بسته
(0) کالا
هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
دسته بندی محصولات
  فیلترها
  ترجیحات
  جستجو

  بررسی تفاوت‌های بین پردازنده‌های Xeon و Core اینتل

  بررسی تفاوت‌های بین پردازنده‌های Xeon و Core اینتل

  بررسی تفاوت‌های بین پردازنده‌های Xeon و Core اینتل

  اگر به ساختن و سرهم کردن کامپیوتر علاقه داشته باشید یا این کار را انجام داده باشید، در جریان هستید که در حال حاضر محبوب ترین پردازنده‌هایی که در سیستم‌های گیمینگ مشاهده می‌شود Ryzen از AMD و Core اینتل هستند. اما این موارد تنها پردازنده‌هایی نیستند که امروزه به آنها برخورد می‌کنید و حتماً به مدل‌های Xeon اینتل هم در اینترنت برخورد کردید. هر برندی برای مقاصد و کاربردهای خاصی طراحی شده اما قصد داریم در این مطلب به بررسی تفاوت‌های بین پردازنده‌های Xeon و Core اینتل بپردازیم و طور خاص درباره تفاوت‌های سری زنون و کور اینتل صحبت کنیم و به سوالاتی مثل کاربرد این پردازنده‌ها و دلیل رقابت پردازنده‌های زنون با کور پاسخ دهیم.

  پردازنده کور و زنون اینتل

  بررسی تفاوت‌های بین پردازنده‌های Xeon و Core اینتل

  از اواخر دهه 2000 میلادی پردازنده‌های کور اینتل تبدیل به برند اصلی پردازنده‌های این شرکت شده و شامل مدل‌های i3، i5، i7 و اخیراً i9 بودند. به طور کلی پردازنده‌های i3 برای سیستم‌های کم هزینه، i5 برای سطح متوسط و i7 برای سیستم‌های بسیار پیشرفته طراحی شده اند. اخیراً اینتل i9 را هم به محصولات خود اضافه کرده تا علاقمندان به تکنولوژی‌های پیشرفته و قدرتمند بتوانند به چیزی فراتر از مدل‌های i7 دسترسی داشته باشند.

  در عین حال تاریخچه پردازنده‌های زنون اینتل به اواخر دهه 90 برمی‌گردد و این سری شامل مدل‌های مختلف از سال‌های مختلف است. اما این پردازنده‌ها برای کامپیوترهای معمولی طراحی نشده بودند بلکه در اصل برای سرورها و ایستگاه‌های کاری ساخته شده بودند.

  در حال حاضر چهار سری از پردازنده زنون وجود دارد:
  • Xeon E مخصوص سرورها و ایستگاه‌های کاری ساده
  • Xeon D مخصوص بازار میکروسرور
  • Xeon W مخصوص ایستگاه‌های کاری
  • پردازنده‌های مقیاس پذیر زنون که شامل سری برنز، سیلور، طلا و پلاتینوم هستند. این لاین متشکل از پردازنده‌های متنوعی است که برای مقاصد خاص طراحی شده و قیمت‌های متنوعی دارند.

  تعداد کورها

  بررسی تفاوت‌های بین پردازنده‌های Xeon و Core اینتل

  پردازنده‌های مالتی کور یا چند هسته ای بیش از یک دهه سابقه دارند و وجود چند کور در یک پردازنده به معنای بهتر بودن قابلیت‌های چندوظیفگی است اما از طرفی باعث می‌شود که برنامه نویس‌ها بتوانند نرم افزارهای خودشان را با در نظر گرفتن چند کور پردازنده طراحی کنند تا در زمانی کوتاه تر داده‌های بیشتری پردازش شود.
  همانطور که قطعاً شما هم در جریان هستید کامپیوترهای معمولی به اندازه سرورها یا ایستگاه‌های کاری نیاز پردازشی ندارند در نتیجه پردازنده‌های زنون تعداد کورهای بسیار بیشتری دارند و البته تعداد این کورها بسته به قیمت و کاربرد در نظر گرفته شده برای آن مدل پردازنده متفاوت است.

  در حال حاضر ارزان ترین پردازنده‌های زنون 4 تا 6 کور دارند و فاقد قابلیت فراریسمانی هستند اما بیشتر مدل‌ها قابلیت فراریسمانی را داشته و تعداد کور بیشتری دارند از جمله آنها می‌توان به پردازنده‌هایی با 4 کور و 8 ریسمان، 6 کور و 12 ریسمان، 8 کور و 16 ریسمان تا 28 کور و 56 ریسمان اشاره کرد.

  مسلماً تعداد کورها در نسل‌های مختلف متفاوت است اما نسل نهم پردازنده‌های i3 دارای 4 کور، i5 دارای 6 کور، i7 دارای 8 کور هستند و فقط i9-9900K قابلیت فراریسمانی با 8 کور و 16 ریسمان را دارد.

  نسل دهم پردازنده Comet Lake که به زودی عرضه می‌شوند قطعاً تعداد کورهای ذکر شده را خواهند داشت اما دارای قابلیت فراریسمانی هم هستند. تعداد کورهای مدل‌های i9 به 10 عدد هم می‌رسد در نتیجه تا 20 ریسمان خواهند داشت.

  سرعت کلاک

  بررسی تفاوت‌های بین پردازنده‌های Xeon و Core اینتل

  یکی از برتری‌های پردازنده‌های کور نسبت به زنون بالاتر بودن سرعت کلاک و قابلیت اورکلاک آنهاست. هر چه سرعت کلاک بیشتر باشد، پردازنده قادر است در یک ثانیه پردازش‌های بیشتری را اجرا کند و همه پردازنده‌های اینتل که در انتهای مدل آنها حرف K قرار دارد (مثل i7-9700K) قابلیت فوق العاده ای برای اورکلاک کردن دارند به این شرط که سیستم خنک کننده مناسبی داشته باشند.

  در عین حال بیشتر پردازنده‌های زنون سرعت کلاک کمتری دارند که این ویژگی دلایل خاص خود را دارد. چون اولاً پردازنده‌های زنون TDP بیشتری دارند یعنی گرمای بیشتری تولید می‌کنند که افزایش سرعت کلاک باعث بیشتر شدن آن می‌شود در نتیجه در صورت اورکلاک کردن این پردازنده‌ها برای خنک شدن آنها با مشکل روبرو خواهید شد. دوماً برای سرورها پایداری و بهره وری انرژی اهمیت بیشتری نسبت به قدرت پردازش خام دارد و به همین دلیل بسیاری از پردازنده‌های زنون گران قیمت سرعت کلاک کمی دارند.

  بررسی تفاوت‌های بین پردازنده‌های Xeon و Core اینتل

  پردازنده‌های زنون اینتل نسبت به مدل‌های کور حافظه کش بیشتری دارند. مدل‌های i7 و i9 جدید 12 و 16 مگابایت کش دارند و هر چند برخی مدل‌های زنون ارزان تر کش کمی دارند اما کش اکثر آنها بیشتر است.

  کش پردازنده به آن امکان می‌دهد که مقداری از داده‌های موردنیاز خود را ذخیره کند تا بتواند به سرعت به آنها دسترسی پیدا کند و این ویژگی منجر به بهبود کارایی سیستم می‌شود بخصوص از نظر قابلیت پایداری و اجرای کارهای بیشتر.

  حافظه رم

  بررسی تفاوت‌های بین پردازنده‌های Xeon و Core اینتل

  بعد از موارد ذکر شده به بحث رم می‌رسیم که پردازنده‌های زنون از این جهت در سه جنبه مختلف نسبت به پردازنده‌های کور برتری دارند که شامل بیشتر بودن حداکثر ظرفیت، بیشتر بودن کانال‌های حافظه و پشتیبانی از حافظه ECC است.

  پردازنده‌های i7 و i9 جدید تا 128 گیگابایت رم و دو کانال حافظه را پشتیبانی می‌کنند اما حتی ارزان ترین پردازنده‌های زنون از این جهت برتری دارند. مثلاً ارزان ترین پردازنده زنون Bronze 3104 230 دلاری تا 768 گیگابایت رم و شش کانال حافظه را پشتیبانی می‌کند که مسلماً امکان نصب رم بیشتر را فراهم کرده و البته پهنای باند بیشتری هم دارد.

  به غیر از این مورد حافظه ECC را داریم که مخفف Error Checking and Correction است. همانطور که قبلاً اشاره شد برای سرورها و ایستگاه‌های پیشرفته پایداری اهمیت فوق العاده ای دارد و رم ECC با حذف یکی از مهم ترین دلایل کرش کردن نرم افزار یعنی خراب شدن داده‌های حافظه از این مشکل پیشگیری می‌کند.

  قیمت‌ها

  بررسی تفاوت‌های بین پردازنده‌های Xeon و Core اینتل

  در نهایت به بحث قیمت گذاری می‌رسیم که یکی دیگر از تفاوت‌های مهم بین این دو پردازنده در این ویژگی قرار دارد.

  معمولاً قیمت پردازنده‌های کور i3 بین 100 تا 200 دلار، i5 بین 200 تا 300 دلار و i7 بین 300 تا 400 دلار است. تنها مدل پرکاربرد i9 (i9-9900K) در حال حاضر 529 دلار قیمت دارد در نتیجه می‌توان انتظار داشت که پردازنده‌های آینده i9 به غیر از سری Core x قیمتی بین 500 تا 600 دلار داشته باشند.

  مدل‌های زنون رنج قیمت وسیع تری دارند. ارزان ترین آنها از 230 دلار شروع می‌شود اما پردازنده Xeon Platinum 8180 در حال حاضر 15 هزار دلار قیمت دارد.

  دلیل این قیمت بالا کاملاً مشخص است چون پردازنده‌های زنون معمولاً کورهای بیشتر و امکانات پیشرفته تری دارند همچنین شامل تکنولوژی‌های گران قیمتی هستند که استفاده از آنها در بیشتر کامپیوترها کار معقولی نیست. بعلاوه بیشتر این پردازنده‌ها برای کمپانی‌هایی ساخته می‌شوند که امکان پرداخت هزینه بیشتر برای سخت افزار پیشرفته تر را دارند.

  نتیجه گیری

  بررسی تفاوت‌های بین پردازنده‌های Xeon و Core اینتل

  در مجموع همانطور که قطعاً متوجه شدید پردازنده‌های زنون و کور دو برند کاملاً متفاوت شامل مدل‌های مختلف برای کاربردهای خاص هستند؛ در نتیجه تصمیم گیری برای انتخاب آنها بیشتر از هر چیزی به کاربرد مدنظر بستگی دارد.

  همانطور که در این مقاله اشاره شد پردازنده‌های زنون طوری طراحی شده اند که در سرورها و ایستگاه‌های کاری استفاده شوند. برخی از پردازنده‌های زنون قیمتی مشابه برخی مدل‌های کور دارند اما بیشتر آنها بسیار گران تر هستند.

  برای افرادی که به دنبال امکانات پیشرفته و پایداری سیستم هستند قطعاً پردازنده‌های زنون ارزش سرمایه گذاری را دارند. اما در رابطه با گیمینگ پردازنده‌های کور انتخاب بهتری هستند چون کارایی هر تک کور آنها بیشتر است و قیمت کمتری نسبت به مدل‌های زنون دارند. در نتیجه قدرت پردازش موردنیاز شما را با هزینه ای بسیار کمتر در اختیارتان قرار می‌دهند.

   

   

  منبع : Gamingscan

  نظر خود را وارد نمایید.