.
  • گیمرهایی که به دنبال راهی برای برتری بر رقبا هستند.

  آشنایی با کیبورد یک دستی (کی پد)

  کیبوردهای یک دستی بخصوص مدلی که کلیدهای ماکرو دارند مثل Razer Tartarus که پیش از این به آن اشاره شد برای استفاده با اپلیکیشن‌هایی مثل فتوشاپ یا سایر ابزارهای ادیت ویدیو مناسب هستند.
  در رابطه با کیبوردهای یک دستی، می‌توانید با برنامه نویسی توابعی که بیشتر از آنها استفاده می‌کنید، جریان کارتان را سرعت ببخشید. از آنجایی که لازم نیست دائماً دستتان را حرکت بدهید و به دنبال پیدا کردن کلیدهای مناسب باشید، می‌توانید با کمک این کیبوردها پروژه‌های خودتان را سریع تر انجام دهید.
  بنابراین چه به دنبال تجربه گیمینگ بهتری باشید و چه سعی دارید در کارهای خلاقانه بهتر عمل کنید، کی پد می‌تواند ابزار مفیدی برای شما باشد.

   

   

  منبع : Online Tech Tips

  نظر خود را وارد نمایید.