جستجو
تمام دسته‌ها
  منو بسته

  هارد استوریج

  استوریج و دستگاه ذخیره سازی و قدرت اطلاعات بر روی آن

  برخی ممکن است با معنای واقعی استوریج آشنایی نداشته باشند و یا این واژه تاکنون به گوش آن ها نخورده باشد. دراین مقاله قصد داریم تا به بررسی انواع ذخیرسازها از جمله ذخیره ساز شبکه پرداخته و اطلاعات لازم در این زمینه را دراختیار شما قرار دهیم. تمامی سیستم های پردازشی برای ذخیره نمودن اطلاعات مهم و موردنیاز شما نیاز به دستگاه های ذخیره ساز مختلفی دارند تا به واسطه ی این دستگاه ها بتوانند این اطلاعات را نگه داری نموده و در مواقع لازم در دسترس شما قرار دهند. عمدتا فضایی که شما بتوانید این اطلاعات را درون آن ها نگه داری کنید را استوریج می نامند که درادامه ی این مقاله به بیان هرچه بیشتر کاربردها و ویژگی های آن می پردازیم پس تا انتها ما را همراهی نمایید.

  تجهیزات موردنیاز جهت ذخیره سازی اطلاعات در سرورها و شبکه

  در این بخش قصد داریم تا به معرفی تجهیزات و دستگاه ذخیره سازی بپردازیم که کاملا متناسب با سرور و شبکه می باشند و شما می توانید به راحتی آن ها را در این محیط ها مورد استفاده قرار دهید. عمدتا این مجموعه از تجهیزات را به دو دسته ی مختلف تقسیم می کنند که این دو دسته شامل تجهیزات و دستگاه ذخیره سازی داخلی و تجهیزات ذخیره سازی خارجی می شوند. این تجهیزات ویژگی های خاص خود را دارند که برای استفاده ی هرچه بهتر باید نسبت به آن ها دانش و آگاهی لازم را کسب نمایید.

  تجهیزات ذخیره سازی داخلی عمدتا شامل انواع مختلف هارد دیسک ها و کنترل کننده های هارد می شوند که آن ها را به صورت داخلی مورد استفاده قرار می دهند به این صورت که توسط شرکت های سازنده ی سیستم های کامپیوتری داخل کیس تعبیه می گردند اما تجهیزات ذخیره ساز خارجی کاملا برعکس بوده و نقش مکمل را برای ذخیره سازهای داخلی دارند. این دسته ازاستوریج ها شامل دستگاه هایی می شوند که کاملا مبتنی بر هارد و انواع مختلف آن بوده و در کنار ذخیره سازهای داخلی برای اتصال به شبکه و سرور مورد استفاده قرار می گیرند.

  ابزار دستگاه ذخیره ساز Tape و کاربردهای بی نظیر آن

  یکی از ابزارهایی که به عنوان ذخیره ساز خارجی مورد استفاده قرار می گیرد دستگاه Tape  می باشد که عمدتا در دنیای فناوری و اطلاعات به طور گسترده ای رواج یافته است. کاربرد این استوریج عمدتا در حوزه ی بکاپ و پشتیبان گیری از اطلاعات می باشد تا بتوانید در مواقع ضروری به آن مراجعه نموده و اطلاعات ذخیره شده بر روی آن ها را مورد استفاده قرار دهید. این دسته از  ذخیره سازها را به عنوان دستگاه های پیشکسوت در این عرصه می شناسند و سالیان سال است که توسط افراد مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

  گاهی این دسته از درایوها و دستگاه ذخیره سازی را به طور مستقیم بر روی سرور نصب نموده و برای انجام عملیات خود به کار می گیرند. نحوه ی استفاده از Tape ها جهت ذخیره سازی اطلاعات به این شکل می باشد که پس از پرشدن هر Tape از اطلاعات Tape های دیگری جایگزین شده و عمل پشتیبان گیری را ادامه می دهند تا به طور کامل اطلاعات ذخیره شوند.

  انواع مختلف دستگاه های ذخیره سازی مبتی بر هارد دیسک که بهتر است با آن ها آشنا شوید:

  همان گونه که بیان شد مجموعه ای از ذخیره سازهای خارجی کاملا مبتنی بر هارد دیسک می باشند که می توانید از آن ها به عنوان مکمل در کنار هارد دیسک استفاده نمایید. عمدتا تمامی تجهیزات مبتنی برهارد دیسک ، زیرساخت های مربوط به سخت افزار ، سیستم عامل های مختلف و نرم افزارهای کاربرد و مهم را به 4 دسته ی مختلف تقسیم می کنند که در زیر به بیان این 4 نمونه می پردازیم.

  Direct  Attach storage (DAS)

  Network  Attach storage(NAS)

  Storage  Area Network (SAN)

   Cloud storage

  استوریج و دستگاه ذخیره ساز DAS و هر آنچه که لازم است درباره آن بدانید!

  در این بخش قصد داریم تا به بیان کاربردها و ویژگی های استوریج DAS پرداخته و سطح آگاهی شما در این حوزه را ارتقا بخشیم. این استوریج کاملا دیجیتالی بوده و می توان آن را مستقیم به کامپیوتر و یا دستگاه سرور متصل نموده و مورد استفاده قرار داد. در واقع می توان گفت که سرور درکنترل نمودن استوریج دخیل بوده و امر نظارت بر عملکرد آن را بر عهده دارد.

  عمدتا این دسته از ذخیره ساز شبکه را زمانی مورد استفاده قرار می دهند که میزان حجم اطلاعات ذخیره شده بر روی شیارهای هارد دیسک بسیار بالا باشد و نتوان اطلاعات دیگری به آن اضافه نمود که در این شرایط از این نوع استوریج استفاده می شود. هارد درایو تعبیه شده بر روی لپ تاپ نمونه ای بارز از ذخیره ساز DAS  می باشد. از مزیت های این نوع استوریج می توان به ارزان بودن و سادگی استفاده اشاره نمود که در جای خود اهمیت ویژه ای دارد.

  ویژگی های استوریج و ذخیره سازی SAN

  همان گونه که بیان شد SAN نوع دیگری از ذخیره ساز می باشد که امروزه میان شرکت ها و    سازمان های بزرگ رواج بسیاری یافته و به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. دلایل مختلفی سبب می شوند تا این شرکت ها استفاده از SAN  را به نمونه هایی همچون DAS ترجیح دهند از جمله آن ها می توان به انعطاف پذیری بیشتر ، دسترسی کامل و جامع تر و کارایی و کارآمدی بالاتر اشاره نمود که هرکدام به عنوان یک قابلیت ضروری و مهم به شمار می روند.

  با استفاده  از این نوع استوریج می توان تمامی وابستگی های ذخیره ساز نسبت به سرور و شبکه را حذف نموده و از این طریق کارایی خود را افزایش دهد. این قابلیت می تواند سبب شود تا شما بتوانید به طور مجزا این دستگاه ها مورد استفاده قرار داده و از مزیت های بی شمار آن نهایت لذت را ببرید. دستگاه های ذخیره سازی باید بتوانند تمامی نیازهای اساسی موسسه و شرکت را در این زمینه برطرف نموده وبهترین را برای آن ها به ارمغان آورند. قابلیت دسترسی سریع و بالا از جمله عواملی می باشد که می تواند چشم اندازی بهتری را برای شرکت در زمینه ی فناوری و اطلاعات رقم بزند و این دسته از دستگاه های ذخیره سازی یا استوریج می توانند زمینه های دست یابی به این چشم انداز را فراهم نمایند.

  نمایش به عنوان گرید فهرست
  مرتب‌ سازی بر اساس
  نمایش در هر صفحه
  EMC 1.2TB 10K SAS Hard Drive V5-2S10-012 هارد استوریج

  EMC 1.2TB 10K SAS Hard Drive V5-2S10-012

  این هارد یکی از هاردهای تولید شده برای استوریج های سری EMC VNXe می باشد که از نوع هاردهای مغناطیسی با سرعت چرخش 10000 دور در دقیقه می باشد. این هارد از نوع SAS بوده و قابل استفاده در کلیه دستگاههای استوریج سری VNXe شرکت EMC می باشد. با اضافه کردن این هارد به استوریج خود می توانید به راحتی فضای ذخیره سازی استوریج خود را افزایش دهید.
  7,000,000 تومان
  EMC VNX2 1.2TB 10K SAS 25X2.5 DPE/DAE V4-2S10-012 - هارد استوریج

  هارد ذخیره ساز EMC VNX2 1.2TB 10K SAS 25X2.5 DPE/DAE V4-2S10-012

  این هارد یکی از هاردهای تولید شده برای استوریج های سری EMC VNX می باشد که از نوع هاردهای مغناطیسی با سرعت چرخش 10000 دور در دقیقه می باشد. این هارد از نوع SAS بوده و قابل استفاده در کلیه دستگاههای استوریج سریVNX و VNXe شرکت EMC می باشد. با اضافه کردن این هارد به استوریج خود می توانید به راحتی فضای ذخیره سازی استوریج خود را افزایش دهید.
  7,000,000 تومان
  EMC VNX 600GB 15K SAS Hard Drive V4-VS15-600 - هارد استوریج

  EMC VNX 600GB 15K SAS Hard Drive V4-VS15-600

  هارد استوریج V4-VS15-600 تولید شده توسط شرکت EMC و مخصوص استوریج های سری EMC VNX می باشد. این هارد از نوع هاردهای SAS با میزان ۱۵۰۰۰ دور در دقیقه می باشد. این هارد بالاترین ظرفیت ذخیره سازی SAS 15K را در خانواده VNX ارایه می دهد. این هارد از لحاظ شکل و اندازه ظاهری ۳.۵ اینچی بوده و فقط بر روی محفظه های ۳.۵ اینچی قابل نصب و راه اندازی می باشد. سرعت اینترفیس این هارد ۶ گیگابیت بر ثانیه می باشد.
  0 تومان
  DELL EMC Unity 400GB Fast VP SSD 25x2.5 DR D3-2S12FX-400 - هارد استوریج

  هارد ذخیره ساز DELL EMC Unity 400GB Fast VP SSD 25x2.5 DR D3-2S12FX-400

  هارد ذخیره ساز DELL EMC Unity 400GB Fast VP SSD 25x2.5 DR D3-2S12FX-400 یکی از هارددیسک های اس اس دی (SSD) شرکت DELL می باشد که مخصوص تجهیزات ذخیره سازی یونیتی این شرکت می باشد. حافظه اس اس دی ذخیره ساز ای ام سی پارت نامبر D3-2S12FX-400 در ابعاد کوچک تولید شده است و در بین هاردهای اس اس دی این کمپانی پرفروش ترین هارد محسوب می شود. این هارد اس اس دی استوریج دارای فرم فاکتور 2.5 اینچی بوده و ظرفیت اسمی آن 400 گیگابایت می باشد. این هارد مجهز به رابط SAS با سرعت انتقال 12 گیگابیت در ثانیه می باشد.
  0 تومان
  هارد ذخیره ساز Dell EMC UNITY 4TB NLSAS 15X3.5 DRIVE D3-VS07-4000 - هارد استوریج

  هارد ذخیره ساز Dell EMC UNITY 4TB NLSAS 15X3.5 DRIVE D3-VS07-4000

  هارد ذخیره ساز Dell EMC UNITY 4TB NLSAS 15X3.5 DRIVE D3-VS07-4000 یکی از هاردهای تولید شده توسط شرکت DELL EMC می باشد که مخصوص استوریج های سری یونیتی این شرکت می باشد و قابل نصب و راه اندازی بر روی کلیه استوریج های سری یونیتی می باشد. این هارد از نوع هاردهای NL-SAS سه و نیم اینچی بوده و دارای چرخش دیسکی معادل ۷۲۰۰ دور در دقیقه می باشد. ظرفیت اسمی این هارد استوریج ، چهار ترابایت بوده و سرعت اینترفیس آن ۱۲ گیگابیت بر ثانیه می باشد. این هارد برای افزایش ظرفیت استوریج های Unity یکی از بهترین گزینه ها می باشد.
  8,700,000 تومان
  هارد ذخیره ساز Dell EMC UNITY 6TB NLSAS 15X3.5 DRIVE D3-VS07-6000 - هارد استوریج

  هارد ذخیره ساز Dell EMC UNITY 6TB NLSAS 15X3.5 DRIVE D3-VS07-6000

  هارد ذخیره ساز Dell EMC UNITY 6TB NLSAS 15X3.5 DRIVE D3-VS07-6000 یکی از هاردهای تولید شده توسط شرکت DELL EMC می باشد که مخصوص استوریج های سری یونیتی این شرکت می باشد و قابل نصب و راه اندازی بر روی کلیه استوریج های سری یونیتی می باشد. این هارد از نوع هاردهای NL-SAS سه و نیم اینچی بوده و دارای چرخش دیسکی معادل ۷۲۰۰ دور در دقیقه می باشد. ظرفیت اسمی این هارد استوریج ، شش ترابایت بوده و سرعت اینترفیس آن ۱۲ گیگابیت بر ثانیه می باشد. این هارد برای افزایش ظرفیت استوریج های Unity بهترین گزینه می باشد.
  19,000,000 تومان