بسته
(0) کالا
هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
دسته بندی محصولات
  فیلترها
  ترجیحات
  جستجو

  آموزش اصول اورکلاک کردن پردازنده و کارت گرافیک

  آموزش اصول اورکلاک کردن پردازنده و کارت گرافیک

  افزایش چند برابری سرعت کلاک
  اورکلاک کردن از جمله موضوعاتی است که شاید در ابتدا به دلیل افزایش سرعت و اجرای هموارتر بازی‌ها جذاب به نظر برسد، اما اگر در انجام آن دقت نداشته باشید، ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی برای کامپیوتر شما شود.
  نکته مهم این است که انجام این کار به سادگی ممکن است و خطر خاصی ندارد. اما باید این کار را به صورت تدریجی انجام دهید تا کم کم به نقطه مناسبی برسید که در آن حداکثر بهره را از کارت گرافیک ببرید بدون اینکه مشکلی برای قطعات داخلی کامپیوترتان ایجاد شود.
  دو قطعه اصلی که می‌توانید اورکلاک را روی آنها انجام دهید، کارت گرافیک و پردازنده (کارت گرافیک و پردازنده) هستند که در ادامه هر دو روش را به شما توضیح می‌دهیم.

  آموزش اورکلاک کردن کارت گرافیک
  تقریباً روی هر کارت گرافیک یا تراشه گرافیکی می‌توان اورکلاک را انجام داد اما این به آن معنا نیست که باید این کار را روی هر دستگاهی انجام دهید. حتی می‌توان گرافیک‌هایی که به صورت داخلی روی پردازنده‌های اینتل یا AMD قرار دارند را هم اورکلاک کرد اما باید انتظار افزایش دمای پردازنده را داشته باشید؛ بعلاوه با این کار تفاوت چشمگیری در کارایی سیستم حس نخواهید کرد.
  به صورت مشابه ممکن است اورکلاک کردن باعث افزایش شدید دمای اجزای داخلی لپ تاپ شود حتی اگر طبق آنچه در مشخصات نوشته شده، لپ تاپ شما کارت گرافیک جدید و قوی داشته باشد. بنابراین بهترین شرایط برای استفاده از اورکلاک داشتن کارت گرافیک اختصاصی و وجود تهویه مناسب روی کامپیوتر است.
  برای بررسی افزایش کارایی در اثر اورکلاک، راه‌های مختلفی وجود دارد که ممکن است برای هر بازی کامپیوتری متفاوت باشد. ما برای این کار از ابزار رایگان Heaven Benchmark استفاده کردیم که عملکرد کارت گرافیک را بررسی می‌کند.
  ابتدا Heaven Benchmark را دانلود و سپس اجرا کنید (همه نرم افزارهای دیگری که ممکن است باعث مصرف منابع کارت گرافیک یا پردازنده شوند را ببندید) و هنگامی که عملیات تست آغاز شد، کلید F9 را بزنید.
  تکمیل کار حدود 5 دقیقه زمان می‌برد و در نهایت امتیاز بنچمارک کارت گرافیک (GPU Benchmarking) مشخص می‌شود. این اطلاعات را ذخیره کنید چون از آن برای ارزیابی میزان افزایش کارایی در اثر اورکلاک استفاده خواهیم کرد.

  Benchmark
  بعد از آن نرم افزار MSI Afterburner را دانلود و نصب کنید. پس از نصب، نرم افزار را باز کرده و محیط آن را بررسی کنید. برای کاری که ما قصد انجام آن را داریم سه مورد از پنج گزینه‌ای که به صورت اسلایدر طراحی شده اند یعنی Power Limit، Core Clock و Memory Clock را بررسی خواهیم کرد.
  معمولاً Core Voltage در حالت پیش فرض قفل است. اما این گزینه برای افزایش ولتاژ کارت گرافیک جهت افزایش پایداری آن در هنگام اورکلاک یا کاهش ولتاژ جهت کاهش دما مفید است اما فعلاً تمرکز ما خود اورکلاک است.
  ابتدا کار را با انتخاب حداکثر درجه برای اسلایدر Power Limit شروع کنید (مقدار حداکثر توسط کارت گرافیک مشخص می‌شود). سپس فرکانس Core Clock را مرحله به مرحله به مقدار 20 مگاهرتز افزایش دهید و هر بار Heaven Benchmark را اجرا کنید. نتایج مربوط به بنچمارک را ذخیره کنید و پس از هر بار ارزیابی بنچمارک، کلیدهای Alt + Tab را بزنید و به محیط MSI Afterburner برگردید تا دمای کارت گرافیک در هر بنچمارک را مشاهده کنید.

  Afterburner software
  برای اورکلاک کردن باید نقطه توازن بین دما، کارایی و پایداری را پیدا کرد. هر زمان که برنامه بنچمارک دچار مشکل شد یا کارت گرافیک بیش از حد داغ شد باید Core Clock را به صورت تدریجی (مثلاً 5 تا 10 مگاهرتز) به عقب برگردانید تا اینکه در نهایت یک نقطه مناسب پیدا کنید.
  پس از پیدا کردن نقطه مناسب Core Clock می‌توانید همین کار را برای Memory Clock هم انجام دهید که بر سرعت VRAM سیستم تاثیرگذار است.
  Core Clock به صورت مستقیم روی سرعت پردازش‌های گرافیکی تاثیرگذار است اما Memory Clock روی سرعت VRAM – رم گرافیک که مخصوص بارگذاری و جابجایی بین تصاویر و بافت‌های تصویری است – تاثیرگذار است. هر چه فرکانس VRAM بالاتر باشد، کارت گرافیک شما تصاویر پیچیده را بهتر حفظ، بارگذاری و رندر می‌کند. معمولاً VRAM حین انجام بازی‌هایی با گرافیک بالا تحت فشار و کار زیاد قرار می‌گیرد.

  GPU

  آموزش اورکلاک کردن پردازنده
  اصول اورکلاک کردن پردازنده به میزان زیادی شبیه اصول اورکلاک کردن کارت گرافیک است یعنی به تدریج فرکانس (یا سرعت کلاک) کورهای پردازنده را افزایش می‌دهید تا به بیشترین سرعت برسید. در اینجا هم همان قوانین وجود دارد و باید اطمینان حاصل کنید که پردازنده سیستم به خوبی خنک می‌شود (که باز هم معمولاً روی لپ تاپ‌ها این تهویه به درستی صورت نمی‌گیرد).
  اگر پردازنده سیستم شما در سرعت پیش فرض کلاک با افزایش حرارت روبرست، در این صورت بهتر است پیش از هر کاری این مشکل را حل کنید (مثلاً ولتاژ آن را کاهش داده یا فن آن را عوض کنید). می‌توانید با استفاده از ابزار Riva Tuner که به همراه MSI Afterburner عرضه می‌شود، دمای پردازنده را مشاهده کنید.

  Cinebench
  با فرض اینکه سیستم خنک کننده پردازنده در وضعیت خوبی قرار داشته باشد، اول باید عملکرد پایه آن را مشخص کنید. ما برای این کار ابزار Cinebench را توصیه می‌کنیم که در آن باید روی گزینه Run کنار CPU کلیک کنید. به این ترتیب یک پردازش 3 بعدی با استفاده از پردازنده انجام می‌شود و سپس یک امتیاز بر حسب cb (یک سیستم ارزیابی خاص که برای این اپلیکیشن طراحی شده) به پردازنده شما تعلق می‌دهد. این برنامه را چند بار اجرا کرده و اعداد را بنویسید.
  حالا به اورکلاک کردن می‌رسیم که بهترین راه انجام آن استفاده از بایوس مادربور است و هر چند نسبت به روش‌های نرم افزاری سخت تر است اما قابل اعتمادتر و پایدارتر است. پس از روشن شدن سیستم به صورت مکرر دکمه‌های Delete، F12 یا F8 را بزنید تا وارد بایوس شوید.
  کاری که در این مرحله باید انجام دهید بسته به مدل مادربورد متفاوت است چون هر شرکتی اینترفیس خاص خود را دارد. در این مثال (که مادربورد سیستم Asus Z97 Pro Gamer است) چندین گزینه مشاهده می‌شود. ساده ترین گزینه استفاده از ویزارد EZ Tuning است که بر اساس پاسخی که به چند سوال می‌دهید، کلاک پردازنده را کمی افزایش می‌دهد.

  Modern BIOS
  روی بیشتر مادربوردها از جمله این مادربورد، در بخش Advanced از بایوس، گزینه‌هایی برای اورکلاک کردن وجود دارد. در این مثال گزینه‌های مربوط به اورکلاک پردازنده در قسمت Ai Tweaker مشاهده می‌شود اما ممکن است بتوانید آنها را در قسمت‌هایی مثل Overclocking یا CPU پیدا کنید.
  تنظیماتی که ما به دنبال آن هستیم ممکن است نام‌هایی مثل Max Core Ratio، Core Ratio Limit یا سایر نام‌های مشابه را داشته باشند. این نسبت‌ها به صورت اعداد دو رقمی ارائه می‌شوند که به سرعت کلاک سیستم بستگی دارند (مثلاً با فرض این که کلاک پایه 100 مگاهرتز باشد، عدد 40 نشان دهنده سرعت 4 گیگاهرتز است).
  می‌توانید این اعداد (core ratio) را برای هر کور به صورت مجزا انتخاب و تنظیم کنید یا این که از گزینه Sync All Cores استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که ممکن است هر کور پردازنده، محدودیت‌های خاصی داشته باشد و بعید نیست که محدودیت کلاک دو کور ابتدایی بالاتر از بقیه باشد.

  core ratios
  برای حفظ امنیت کار توصیه می‌شود که اول کلاک دو کور ابتدایی و سپس سایر کورها را به صورت یک به یک افزایش دهید. پس از انجام این کار، تنظیمات را ذخیره کرده و خارج شوید. سپس در سیستم عامل ویندوز 10 دوباره تست Cinebench را انجام دهید تا تغییر سرعت و کارایی را مشاهده کنید.
  پس از آن باید با استفاده از ابزار Prime95 تست فشار را انجام دهید (تست Small FFT را انتخاب کنید که تمرکز بیشتری روی پردازنده دارد) و برنامه را برای نیم ساعت اجرا کنید. اگر سیستم دچار مشکل نشد و به اصطلاح هنگ نکرد، می‌توانید به بایوس رفته و کلاک‌های پردازنده را کمی افزایش دهید. دوباره تست Cinebench و سپس Prime95 را اجرا کنید تا میزان افزایش کارایی و پایداری سیستم را بررسی کنید.
  Prime95
  این فرایند را ادامه دهید تا این که به مشکلاتی مثل هنگ کردن سیستم یا داغ شدن بیش از حد آن برخورد کنید. در چنین مرحله‌ای باید دوباره به بایوس برگردید و کلاک پردازنده را یک مرحله به حالت قبل برگردانید تا اینکه مشکل حل شود.

   

   

   

  منبع : Techradar

  نظر خود را وارد نمایید.