بسته
(0) کالا
هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
دسته بندی محصولات
  فیلترها
  ترجیحات
  جستجو

  آموزش تنظیم ماوس برای راحتی بیشتر

  آموزش تنظیم ماوس برای راحتی بیشتر

  آموزش تنظیم ماوس برای راحتی بیشتر

  احتمالاً شما هم هر روز و برای ساعاتی طولانی از ماوس استفاده می‌کنید. اگر هنگام کار با ماوس مچ شما در وضع خوبی قرار ندارد، بهتر است به فکر تغییر این شرایط باشید ، در این مقاله قصد داریم به آموزش تنظیم ماوس برای راحتی بیشتر بپردازیم .
  ماوس یکی از لوازم جانبی مهم و کلیدی کامپیوتر است اما بیشتر کاربران توجهی به آن ندارند در نتیجه باعث آسیب رسیدن به دست و مچ خودشان می‌شوند. اگر پس از یک روز کاری در مچ دستتان احساس ناراحتی و درد دارید، بهتر است شرایط کار با ماوستان را تغییر دهید. در ادامه نحوه تنظیم و پیکربندی ماوس برای استفاده راحت از آن را به شما آموزش می‌دهیم.

  1. خرید ماوسی متناسب با دست خودتان

  اگر ماوس را از فروشگاه‌های آنلاین خریداری می‌کنید، ممکن است قضاوت درباره ابعاد ماوس از روی تصویر کار سختی باشد و محصول انتخابی در نهایت بیش از حد برای دست شما بزرگ یا کوچک باشد.
  اگر ماوس فعلی شما راحت نیست و باعث ناراحتی و درد شما می‌شود، پس بهتر است به دنبال یک مدل بزرگتر یا کوچکتر باشید حتی اگر نیاز بود برای تهیه چنین ماوسی هزینه بیشتری پرداخت کنید.

  2. تغییر در نحوه استفاده از ماوس

  آموزش تنظیم ماوس برای راحتی بیشتر

  حالا که ماوسی با ابعاد مناسب تهیه کردید، باید درست آن را نگه دارید. اول از همه مطمئن شوید که هنگام حرکت دادن ماوس، مچ شما با میز برخورد نمی‌کند. اگر مچتان روی میز باشد، انگشتتان باید برای فشردن کلیدها بیشتر خم شود در نتیجه یک فشار غیرضروری روی آن ایجاد می‌شود.
  کافیست به اینکه گرفتن ماوس چقدر برای دستتان سخت است دقت کنید. بخصوص اگر بازی‌های پرتنش اجرا می‌کنید که ممکن است حین انجام آنها در اثر ناراحتی و عصبانیت فشار بیش از حدی به ماوس وارد کنید.

  3. تنظیم سطح DPI ماوس

  آموزش تنظیم ماوس برای راحتی بیشتر

  بعضی از ماوس‌های پیشرفته امکان تغییر DPI یا تعداد نقاط در هر اینچ را دارند. با تنظیم این گزینه می‌توانید ماوس را به نحوی پیکربندی کنید تا برای انتقال مکان نما به محل مورد نظر نیاز به جابجایی زیادی نداشته باشید.
  DPI مشخص می‌کند که ماوس شما برای حرکت دادن اشاره گر روی صفحه باید چند اینچ جابجا شود. در واقع عدد DPI تعیین می‌کند با هر حرکت دست، اشاره گر ماوس چقدر روی صفحه جابجا می‌شود.
  مثلاً اگر ماوس شما روی 800 DPI تنظیم شده باشد، برای اینکه ماوس به اندازه 800 پیکسل در صفحه جابجا شود، باید آن را یک اینچ جابجا کنید. اگر ماوسی را در حالت 1600 DPI استفاده می‌کنید، در این صورت با همین میزان جابجایی اشاره گر ماوس روی صفحه دو برابر جابجا خواهد شد.
  بررسی کنید که آیا DPI ماوس شما قابل تغییر است یا خیر. اگر امکان انجام این کار وجود داشته باشد معمولاً یا در نرم‌افزار ماوس یا با کمک یک دکمه اختصاصی که روی ماوس قرار گرفته قابل انجام است. هر چقدر DPI بیشتر باشد، اشاره گر ماوس حساس تر به نظر می‌رسد.
  اگر برای حرکت دادن اشاره گر به محل مورد نظر روی صفحه نیاز به حرکت زیادی دارید، یا DPI را افزایش دهید یا ماوسی با DPI قابل تنظیم تهیه کنید. به این ترتیب برای جابجایی اشاره گر ماوس به حرکت کمتری نیاز خواهید داشت.

  4. تنظیم سرعت غلتک ماوس

  اگر برای مطالعه یک مقاله طولانی نیاز به حرکت پی در پی غلتک ماوس دارید، می‌توانید میزان حرکت آن را تنظیم کنید. با افزایش میزان حساسیت این غلتک، با هر حرکت می‌توانید صفحات بیشتری را پیمایش کنید.

  5. خودداری از به کار بردن پد ماوس دارای استراحتگاه

  شاید این توصیه عجیب به نظر برسد اما طبق مطالعه صورت گرفته توسط مرکز ایمنی و بهداشت کار کانادا:
  از یک طرف، این موضوع مشخص است که قرار دادن ماوس روی استراحتگاه یا لبه میز برای طولانی مدتی می‌تواند فشار زیادی روی قسمت زیری مچ ایجاد کند. این فشار می‌تواند منجر به بروز سندروم تونل کارپال (CTS) شود. از طرفی شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد استراحتگاه مچ باعث کاهش فشار روی گردن و شانه‌ها می‌شود.
  بنابراین اگر از استراحتگاه مچ استفاده می‌کنید و علائم سندروم تونل کارپال را حس می‌کنید، سعی کنید از آن استفاده نکنید. ماوس را طوری نگه دارید که مچتان با میز تماس نداشته باشد.

  6. قرار دادن ماوس در موقعیتی بهتر

  در رابطه با استفاده درست از ماوس، آن را در موقعیت بهتری قرار دهید تا برای استفاده از آن نیاز به تلاش کمتری داشته باشید.
  به گفته دانشگاه Grand Valley State:
  مچ یا ساعد خودتان را روی سطح قرار ندهید. سعی کنید از کل بازو و شانه خودتان برای حرکت دادن ماوس استفاده کنید تا ماهیچه‌های بزرگ تر و قوی تر مسئول حرکت دادن ماوس باشند.
  همچنین این دانشگاه توصیه می‌کند که بازو را کنار بدن نگه داشته و سعی کنید هنگام کار با کامپیوتر، ساعد شما یک زاویه 90 درجه (با بدن) تشکیل دهد.
  البته اگر امکان تنظیم استراحتگاه ماوس را ندارید، می‌توانید سایر آیتم‌ها را تنظیم کنید از جمله میز مورد استفاده یا افزایش/کاهش ارتفاع صندلی.
  همچنین وقتی غرق انجام یک کار خاص هستید، به طرز نشستن خودتان توجه داشته باشید. اپلیکیشن‌های مختلفی برای کمک به انجام این کار وجود دارند و شما را برای نشستن درست راهنمایی می‌کنند.

  7. استفاده از ماوس با دست گرم

  برای پیشگیری از اذیت شدن مچ، باید وقتی از ماوس استفاده کنید که دستتان گرم باشد. وقتی دست سرد باشد، استفاده از ماهیچه‌ها می‌تواند باعث گرفتگی و درد آنها شود.
  ساده ترین راه برای حل این مشکل، استفاده از ماوس در یک محیط گرم است اما اگر ترجیح می‌دهید در محیط بیرون و فضای باز کار کنید یا فضای کارتان گرم نیست، ممکن این کار شدنی نباشد.
  در چنین مواقعی می‌توانید از دستکش برای گرم کردن دستتان استفاده کنید. اگر به دنبال گزینه پیشرفته تری هستید، می‌توانید از پد ماوسی استفاده کنید که نقش گرم کننده مچ را هم بازی می‌کند.

  اهمیت راحتی کار با ماوس

  اطمینان از راحتی مچ حین کار، یک موضوع تشریفاتی نیست. استفاده از لوازم جانبی کامپیوتری برای مدتی طولانی می‌تواند باعث بروز مشکلی موسوم به آسیب ناشی از فشار دائم (Repetitive Strain Injury به اختصار RSI) شود.
  RSI به این دلیل رخ می‌دهد که ماهیچه‌ها و تاندون‌ها مجبور به انجام کارهای تکراری می‌شوند تا وقتی که اختلال و درد در آنها بروز کند. دو راه برای پیشگیری از RSI وجود دارد: سعی کنید کاری که انجام می‌دهید فشار کمتری روی مچ شما ایجاد کند و یا استراحت‌های خودتان را طولانی تر و مکررتر کنید.

  نتیجه‌گیری

  همانطور که اشاره شد، راحتی ماوس صرفاً باعث ایجاد یک حس خوب نمی‌شود بلکه برای حفظ سلامت مچ دست شما ضروری است. حالا که با نکات مهم برای راحت تر کردن کار با ماوس آشنا شدید، می‌توانید از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری کنید.
  اگر حس می‌کنید کار با ماوس فعلی تان سخت است، پس بهتر است به فکر خرید ماوس جدید باشید اما پیش از انتخاب حتماً مطالعه و تحقیق لازم را درباره گزینه‌های مختلف از جمله ماوس ارگونومیک انجام دهید.

   

   

  منبع : Makeuseof

   

  نظر خود را وارد نمایید.