بسته
(0) کالا
هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
دسته بندی محصولات
  فیلترها
  ترجیحات
  جستجو

  6 نکته مهم برای خرید پاور کامپیوتر

  6 نکته مهم برای خرید پاور کامپیوتر

  6 نکته مهم برای خرید پاور کامپیوتر

  واحد تامین برق (Power Supply Unit یا به اختصار PST) جزء قطعات جذاب یا پرزرق و برق کامپیوتر مثل کارت گرافیک نیست اما این به معنای بی اهمیت بودن این قطعه نیست . در واقع منبع تغذیه مثل ضربان قلب برای اجزای کامپیوتر است و اگر در خرید آن به دنبال محصولی ارزان یا بی کیفیت باشید ، ممکن است سلامت کل کامپیوترتان دچار مخاطره شود . منبع برق یا پاور یکی از مهم قطعات یک کامپیوتر است . در این مطلب 6 نکته مهم برای خرید پاور کامپیوتر را به شما آموزش می‌دهیم. با ما همراه باشید تا شما را با این نکات مهم برای خرید منبع تغذیه آشنا کنیم.

  1. عدد مربوط به وات پیوسته مهم تر از پیک وات است

  عدد وات یکی از مهم ترین اعدادی است که به انتخاب پاور کامپیوتر و تعیین رتبه آن کمک می‌کند. به بیان ساده، این عدد میزان برق کلی (بر حسب وات) که پاور می‌تواند برای اجزای مختلف کامپیوتر تامین کند را تعیین می‌کند. معمولاً در بازار مدل‌های 300 وات مشاهده می‌شود و حتی عدد وات بعضی از پاورها به 1200 هم می‌رسد.

  6 نکته مهم برای خرید پاور کامپیوتر

  هر چند روی باکس بعضی از مدل‌ها این عدد به نحو برجسته تبلیغ شده اما نمی‌توان برای قضاوت درباره پاور به این عدد متکی بود. فرض کنید یک پاور 500 واتی دارید. اگر این عدد مربوط به میزان وات پیوسته یا Continuous Wattage باشد مشکلی نیست اما اگر مربوط به پیک وات یا Peak Wattage باشد باید از آن اجتناب کنید. معمولاً در صفحه مشخصات محصول تعیین شده که این رقم مربوط به وات پیوسته است یا پیک وات.

  این دو عدد با تست‌های مختلفی که توسط سازنده انجام می‌شوند تعیین می‌شوند. وات پیوسته مشخص می‌کند که چنین پاوری قادر است به صورت پیوسته و بدون نوسان 500 وات برق تامین کند. عدد پیک نشان می‌دهد حداکثر توانی که پاور قادر به تامین آن است 500 وات است اما احتمالاً تنها در حد یک دقیقه و بعد دوباره میزان وات پاور افت می‌کند.

  پس در مجموع باید به دنبال رتبه وات پیوسته باشید نه اوج وات و محصولی که رتبه وات پیوسته آن مشخص نیست را نادیده بگیرید.

  2. میزان توان مورد نیاز شما بر حسب وات

  همه کامپیوترها یک شکل نیستند و میزان برق مورد نیاز هر کامپیوتری متفاوت است. یک کامپیوتر گیمینگ پیشرفته نسبت به یک کامپیوتری اداری ساده به توان بیشتری نیاز دارد چون پردازنده و کارت گرافیک پیشرفته برق بیشتری مصرف می‌کند.

  اگر پاوری با رتبه پایین بخرید، کامپیوتر شما حین اجرای فرایندهای پرمصرف و سنگین با کمبود یا قطع برق روبرو می‌شود. برای تعیین میزان برق مورد نیاز کامپیوترتان می‌توانید از اینترنت و منابعی که برای محاسبه برق موردنیاز کامپیوتر به شما کمک می‌کنند استفاده کنید.

  توصیه ما منابعی مثل ماشین حساب منبع برق Outervision یا ماشین حساب Cooler Master است. اگر با نحوه انجام این کار آشنا هستید، Cooler Master برای شما مناسب تر است اما اگر با نحوه تامین اطلاعات مورد نیاز این ماشین حساب آشنا نیستید، می‌توانید از همان ماشین حساب ساده Outervision استفاده کنید.

  6 نکته مهم برای خرید پاور کامپیوتر

  هر دو ماشین حساب به شما کمک می‌کنند میزان وات مورد نیاز کامپیوترتان را محاسبه کنید و در نهایت مناسب ترین پاور برای آن را انتخاب کنید.

  اما می‌توانید تا دو پله بالاتر حرکت کنید. مثلاً اگر طبق محاسبات این ماشین حساب، به منبع 370 واتی نیاز دارید، پس منبع 400 واتی برای شما خوب است اما بهتر است منبعی در حد 500 وات انتخاب کنید تا در آینده و در صورت افزایش میزان برق مورد نیاز سیستم با مشکل روبرو نشوید.

  3. صرفه جویی در انرژی با محصولاتی استاندارد

  با توجه به نیاز جهان و جامعه به انرژی و مصرف انبوه آن، خرید لوازم برقی سازگار با محیط زیست کمک مهمی به سیاره زمین محسوب می‌شود. حتی اگر این موضوع برای شما مهم نیست یا از کل انرژی منبع برق استفاده می‌کنید، خرید محصولی استاندارد با رتبه انرژی مناسب به کاهش مبلغ قبض برق شما هم کمک می‌کند.

  در واقع، وقتی پاور کامپیوتر در حال کار است، برق مستقیم را از پریز برق گرفته و آن را به برق غیرمستقیم تبدیل می‌کند تا به قطعات کامپیوتر ارسال کند.

  معمولاً در این فرایند مقداری انرژی تلف می‌شود بنابراین بهره وری انرژی پاور یعنی چگونگی انجام این تبدیل و میزان انرژی اتلاف شده در این فرایند. پس پاوری که 80 درصد بهره وری داشته باشد، قادر است 80 درصد برق AC را به DC تبدیل کند یا پاوری با رتبه 50 درصد قادر است نیمی از برق AC ورودی را به برق DC تبدیل کند. به بیان ساده تر، هر چه این عدد بزرگتر باشد بهتر است و نیاز به مصرف برق کمتری دارد.

  6 نکته مهم برای خرید پاور کامپیوتر

  پاوری که بهره وری بالایی داشته باشد، رتبه‌ای بیش از 80 دارد که توسط یک منبع مستقل به آن اختصاص یافته است. حتی برای پاورهای 80 Plus هم چند سطح مختلف وجود دارد که عبارتند از: 80 Plus، 80 Plus Bronze، 80 Plus Silver، 80 Plus Gold، 80 Plus Platinum و 80 Plus Titanium (به ترتیب از بدترین به بهترین).

  یکی دیگر از مزایای پاورهایی که بهره وری بالایی دارند، کمتر بودن میزان تولید حرارت و سروصدا است. بعضی از شرکت‌ها رتبه‌های 80 Plus را با افتخار تبلیغ می‌کنند اما اگر برای پیدا کردن اطلاعات در این زمینه با مشکل روبرو هستید، می‌توانید این لیست شامل پاورهای 80 Plus را چک کنید.

  4. تعیین جزئیات

  گزینه‌هایی که پیش از این مطرح شدند به اصول کلی و ساده پاور مربوط بودند. همچون هر فناوری جدیدی می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره پاور و آنچه که به آن نیاز دارید کسب کنید. اما اگر تازه کار هستید، موارد ذکر شده مهم ترین آیتم‌هایی هستند که برای خرید باید به آنها توجه داشته باشید.

  با این حال، یکسری اصطلاحات فنی دیگر هم هستند که هنگام خرید پاور کامپیوتر باید از آنها مطلع باشید. بعضی از این آیتم‌ها برای اشخاص تازه کار خیلی مهم نیستند اما بعضی دیگر اهمیت زیادی دارند بنابراین بهتر است در جریان باشید که کدام آیتم‌ها مهم هستند و باید به آنها توجه داشته باشید.

  • AT، ATX و mATX: گاهی اوقات نیاز به پاوری دارید که برای کامپیوتر AT، ATX یا mATX طراحی شده باشد. از این اصطلاحات برای توصیف مادربوردهایی با سایز و طراحی‌های مختلف استفاده می‌شود که میزان برق مورد نیاز آنها متفاوت است. نوع مادربورد کامپیوترتان را مشخص کنید (که در قسمت فرم فاکتور مشخص شده) و منبعی بخرید که با آن سازگار باشد.

  • Rails: می‌توانید یک پاور چند ریل یا تک ریل بخرید. هر یک از این گزینه‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند و لازم نیست نگران جزئیات فنی آنها باشید. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که نوسان یا قطع برق در آنجا زیاد است، باید به دنبال پاور چند ریل باشید. در غیر این صورت یا اگر از یک منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) استفاده می‌کنید، می‌توانید یک پاور تک ریل بخرید.

  • ثبات ولتاژ: اگر همه نکات ذکر شده را رعایت کنید، ثبات ولتاژ برای شما مشکلی نخواهد بود. ثبات ولتاژ به قابلیت پاور برای تامین برق 12 ولت بدون افت جریان گفته می‌شود.

  • کابل و کانکتورها: معمولاً کابل‌های عرضه شده در جعبه محصول کفایت می‌کنند مگر اینکه به دنبال خرید یک پاور تخصصی پیشرفته باشید. پاورهای پیشرفته سیستمی موسوم به modular cabling دارند که به شما امکان می‌دهند کابل و کانکتورهای دلخواهتان را انتخاب کنید که این قابلیت برای کاربران معمولی مهم نیست.

  • تعمیر قطعات و لوازم جانبی: در صورت بروز مشکل در پاور کامپیوتر خود شما قادر به رفع آن نیستید. تنها گزینه‌ای که در اختیار دارید تعویض آن و استفاده از شرایط ضمانتنامه است.

  5. چرا نباید به دنبال محصولی ارزان قیمت باشید

  همانطور که پیش از این اشاره شد، پاور کامپیوتر روی تک تک قطعات آن تاثیر دارد و در صورت ایجاد نوسان در برق می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی جدی برای سیستم شود اما به جز این، پاوری با کیفیت چند مزیت دیگر هم دارد از جمله:

  1. ماندگاری و دوام بیشتر: اگر یک پاور خوب با رتبه‌ای در حد 100 یا 200 وات بیشتر از نیازتان بخرید، در صورت ارتقای کامپیوترتان ممکن است باز هم بتوانید از آن استفاده کنید. چنین پاوری حداقل چند سال برای شما کار می‌کند.

  2. امکان فروش: اگر یک محصول خوب و باکیفیت بخرید، در صورتیکه در آینده نیاز به جایگزین کردن آن داشته باشید می‌توانید آن را به عنوان یک محصول دسته دوم باکیفیت بفروشید. یا حتی آن را تغییر کاربری داده و در پروژه‌های خانگی کوچک از آن استفاده کنید.

  3. ابعاد استاندارد: که به شما امکان می‌دهد با پاورهای قدیمی خلاقیت به خرج دهید. کافیست یک کیس کامپیوتر ساده پیدا کنید و از آن برای اجرای پروژه‌هایی مثل یک مرکز پخش فایل‌های تصویری یا صوتی خانگی استفاده کنید.

  6. پیدا کردن سایت‌هایی با نظرات قابل اطمینان

  شرکت‌های مختلف همواره در حال عرضه محصولات جدید هستند که کیفیت آنها مشخص نیست. می‌توانید در فروشگاه‌های آنلاین معتبر نظرات کاربران را مشاهده و بررسی کنید.

  با طی کردن مراحل بالا، می‌توانید میزان وات مورد نیاز خودتان، برندهایی که گواهینامه 80 Plus برای این میزان وات را دارند و محصولاتی که منطبق با بودجه شما باشند را پیدا کنید. کافیست کمی تحقیق کنید.

  اولین تجربه انتخاب پاور

  دنیای پاورهای کامپیوتر می‌تواند بسیار گیج کننده و پرچالش باشد اما با دانستن تاکتیک‌های مناسب، همیشه می‌توانید بهترین گزینه را برای خودتان انتخاب کنید بخصوص حالا که با اصول انتخاب پاور آشنا هستید.

  پس از خرید پاور کامپیوترتان به خوبی از آن مراقبت کنید چون پاور یکی از قطعاتی است که نیاز به مراقبت دارد. خوشبختانه روش‌هایی برای افزایش طول عمر پاور و بهره برداری حداکثری از هزینه صرف شده وجود دارد.

   

   

  منبع : Makeuseof

   

  نظر خود را وارد نمایید.