بسته
(0) کالا
هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
دسته بندی محصولات
  فیلترها
  ترجیحات
  جستجو

  مزایا و معایب ردیابی جی‌پی‌اس

  مزایا و معایب ردیابی جی‌پی‌اس

  مزایا و معایب ردیابی جی‌پی‌اس

  سیستم موقعیت یاب جهانی یا جی‌پی‌اس راهی طولانی را طی کرده و از یک ابزار مخصوص نیروی دفاعی آمریکا که از آن برای جاسوسی از نیروهای دشمن استفاده می‌شد، تبدیل به یک ابزار عمومی شده که در سراسر جهان در دسترس همه کاربران قرار دارد. نیازی به گفتن نیست که تکنولوژی جی‌پی‌اس باعث شده راهبری و ردیابی بسیار فراگیرتر از قبل شود و امکان انجام آن برای هر کاربری فراهم شود. بعلاوه به مرور زمان ثابت شده که این تکنولوژی ابزاری فوق العاده برای کاربردهای خانگی، نظامی و تجاری است. اما نباید فراموش کرد که روش‌های مختلفی برای سوء استفاده از این سیستم وجود دارد که یک نمونه از آن جاسوسی کردن از دیگران است که می‌تواند باعث تجاوز به حریم خصوصی آنها شود. طبق نظرسنجی Unleash IBM Smarter Workforce Institute HR Practitioner 84 درصد از کارشناسان حوزه منابع انسانی بر این باورند که این حوزه نیاز به کمک فوری برای استفاده منصفانه از منابع داده ای جدید و نوظهور جهت تحلیل نیروی انسانی بدون نقض حریم خصوصی آنها دارد. هر پیشرفت تکنولوژیکی مزایا و معایب خاص خود را دارد و ردیابی جی‌پی‌اس هم از این قائده مستثنی نیست. ما در این مطلب مهم ترین جوانب جی‌پی‌اس که باور داریم همه باید از آنها مطلع باشند را بررسی می‌کنیم و به بیان مزایا و معایب ردیابی جی‌پی‌اس خواهیم پرداخت.

  مزایا و معایب ردیابی جی‌پی‌اس

  مزایای تکنولوژی جی‌پی‌اس

  1. سرویس‌های مبتنی بر لوکیشن کاربردهای مختلفی دارند از جمله نقشه برداری، تعریف محدوده جغرافیایی، مدیریت ناوگان، ردیابی کودکان، حیوانات و سالمندان، رزرو وسایل نقلیه اجاره ای، ماهیگیری و غیره.
  2. این تکنولوژی کاربردهای دولتی هم دارد از جمله تعمیر جاده‌ها، جمع آوری زباله، مدیریت برف و یخ، پاکسازی خیابان‌ها، مسائل امنیتی و نظارت بر جاده‌ها. همچنین امروزه نظارت و مراقبت راه دور از خودروهای شهرداری هم با استفاده از انواع محصولات نرم‌افزاری مبتنی بر جی‌پی‌اس انجام می‌شود.
  3. سیگنال جی‌پی‌اس در همه نقاط جهان در دسترس است. بنابراین کاربران چه داخل مرزهای کشور و چه خارج از آن از این سرویس محروم نیستند.
  4. حین سفر، جی‌پی‌اس به شما کمک می‌کند تا مناسب ترین مسیر را برای حفظ بهره وری زمان و سوخت انتخاب کنید.
  5. در صورت استفاده از این تکنولوژی برای ردیابی کودکان هم برای خود آنها و هم برای والدین آرامش خاطر ایجاد می‌شود. کودکان آزادی بیشتری خواهند داشت چون با این تکنولوژی مطمئن هستند که والدینشان می‌توانند هر لحظه آنها را پیدا کنند بنابراین ترس از گم شدن ندارند. با وجود چنین ابزاری می‌توانید حین سفر هم دائماً از لوکیشن سایر اعضای خانواده مطلع شوید؛ قابلیت Share location until you arrive از جمله گزینه‌هایی است که دسترسی به آن بسیار آسان است و با فعال کردن آن تا وقتی به مقصد تعیین شده نرسید، اعضای خانواده از لوکیشن شما مطلع خواهند بود.
  6. جی‌پی‌اس ابزار بسیار مفیدی برای پیدا کردن گوشی‌های به سرقت رفته یا گم شده است. همچنین کمک می‌کند تا پلیس و آمبولانس‌ها بتوانند در شرایط اضطراری اشخاص را بهتر ردیابی کنند. اپلیکیشن Find My Device گوگل باعث شده پیدا کردن گوشی‌هایی که جی‌پی‌اس آنها فعال است، بسیار آسان شود.
  7. با استفاده از جی‌پی‌اس راننده‌ها می‌توانند به راحتی و بدون شک و تردید در محله‌های ناآشنا رانندگی کنند. همچنین این تکنولوژی به صرفه جویی در زمان و سوخت هم کمک می‌کند. کارفرما هم می‌تواند بر تمام فعالیت‌های کارمندانش نظارت داشته باشد. این اطلاعات کمک می‌کنند تا رابطه بین کارفرما و کارمند شفاف تر از قبل شود.
  8. جی‌پی‌اس برای اداره‌های پست یا شرکت‌های تحویل کالا، ابزار بسیار مفیدی است و کمک می‌کند این سازمان‌ها با ارائه لوکیشن به صورت زنده برای مشتریان، تعامل بهتری با آنها داشته باشند. این امر منجر به بهبود سطح رضایت کاربران و موقعیت این سازمان‌ها نسبت به رقبا می‌شود.

  معایب تکنولوژی جی‌پی‌اس

  1. سیستم جی‌پی‌اس که به شبکه ماهواره متکی است در مناطقی که ارتباط ماهواره ای در آنها در دسترس نیست، قادر به کار نیست. افرادی که دائماً به چنین مناطقی رفت و آمد می‌کنند، نمی توانند از به کار بردن سایر ابزارها مثل نقشه چشم پوشی کنند.
  2. امکان استفاده از این تکنولوژی در محل‌هایی مثل زیر آب و زیر زمین وجود ندارد و ساختمان‌های بلند هم این سیگنال‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند.
  3. نقشه‌های جی‌پی‌اس همیشه بروزرسانی نمی شوند. اگر جاده ای که قصد عبور از آن را دارید در دست تعمیر باشد یا به هر دلیلی قابل دسترسی نباشد و یا یک مسیر میانبر جدید ایجاد شده باشد، اگر جی‌پی‌اس هنوز بروزرسانی نشده باشد، از این تغییرات مطلع نخواهید شد.
  4. نصب جی‌پی‌اس سرمایه گذاری پرهزینه ای محسوب می‌شود و هزینه‌های دیگری مثل طرح دیتای موبایل، سرور و نرم‌افزار پیشرفته هم به آن اضافه می‌شود.
  5. وقتی کودکان اطلاع پیدا می‌کنند که والدین در حال نظارت و ردیابی آنها هستند، ممکن است حس کنند والدینشان به آنها اعتماد ندارند. همچنین ممکن است این کار باعث شود کودکان نتوانند به تنهایی استقلال و امنیت خودشان را حفظ کنند چون حس می‌کنند والدین همیشه مراقب آنها هستند.
  6. امکان استفاده از ابزارهای ردیابی مبتنی بر جی‌پی‌اس برای جاسوسی از دیگران چه توسط مجرمان سایبری و چه توسط آشنایان وجود دارد. مسلماً این کار نقض حریم خصوصی دیگران محسوب می‌شود و اقدامی نادرست و غیرقانونی است.

   

   

  منبع : Vehicletracking

  نظر خود را وارد نمایید.